Domov › Diskusné Fóra › Pomoc: software › literatura pre programovanie
- Toto téma obsahuje 12 odpovedí, 8 hlasov, a bola naposledny upravená pred 15 years, 6 months od benko.
-
AutorPríspevky
-
3. júla 2009 o 19:50 #63378madaraszkoÚčastník (Participant)
zdravim potreboval by som poradit nejaku dobru literaturu pre programovanie v C++ nejaku kde je to fakt dobre vysvetlene a podane….potreboval by som nieco kde by sa zacinalo uplne od zaciatku a postupovalo dalej…
ak mate s nejakou dobrou skusenosti tak napiste….potrebujem vsak zacat uplne od zaciatku…mal som sice programovanie na strednej ale potrebujem to oprasit….
a teraz by som sa chcel tomu zacat venovat…diky moc za vase prispevky
3. júla 2009 o 21:00 #165648proÚčastník (Participant)takiste sa pridavam k tvojej prosbe ale kedze sme na macblog tak by som poziadal o literaturu v programivani v cocoa…na mujmac serveri sa tejto teme v niekolkych clenkoch aj seriozne venuju…tu som to asi este nezaznamenal…skoda
4. júla 2009 o 10:36 #165682LakyÚčastník (Participant)tiež uvažujem nad kúpou literatúry zaoberajúcou sa C/C++… takže by som si tiež rád nechal poradiť
4. júla 2009 o 12:31 #165692odklizecÚčastník (Participant)Nechci vam do toho moc kecat panove, ale nejvic se naucite ze zdrojaku a tutorialu. Protoze pokud pri cteni knizky nemate u sebe komp a rovnou to co ctete nezkousite, je to naprd. A pokud uz mate komp u sebe, je mnohem efektivnejsi a jednodussi zkouset prakticke priklady z webu.
Mi se taky osvedcilo pri uceni se nejakeho jazyka, zacit delat nejaky realny priklad, napriklad kalkulacku nebo jednoduchou logickou hru. Muj oblibeny vyukovy projekt, na kterem se ucim nove prostredi a jazyk, je klasicka hra „15“. Tam se totiz setkam se vsim od jednoduchych veci, jako prace s promennyma a polema, az po navrh interface a treba ukladani stavu nebo vysledku. Ale nic neskazite ani necim jednodussim.
Knizky jsou fajn, ale akorat vam pak lezi v knihovne a na webu mate vse co potrebujete a casto zadarmo. Kdyz se pri programovani zadrhnete, urcite vase kroky povedou nejdriv na google, nez abyste otvirali knizku.
Takze abych to shrnul, knizky jsou urcite fajn, ale v dnesni dobe mi prijdou pri uceni programovani ponekud tezkopadne. Kdyz uz, tak elektronicke knizky, ze kterych se da priklad zkopirovat a pastnout primo do projektu. Ale opisovat zdrojak z knizky?…ale fuj…dejte pokoj… :D
4. júla 2009 o 12:44 #165693renadÚčastník (Participant)… tak tak, všetko je na webe … :)
Ale knižka k knižnici má tiež svoje miesto.
Osobne doporučujem postup typu – návšteva nejakého vydavateľstva na webe – a preštudovať ponuku … a stručný popis obsahu jednotlivých kníh …5. júla 2009 o 19:10 #165807petiarÚčastník (Participant)Ćo sa týka C++ tak môžem na základe vlastnej skúsenosti veľmi odporučiť knihu Stephena Pratu Mistrovství v C++.
5. júla 2009 o 20:23 #165814madaraszkoÚčastník (Participant)odklizec ja viem ze je vsetko na webe ale odniekial zacat musis a ked nevies v C++ napisat ani bodku tak hadam nezacnes hned pisat hru…. Ja viem ze je to dobre hned skusat popri citani ved to aj planujem len potrebujem nejaky start a na to chcem tu knihu aby mi to aspon v nejakej strucnosti objasnila a potom sa jasne ze zdokonalovat budem praktickymi vecami …..
ale dik za tvoju radu je vidno ze sa aspon vyznas:)
5. júla 2009 o 20:25 #165816MirecÚčastník (Participant)Knih o c++ je bohato, a ako tu uz bolo napisane, vela info najdete ne webe. Pre zaciatocnikov je zaujimava kniha http://knihy.cpress.cz/knihy/pocitacova-literatura/programovani/naucte-se-c-za-21-dni-2-aktualizovane-vydani/
5. júla 2009 o 21:18 #165823odklizecÚčastník (Participant)madaraszko:
Predpokladam, ze chces zacit programovat Mac nebo iphone aplikace? Tak mozna bude nejlepsi zacit s knihou cocoa:
http://www.grada.cz/katalog/kniha/cocoa_4938/Ja se na ni dival, ale usoudil jsem, ze vse co tam je popsano je v bezpoctu clanku a tutorialu na webu. Kdyz se zaregistrujes jako apple developer, dostanes pristup k vsemoznym tutorialum a zdrojakum. Maji tam pekne „getting started“ videa, ktere se bez uprav daji prehrat na iphone, takze je muzes kukat v buse. A dozvis se v nich vse potrebne jak zacit. Urcite souhlasim, ze nekde je treba zacit, ale ja bych doporucil zacit na apple dev webu;)
5. júla 2009 o 21:31 #165824madaraszkoÚčastník (Participant)no chcem zacat programovat na macu ale nie iphone aplikacie aspon zatial chystam sa na vysku odbor informatika a tam sa bude programovat len urcite sa to chcem naucit aspon z casti predtym…aby som tam nedosiel uplne vypatlany a aby som mohol na zaklady nabalovat …… ale je super ze poradite….:)
5. júla 2009 o 21:39 #165825LakyÚčastník (Participant)mne viac vyhovuje kniha alebo podobná forma ako čítať všetko z netu…… preto si radšej kupujem knihy a okrem toho veľa cestujem a na staniciach, vlakoch, busoch nemáte vždy možnosť sa pripojiť k netu a preto nosím skoro stále niečo aj na čitanie…..
A mám skúsenosť, že nie každý popis knihy v internetových kníhkupectvách opíše správne obsah knihy, cieľovú skupinu a potom nie každá kniha je vhodná pre začiatočníka.5. júla 2009 o 21:46 #165830madaraszkoÚčastník (Participant)asi si zaobstaram tu knihu nacte se C++ za 21 dni ci ako to je…
5. júla 2009 o 21:53 #165834benkoÚčastník (Participant)C++ je azda najhorsi programovaci jazyk pre zaciatocnikov.
Ak sa chces naucit C++ tak potrebujes najskor poriadne pochopit dve veci:
– jazyk „C“
– principy objektovo orientovaneho programovaniaJazyk „C“ sa jednoducho musis naucit ako taky. Tam neexistuje ziadna skratka.
Principy OOP sa sice mozes naucit aj pocas ucenia C++, ale C++ je zlozite a zavadzajuce. Preto odporucam naucit sa OOP na nejakom inom jazyku – Objective C, Ruby, Python alebo Smalltalk. Samozrejme existuje viac OOP jazykov, ale tieto styri sa mi zdaju najvhodnejsie, hlavne preto lebo je o nich vela knih a clankov na internete. Java je tiez kandidatom, ale ja Javu ako prvy OOP jazyk neodporucam.
Ja som tiez kedysi zacinal OOP s C++. Precital som knihu, pytal sa ludi co uz robili v C++, ale stale mi to neslo do hlavy. Proste som nechapal co je na tom take zazracne. Problemy mojej situacie boli viacere:
– kazdy vtedy propagoval OOP a C++ ako zazrak pre programatorov. Ja som dovtedy programoval v C a assembleri, a nevedome som uz v tychto jazykoch pouzival niektore z technik OOP. Takze „novinky“ C++ mi vela neprinasali.
– C++ sa sustreduje na kopu veci ktore s OOP nemaju nic spolocne, a pre zaciatocnika v OOP je to zavadzajuce.
– C++ nema ziadnu standardnu kniznicu na ktorej by sa dalo stavat. OOP jazyk bez kniznic nema velky vyznam. Situacia teraz je trochu ina nez pred 14 rokmi, ale aj tak stale neexistuje ziadna standardna kniznica ako maju ine jazyky.
– C++ je na vacsinu problemov absolutne nevhodny – v dnesnej dobe sa uz len maloktore projekty robia v C++.Stravil som vtedy kopu casu nechapanim C++ a OOP. Naozaj som sa snazil, ale nechapal. A tak uz ani neviem ako, som sa cez Internet dostal k Objective C tutorialom a OpenStep dokumentacii. A vtedy mi to zaplo – zrazu som zacal chapat o com je OOP, a pochopil som aj cele C++. A s urcitostou som sa to naucil na lepsej urovni nez ktokolvek co poznal len C++.
Odvtedy som fanusikom Objective C a NeXT APIs, a teda aj Cocoa v Mac OS X.
Zaciatocnikom odporucam Objective C a Cocoa.
-
AutorPríspevky
- Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.