Air alebo Pro ?

Domov Diskusné Fóra Ostatné Air alebo Pro ?

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 1 až 20 (z celkového počtu 58 )
  • Autor
    Príspevky
  • #106258
    student123
    Účastník (Participant)

    Dobrý deň,

    som študent VŠ a rozhodol som sa pre kúpu macbooku, myslím že dôvody sú každému jasné. No potrebujem od vás radu ktorý.

    Rozhodujem sa medzi:
    https://www.alza.sk/macbook-air-13-cz-2015-d2412503.htm
    https://www.alza.sk/macbook-pro-13-retina-cz-2015-d2412494.htm

    Neviem sa rozhodnúť pretože air je tenší, ľahší s väčšou výdržou batérie a 256gb SSD no oproti pro je výkonnostne slabší a nemá retinu. MB by bol môj jediný stroj na prácu a je dosť možné že v ňom budem potrebovať aj windows.

    Zaujíma ma či by po inštalácií windows do pro ostalo ešte miesto aj na programy ktoré budem potrebovať. Napríklad Catia, AutoCad, Office a ostatné. Samozrejme najlepšie by bolo ak by sa windows dal používať cez HDD že keď ho budem potrebovať tak jednoducho pripojím a prepnem si OS.

    Zišli by sa mi aj nejaké rady alebo nápady kedže macbook som ešte nevlastnil a jedinú mašinku od apple som mal iphone 3GS.

    #410283
    Gren093
    Účastník (Participant)

    Na ten Air s 4GB RAM mozes rovno zabudnut. Neviem kolko zabera taky Autocad alebo Catia ale myslim si ze tych 128GB SSD ti bude stacit pokial tam nebudes mat kopu filmov a fotiek. Ten PRO bude aj lepsie zvladat ked si budes potrebovat zapojit mozno externy monitor a hlavne vsetky systemove aktivity kedze ma 8GB RAM. O baterku sa nemusis bat ta ti v pohode vystaci na cely den v skole.

    Urcite PRO.

    #410284
    student123
    Účastník (Participant)

    Oba zaberajú približne 20giga a office sa mi zdá že tiež. A nejakú tu hru by som si tiež občas rád zahral vo voľnom čase ale myslím že tie sa dajú inštalovať aj na externé HDD nie ?

    #410285
    Gren093
    Účastník (Participant)

    Office 2016 for Mac nezabera viac ako 5GB dokopy. (Word, Powerpoint, Excel).

    Kazdopadne, Air uz je mrtvy produkt odkedy Apple vyrobil Macbook 12′. Zatial je cena zan podla mna prehnana a chyba mi tam este jeden USB port, ale tymto smerom sa Apple ide uberat.

    #410286
    Lukáš Raynor Majer
    Účastník (Participant)

    V prípade Air-ka bude treba dokúpiť RAM-ku, v prípade Pro zas SSD disk.

    Ja by som šiel do Pro, retina+viac RAM + podstatné výkonnejší procesor sa pri tom Catia a AutoCAD zídu. Len škoda toho disku, taký malý, ale ako vravím, dá sa dokúpiť.

    Len pozor na jednu vec – v Air-ku ani v Pro po zakúpení nedoplníš pamäť RAM, je napevno na doske.

    #410287
    Gren093
    Účastník (Participant)

    Je to vacsie 256GB SSD nutne? Nemyslim si, ze v kazdom pripade. Niekomu kludne staci aj 128 a externy disk.

    #410288
    student123
    Účastník (Participant)

    Koľko zaberá taký OS X a windows 7 ktorý by som tam rád mal asi cez bootcamp ale osobne sa mi páči https://www.youtube.com/watch?v=Vz_uRdWFBtE

    Nemám moc veľký rozpočet kedže si platím aj vysokú sám takže dokupovať SSD alebo rovno Pro s väčšou pamäťou si neviem predstaviť.

    #410291
    fix
    Účastník (Participant)

    Ja by som ti odporucil pro, ja mam tiez pro a pouzivam autocad, autocad mas aj na mac, nepotrebujes ani windows (ani nepouzivam), hry si mozes zahrat cez steam.

    #410292
    student123
    Účastník (Participant)

    Na VŠ sa hlavne učíme v programe Catia ktorý na mac nieje a neviem ako to je s kompatibilitou. Myslíš že windows otvorí súbor ktorý bol vytvorený v mac (catia, office,…)?

    #410294
    Gren093
    Účastník (Participant)

    V pohode ho dokazes virtualizovat. Windows by mal ten Office otvorit ajked nie som si isty.

    #410295
    student123
    Účastník (Participant)

    A cena office pre mac ? Existuje aj free verzia pre študentov ? Neviem ako to je s inštalovaním “torrentových” programov kedže som apple nováčik.

    #410296
    fix
    Účastník (Participant)

    office mas mac verziu ( ja tak viem ze nieje zdarma pre studentov ), ja pouzivam pages, numbers…, autocad tiez je mac verzia, ale na catiu budes potrebovat aj windows, bud virtualizovat abo nainstalujes na cast disku a nabootujes si ked budes potrebovat.

    #410297
    student123
    Účastník (Participant)

    fix myslíš že bude stačiť ten macbook pro so 128gb ssd pre tieto účely ? Samozrejme filmy, hudbu, obrázky neplánujem uchovávať v macu. Ako to je s bootcampom ohľadom programov? Keď vyhradím windowsu napríklad 35gb a budem chcieť nainštalovať Catiu tak sa nainštaluje do zvyšnej veľkosti a nie do tých 35 nie?

    #410304
    fix
    Účastník (Participant)

    Stacit by malo, ale po case budes musiet pretriedovat a mazat stare veci ( abo len presunut na externy disk ) aby si mal volne miesto na nove, lebo rychlo sa to naplni, ja mam teraz zaplnene na 280gb. S tym bootcamp niesom si isty lebo som to nerobil, ale myslim ze to pojde do tych 35gb kde mas windows.

    #410306
    student123
    Účastník (Participant)

    NB ktorý mám teraz je využitý len na 130giga zo 650+windows a to za 4 roky používania takže to si viem ustrážiť. Tak koľko gb mi ostane z tých 128 keď tam bude len čisto OS X ?

    #410308
    fix
    Účastník (Participant)

    OS X + predinstalovane aplikacie + odporuca sa nechat 15 – 20 % volneho miesta na disku,
    ostane ti okolo 90 – 100GB

    #410310
    student123
    Účastník (Participant)

    Ako zvládne air ten windows a catiu? Vážne sa bojím že proste tých 128gb v tom pro nestačia.

    #410312
    fix
    Účastník (Participant)

    ja by som ti ten air neodporucal, nato naco to potrebujes ty urcite ten pro bude lepsi… neviem jak to bude zvladat v zakladnej konfiguracii

    #410313
    student123
    Účastník (Participant)

    Takže brať pro so 128gb a dúfať že pamäť bude postačujúca áno ? :)

    #410314
    fix
    Účastník (Participant)

    s tych dvoch ja som za pro

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 1 až 20 (z celkového počtu 58 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.