Domov › Diskusné Fóra › Ostatné › Základy HTML5
- Toto téma obsahuje 46 odpovedí, 11 hlasov, a bola naposledny upravená pred 10 years, 7 months od mcgiany.
-
AutorPríspevky
-
20. marca 2014 o 18:33 #99520Lukáš Raynor MajerÚčastník (Participant)
Viem, že existuje stránka jakpsatweb.cz, ale je dosť neaktuálna. Nepozná niekto dobrú stránku na základy HTML5?
Díky
20. marca 2014 o 19:09 #380174LeachimÚčastník (Participant)HTML5 by som rozdelil na 2 časti.. Skriptovaciu a potom aplikačnú.. Ak sa chceš naučiť skriptovaciu, nie je to problém, je to pár nových tagov s atribútami, čo vygoogliš keywordom html5 basics. Ak sa chceš naučiť aj tu aplikačnú časť, čo sú local storage (file, sql, atď), sockets, caches atď, k tomu treba vedieť JavaScript a od toho sa odvíjať ďalej. Pri bežných weboch však väčšinou využiješ iba tú skriptovaciu časť a to dáš behom pár hodín.
20. marca 2014 o 21:37 #380197Jozef RemenÚčastník (Participant)html5doctor.com, css-tricks.com, smashingmagazine.com
3 linky, ktore su zaklad. Zabudni ale na to,ze sa naucenim par tagov v HTML naucis kodit web. To su roky skusenosti a driny, zvladnutia pruserov v prehliadacoch, kompletnej znalosti DOM a box modelu, javascriptu (nie, jQuery nie je javascript), znalost CSS a trikov v nom(az potom nastupuju CSS preprocesory ako SASS ci LESS), riadne ovladanie photoshopu, optimalizacie grafiky a kodu, znalost struktury a fungovania SVG, webfontov, databaz, skriptovacieho jazyka (minimalne javascript a aspon kusok PHP, JSP a Ruby).
Ak momentalne ani neovladas, co je to DOM a box model, zacni prave s tym a s hipsterskym HTML5 pockaj.
20. marca 2014 o 22:18 #380205Lukáš Raynor MajerÚčastník (Participant)Aké sú hlavné rozdiely medzi HTML4 a HTML5?
Ono, kedysi som to robil kombinaciou WYSIWYGu a čo nevedel alebo ak čosi nevedel, tak som dokódil v zdrojákoch. Naposledy som takto skúšal rapidweaver s pluginmi, avšak jeden problem: co ak sa o niekolko rokov vyroba RW ukonci? Nič netrvá večne…
Tak som sa rozhodol ze oprasim znalosti :-)
Nechcem nič zložite :-) nakolko som skor vizualny typ ako matematicky :-)
20. marca 2014 o 22:52 #380208Jozef RemenÚčastník (Participant)Predovsetkym su rozdiely v semantickej syntaxe, kedy v HTML5 su vyhradene elementy, takze ich vyznam je jasny.
Vid napr.vociSamozrejme, vyhybanie sa roznym pluginom skrze nove elementy ako 21. marca 2014 o 10:07 #380214hattoÚčastník (Participant)jozef: thumbs up! doplnim este geolocalisation
ale nezabudaj – html5 nie je nove html! je to stale to iste html s nejakymi novymi doplnkami. pri obycajnych weboch nic z moznosti html5 nevyuzijes. takze vobec sa nemusis ucit html5, proste uc sa html a aj tak vsetky dnesne tutorialy su stavane pre html5. namakaj sa v html, css a javascript alebo jquery. (btw coraz viac sa zacina preferovat nativny javascript a upusta sa od jquery)
a ak chces nove webove technologie tak skor sa zameraj na css3 – to vyuzijes viac pri tych obycajnych webkach.
*obycajne webky – klasicka stranka s 4-5 podstrankami. nepredpokladam ze robis velke portaly, aplikacie a podobne:)
21. marca 2014 o 12:35 #380222Jozef RemenÚčastník (Participant)ano, z mojho komentu hadam na zaver vyplynulo, ze dokonca HTML 1 je stale HTML5, i ked s velmi okliestenou funkcionalitou :)
ale dovolim si mierne nesuhlasit s nevyuzitim moznosti html5 aj na obycajnom webe. Semanticke elementy urcite ano, data-* atributy pre manipulaciu skrze javascript tiez najskor ano, nove typy input poli tiez vcelku ano – i ked pouzijes nejake CMS, je vhodne v tych sablonach upravit input polia, specialne ak robis responzivne weby s mobile first. Kedze sa jedna o dost slusny komfort pre mobilneho uzivatela, ak pri dostane len zobrazenu klavesnicu s klavesami ako @, alebo pri type=’tel‘ len klavesnicu telefonu s cislami.
Osobne uz veeeeelmi dlhu dobu si ci uz pre komercne CMS alebo Opensource alebo pre portaly ktore robime v GSP pisem svoje sablony. Od toho som front-endak. Bez toho to nejde.
Clovek, pokial toho ma uz v hlave nabuchane dost veeeelmi rychlo pochopi, ze zakupene sablony pre opensource CMS su plne zlej syntaxe, nesemantickych elementov vacsinou vobec nepisane v HTML5 syntaxe, plne otrasneho CSS aj s 10 ID selektormi v jednom rulesete, bez akehokolvek preprocesora pre CSS (co je z hladiska udrzatelnosti velkeho projektu a DRY principe bez SASS/LESS NEMOZNE)
Co je horsie, su plne strasne kokotskeho (pardon za vyraz) a neefektivneho jQUery kodu. Raz som zazil (kedze klient si taku sablonu zvolil) ze som mal permanetne vypeceny procak na 100%. Rychlo som zistil, ze to vytazuje Safari, aj konkretny proces, ale najst uz PRECO to robi bol oriesok na pol dna. Nuz, kokotska jQuery kniznica (bez pardonu) vyrabajuca endless loop bola na pricine. Potom clovece hladaj chybu :)
21. marca 2014 o 14:07 #380229hattoÚčastník (Participant)v niektorych cms a frameworkoch sa tazko upravuju templaty formularov. a potom vznikaju 8krat vnorene inputy… drupal a sympony2 su krasne priklady^^
mas sice pravdu ze mozme pouzivat rozne typy inputov, ale nepride mi to aj tak az tak zaujimave (momentalne), kedze treba kvoli ie8 to overovat a teda nakodit to iste ako keby sa pouzil type=text… co je skoda. zatial to je vyhoda kvoli mobilom. ked to bude mozne pouzivat aj na overenie vstupu vo vsetkych prehliadacoch, tak to bude jedna basen:)
21. marca 2014 o 16:05 #380236Jozef RemenÚčastník (Participant)na IE8 sral pes. Hentym niecim co tazko mozno nazvat browserom sa nezaoberam uz asi 2 roky. Jedna sa o cca 6 % uzivatelov (ani Analytics mi nevypluva nic prilis odlisne) a ak si niekto nie je schopny upgradovat browser na ultra starej masine s Windows XP (15 rokov stary OS!!! To je PRAVEK!) tak to rozhodne nebude ani lukrativny klient na nejakom eshope.
Znie to ignorantsky, ale inak sa dalej neposunieme. Este som ochotny ako maximum zobrazit takemuto cloveku nic len prazdne okno s hlaskou a ponukou modernych browserov. Nic viac.
Este donedavna sa front endaci museli starat o retardov s IE6 aj vtedy, ked to uz bolo fakt neunosne. IE8 a vo velkej miere aj IE9 spadaju do tej istej kategorie.
Ale ak na tom klient silou mocou trva tak nie je problem, na predfakture to je ale samostatna polozka so sumou bliziacou sa cene celeho portalu :). To zvacsa odradi.
21. marca 2014 o 16:27 #380237hattoÚčastník (Participant)no my vo firme mame optimalizaciu pre ie8 defaultne a este su aj klienti ktori si pytaju ie7. ale aj osobne projekty robim ie8+.
21. marca 2014 o 19:05 #380243Lukáš Raynor MajerÚčastník (Participant)Jozef, hatto: díky za odpovede :-)
keďže to HTML5 sa ešte len vyvíja, tak OK, ostávam pri HTML4 :-)
čo sa týka PHP, viem toto: https://www.macblog.sk/forum/discussion/44769/htmlphp-editor-pre-zaciatocnika/#Item_5
a pokiaľ mám nejaký e-mailový formulár, ktorý pošle e-mail na jozko@mrkvicka.sk , tak to viem zmeniť :-) takže asi tak toľko, viem, dosť málo :-(
Ide mi hlavne o tom, aby kód bol validný, juj, keby ste videli moje zdrojáky :-D
21. marca 2014 o 20:29 #380246hattoÚčastník (Participant)kludne pouzivaj html5, to sa bude vyvijat stale. aj by si to mal vyuzivat. standard html5 pouzivam uz 5.rok. to ze pouzijes doctype pre html5 a tagy ako header, footer, article… to neznamena ze pouzivas funkciu ktora nie je podporovana (aj ked na to predsa len potrebujes https://code.google.com/p/html5shiv/ kvoli ie8).
v skrate – nerozdeluj to na html4 a html5, je to proste html a bodka. proste pis kod;) a ked nebudes vediet ci je funkcia podporovana prehliadacmi tak tu si to overis caniuse.com
22. marca 2014 o 12:06 #380266Jozef RemenÚčastník (Participant)Ako pise hatto, PROSTE PIS KOD :)
To je zaver celej diskusie. Jedine tak da naucis. A na validne HTML (a specialne CSS) sa vyprdni. Nie je to mantra, ani alfa omega. Validny ci nevalidny, ak sa web sprava dobre, nevytazuje procesor na sialenu uroven (na mobile specialne so sekanim a zranim baterky), ma kvalitny obsah, tak je vsetko v pohode.
Hlavny je dobry design. A nezabudaj, design nie je o tom, ako to vyzera, ale „ako to funguje“.
Ten Jony so Stevom nemali a pre ostavajuceho z nich rozhodne nemaju v hlave nasrane.
22. marca 2014 o 21:50 #380298Jozef RemenÚčastník (Participant)Este dodam na zaver, ze k HTML5 patri CSS3 (aj ked su to nezavisle technologie) a s vecickami ako font icons, svg icons, canvas (html5), web fonts, transformacie sa daju robit paradne veci.
Samozrejme k tomu patri pristup mobile first, modernizr pre feature detekciu, preprocesory, task runner ako gulp a ci grunt apod.S plnym prepisanim sass 3.3 do libsass, css blending modmi a filtrami nam svieti nadherna buducnost. Cielom je preniest maximum veci z photoshopu a bitmap do css3 (aby boli zmeny zive, vid filtre a blending) a cele to slehnut animaciami.
Zvysok je chutovka :)
22. marca 2014 o 23:01 #380309hattoÚčastník (Participant)amen!
2. apríla 2014 o 14:32 #380841FluorescentÚčastník (Participant)http://www.codecademy.com/ je super
4. apríla 2014 o 21:27 #380953bakosmiÚčastník (Participant)nepotrebujes vediet nic, len ti staci „Dreamweaver“.
5. apríla 2014 o 6:03 #380962Jozef RemenÚčastník (Participant)Trt makovy! Kazdy aspirujuci web developer vie, ze web sa seka vo Worde s exportom do HTML a obrazky napackas zo Skicara cez schranku.
5. apríla 2014 o 8:32 #380964hattoÚčastník (Participant)z powerpointu sa to neda? sa mi paci tie efekty
5. apríla 2014 o 22:33 #380990Jozef RemenÚčastník (Participant)Jasne, ze da. Nezabudni na neon efekt, ten nesmie chybat! A tIe cliparty, bez nich to nie je ono! Ak k tomu das animovane gify opakujuce sa ako background (odporucam vtipne animacie somarikov, maciciek apod) a na to zltym text v Comic Sans, mas dokonaly web. Normalne ze aj statnu zakazku s tym vyhras.
-
AutorPríspevky
- Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.