iMac 27″

Domov Diskusné Fóra Pomoc: hardware iMac 27″

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 1 až 20 (z celkového počtu 29 )
  • Autor
    Príspevky
  • #77959
    Pepeb007xx
    Účastník (Participant)

    Caute zvazujem nad kupou noveho iMac 27″

    tu je moja vysnena zostava:

    3.4GHz Quad-Core Intel Core i7
    AMD Radeon HD 6970M 2GB GDDR5
    Rozšírenie RAM na 16 GB pre iMac (4x4GB)

    cena : 2 635,80 € (s DPH)

    chcel som sa hlavne spytat na SSD disk pretoze nedam tolko co si pyta apple za disk (256 GB + 559,30 €) ale uplne by mi stacil 128 GB vlastny disk a supnut ho do neho (netusim ci sa to da do iMacu) ak da kde?
    a dalej su RAMky neni viac vyhodne si zobrat klasicky model s 2×2 GB a radsej si normalne v eshope niekde kupit RAM pre iMac 4×4 GB? neni to lacnejsie ako dat + 420,00 € k zostave len za RAM? ak da ake presne? kde?

    cena bez RAM a iba s 1 GB GPU : 2 109,00 € (s DPH) (pekny rozdiel)

    dakujem za odpovede,rady :)

    EDIT: este by som sa chcel spytat na par veci:
    magic mouse je nabijatelna iba cez [url url=http://www.tracocomputers.sk/1297782526/mobee-the-magic-charger-bezdrotova-nabijacka-pre-apple-magic-mouse/]takuto nabijacku?[/url]
    ako sa nabija bezdrotova klavesnica?

    najviac ma stve ,ze ten SSD disk ma fakt prepisknutu cenu..nechapem kto im dal len za disk + 500 €
    <3

    #266325
    Lens
    Účastník (Participant)

    Nie som si isty ale : Ram by nemali byt problem. No co sa tyka ssd tak som zapocul nieco ze v najnovsich strojoch apple zakazal pouzivania diskov tretich stran / netusim ci ide len o hdd alebo aj o ssd/

    #266330
    PoP
    Účastník (Participant)

    Na taku zostavu si tiez brusim zuby ;)
    …neviem kde vyuzijes 16Gb ram ale budis, je mozne ich dodatocne vymenit ako je to aj pri macbookoch, ale mali by byt vsetky jednej serie alebo sparovane, najlepsie identickej velkosti.
    …HDD: musis sa uz pri kupe rozhodnut aky tam chces mat. Vymenit sa da klasicky disk /odporucam v servise/ ale v tychto modeloch uz iba applom certifikovane. Doplnit SSD po kupe prakticky nemozne.
    tj. ak si dobre pamatam tak apple vo fabrike stroj “pripravi” na 1 alebo 2disky, rozsirit sa uz dodatocne neda :/
    Menit grafiku po kupe taktiez nemozne.
    V podstate uz pri kupe musis navolit presnu konfiguraciu / okrem RAM/

    #266334
    Speedy
    Účastník (Participant)

    mat tolko evri tak aj ja by som cchel take daco..
    No ale ked to cches kompromis s rozumom tak odporucam takto…
    Ramky nedavaj si rovno 16GB a 2x2GB tiez nie ked cches tych 16GB…
    Odporucam zlatu strednu cestu…-daj si tam 8GB ale nie 4x2GB ale 2x4GB s tym ze neskor dokupis len 2x4GB a nemusis potom kupovat 4x4GB co bude dost evri..Budes mat hned 8GB a potom dokupis tiez len 8GB…A nemusis tie 2GB ramky predavat kedze ti ostanu…
    Grafiku by som navolil rovno 2GB verziu…
    A hdd…
    Ako pisu ked si navolis ssd+ klasicky 1 alebo 2TB hdd tak budes mat dva..Ale ked si das loen klasicky bez SSD tak budes mat len jeden..Cize by som si navolil 128GB ssd+ 1 alebo 2Tb podla chuti…
    Budes mat dva a potom ked klestne cena si das vymenit kludne aj za 512ssd a 2TB…
    Rozhodni sa :D

    #266337
    madmann
    Účastník (Participant)

    a ako je to s vymenou RAMiek? musí iMac do servisu alebo si to viem nahodiť aj sám?

    #266347
    HajLender
    Účastník (Participant)

    Mam konfiguraciu: iMac 27 2011 i7 3.4GHz.

    Grafiku som si nedokupoval lebo podla mna sa nevyuzije, pri grafike je dolezitejsia rychlost ako velkost pamate (1GB je dost).

    RAM dokupis zvlast, predrazene to je. Vymenis ju lavou zadnou, na spodnej hrane odsrobujes dva srobiky krizovym srobovakom a strcis to tam.

    Disk som si nedokupoval napriek roznym straseniam ze nepojde vymenit atd (priplatok za 2TB je nekrestansky). Dnes spociva problem v tom, ze Apple zvolil iny sposob merania tepltoy nez je bezne, k tomu musel upravit pripojenie + firmware disku. Uz dnes sa objavuju prve riesenia ako vymenit disk (tak aby ventilator nefukal naplno), takze do par mesiacov bude existovat definitivne jednoduche riesenie ako pridat disk tretich stran za zlomkovu cenu.

    SSD. SSD sa da primontovat neskor, chce to vsak zrucnost, je to troska zdlhavejsie ako menit priamrny HDD, lebo treba vybrat aj logicboard a prikupit dalsie kabliky atd – ale da sa to zvladnut. BTW su dve alternativy bud ho pridas k existujucemu HDD a Superdrive alebo niektoru komponentu vymenis za SSD.

    Podotknem, ze v sucasnosti citim HDD ako bottleneck celeho systemu takze celkom vazne premyslam nad SSD!!!

    Ja osobne to budem riesit asi tak, ze SSD dam miesto superdrive a ten dam do externeho boxu (HDD som uz v iMacoch menil, ale nechem to prehnat az k tomu logicboardu kym som v zaruke). A externa mechanika sa mi zide, lebo ich mam na vsetkych ostatnych kompoch pokazenu.

    Dalsia rada, predtym nez si vezmes komp domov, skontroluj displej nazivo, lebo mne prava dolna cast ide velmi do zelena – budem to davat na reklamaciu

    #266363
    Julien
    Účastník (Participant)

    Vcera vecer som si hovoril zajtra bude na Macblogu niekto chciet kupit iMac 27″.

    Ja berem tento model

    iMac 27″
    Procesor Quad-Core Intel Core i7 3.4GHz (3.8Ghz Turboboost)
    8GB pamäť RAM (4x2GB 1333MHz DDR3)
    AMD Radeon HD 6970M 1GB GDDR5
    1TB Serial ATA Drive

    Peniaze niesu problem ale odvodnim ti preco si neberiem FULL.

    Procesor je najsilnejsi.
    Viac ako 8GB RAM nemas sancu vyuzit.
    Medzi 1 GB a 2 GB Grafikou je rozdiel asi 2% pri velkom stasti tak 7%.
    SSD (take drahe nekupim)
    HDD 2 TB nevyuzijes.

    Cize asi tak

    Brat 2 gigovu grafiku je najvacsia hlupost. A pretoze pri grafike vobec nieje podstatna operacna pamet ale seria ktora je rovnaka (ide o pripustnost jadier…)

    A 16 GB RAM je zbytocne drahe a nyvuzijes to.

    Ja som SSD tiez chcel a ssd ti mozu domontovat v Huricane, ale neviem ako je to so zarukou oni tvrdia ze hej ale v Apple mi povedali ze sa to nemoze. A musis cakat na Liona pretoze so Snow leom je tak blba podpora TRIM.

    A to SSD je pri tej “UZ” mojej konfiguracii zbytocne pretoze mal som cest s i5 kde vsetko islo okamzite po kliku.

    Jediny rozdiel by bol pri BOOTUPe kde by sa ti namiesto 26 sec dal za 18.

    Takze tak je jasne ze s FULL to bude este silnejsie ale uz nie o tolko a zbytocne si brat tak silny komp ked ti dlho vydrzi ale potom uz bude stary aj ked bude stihat.

    Este sorry, ale ako najprv tu das ze ides dat skoro 3000 € za iMac a potom sa tu pytas ako by sa to dalo zohnat najlacnesie.

    A s tou nabijacko to nemyslis vazne ze :) Ved to je na baterky ^^

    #266369
    Robee
    Účastník (Participant)

    Hm pridám sa

    1) RAM – rozhodne kúpiť minimum, RAM je úplne štandardná notebooková (204 pin) – kúpiš inde a lacnejšie, montáž je jednoduchá

    2) SSD – väčší problém, osobne mám 27 iMac (late 2009, i7), jediná vec čo mi vadí je hluk disku (mám Seagate, tam je to ako ktorý kus, u WD a Hitachi to problém nebýva, ale je to individuálne a nevyberieš si veľmi, Apple tam montuje čo príde) – neviem aké presne rozdiely sú rozdiely medzi 2009,2010 a terajšou 2011 verziou čo sa týka výmeny disk, aj predtým bol problém špecifický teplotný senzor, u SSD sa to ale rieši tak, že buďto sa ten kábel skráti alebo sa dajú otáčky aj softvérovo regulovať (iMac reaguje na nezapojenie senzora dosadením teploty 128 stupňov a max roztočením ventilátorov) – inak rozobratie iMacu pre tú výmenu nie je jednoduché, ale ani nič nerealizovateľné, stačí pozrieť video z youtube

    3) Pamäť 6970M – príplatok za 2GB je nekresťanský, ak to ale myslíš s hraním vážne, tak by som to dal, grafiku nevymeníš a hlavne treba myslieť na to, že iMac má gargantuovské rozlíšenie 2560×1440 a tam sa tá pamäť má šancu prejaviť! netvrdím, že grandiózne, ale rozdiel tam bude

    osobná rada, byť tebou kúpim asi teraz z výpredaja starší i5 model – dôvody, procesor už dávno je najmenší problém dnešných počítačov, dokedy nebude dosť thunderbolt periférií, tak máš stále reálne k dispozícií jede rýchly disk v iMacu, takže aj pri takom prevode videa procesor spočíta, len to čím ho disk stihne nakŕmiť, takže nezmyselne vysoko hnať procesor nemá úplne význam, RAM dokúpiš kdekoľvek, disk o dosť ľahšie vymeníš, hlavne za SSD

    áno 6970M je o dosť luxusnejšia grafika ako 5850M, lenže!…ani tá prvá úplne nestačí na všetky fajnové hry v tom rozlíšení, ak už aj neuvažuješ nad konzolou, tú grafiku čo tam teraz budeš mať už nezmeníš – hovorím to preto, lebo hoci má starší model menej výkonu, má stále funkčný DisplayPort Input – teda da sa použiť ako monitor – pravda to dá sa aj najnovší, ale len s Thunderboltom – nie s miniDP, hoci tie konektory u Apple vyzerajú rovnako, v tomto kompatibilita nie je – ide o to, že Thunderbolt teraz používajú len nové iMacy a Macbooky Pro a je ešte otázka, či budú všetci TB spájať do miniDP

    samotný miniDP, majú dnes viaceré notebooky, grafiky AMD 68xx,69xx, NVIDIA 590 a ktovie ešte koľko do budúcna – takže so starším iMacom o nejaké 2 roky ak si budeš chcieť zahrať čo ja viem Crysis 3, stačí postaviť bedňu za 800-900 EURO, pripojiť k iMacu ako k luxusnému monitoru a fičíš, navyše ak v ňom budeš mať SSD tak totálne nehlučne

    zvážil by som to

    pravdou ale tiež je, že TB vyzerá veľmi sľubne a okrem pripojenia viacerých diskov na rýchlostne podobnej úrovni ako interné disky otvára aj možnošť externej grafickej karty – je pravdepodobné, že aj v tomto smere vzniknú produkty, je to ale otázka

    toto všetko by som zvážill pri kúpe stroja za 2000+ EURO, ktorý mi má niečo vydržať

    #266370
    Lens
    Účastník (Participant)

    Julien: ok mas pravdu ale co sa tyka toho ze 2tb naco… nevyuzijes je blud. JA mam zapratane temer 4TB pracovnych veci a neboj netaham 100gb fullhd torrenty. prosto praca s videom vela zabera + Takysto 16 gb ram je podla mna v poriadku ale tak ako hovoris., AK to vyuzijes. Ja by som.

    #266429
    Julien
    Účastník (Participant)

    Lens ano ale tieto veci snad netrepes na Interny HDD ja som nepovedal ze kupit EXT HDD je hlupost.
    EXT HDD budem brat aj ja 2TB aby som ten iMac nemal zapratany.

    #266448
    Pepeb007xx
    Účastník (Participant)

    takto

    mam SSD na PC a viem co to je za vymozenost dnesnej doby..ale +500 € je trosku moc iba za SSD.SSD + HDD 1 TB +600 € to je troska sila nehovorim ,ze 256 GB SSD tolko nestoji normalne..ale kebyze maju v ponuke 128 GB verziu SSD kazdy by im po nom skocil (samozrejme za prijatelnu sumu :) )
    RAM dam 2×4 GB a potom prikupim 2×4 GB (myslim,ze tu som uz pevne rozhodnuty)
    Procesor urcite nebudem menit pretoze pocitac bude vyuzivany hlavne na renderovanie a aj samotne videa zaberaju dost mam doma 2×2 TB ext.disky + 4 TB ext.disk a su uz skoro plne a vsetko co je na nich potrebujem
    grafika je +100 € na 2 GB verziu..myslim,ze to je prijatelna suma,ktoru som ochotny zaplatit

    pytam sa hlavne ci niekto mam skusenost/moznost ako s tym SSD diskom vymr(d)at :)

    dakujem

    Procesor 3.4GHz Quad-Core Intel Core i7
    8GB pamäť RAM (2x4GB 1333MHz DDR3)
    1TB Serial ATA Drive
    AMD Radeon HD 6970M 2GB GDDR5
    ————————————————
    2.397 €

    #266450
    Lens
    Účastník (Participant)

    Julien: v tomto mas pravdu. USB2.0 sicce nepostacuej ale nove imacy maju tunderbolt takze sa to da riesit aj na externy. Pri imacu je to kusok ine lebo je na stole a ked clovek nemusi tak perifierie neodpaja a kludne sa to prekopirovava hore dole. Ja mam macbook pro z 500gb miesta na int a casto riesim problem ze musim ”prelievat” data na ext disk lebo uz som out of space. Planujem vymenit dvd za dalsi disk. ALe ano ku imacu je ext praktickejsi (a najmä lacnejsi)

    #266451
    rimestar
    Účastník (Participant)

    Prosim vas nepiste to slovo “nevyuzijes”, lebo vam namontujem na tie iMacy disketovu mechaniku

    #266503
    eraserv6
    Účastník (Participant)

    Tiez mam zaujem o iMac 27. Posledne hodiny som googlil co sa tyka pridania SSD a docital som sa ze iMacy vyrobene od druhej polovice r. 2010 by uz mali mat predpripraveny priestor pre SSD hned vedla hlavneho HDD.
    Dokonca jeden tipek sa podujal pridat SSD, dokupil len SATA napajaci a datovy kabel v konektori ohnuty o 90 stupnov a tvrdi ze to ide bez problemov.
    Na ziadnu overenu info som vsak nenarazil. Tiez by som chcel po kupe osadit SSD disk spolu s tovarenskym tak vie tu niekto ci je aspon teoreticka moznost?

    http://blog.macsales.com/6332-27”-mid-2010-imac-disassembled

    #266505
    sleepwalk3r
    Účastník (Participant)

    Ak kupis iMac BEZ ssd tak budes mat trochu problem osadit tam nejaky vlastny.
    Dovod je ten ze takyto iMac nebude mat “schranku” na ten disk. Bude tam sice diera a aj konektor ale nemas kam ten disk uchytit. ( http://i.imgur.com/6zRYI.jpg )
    Musel by si teda niekde dokupit tu schranku (netusim ci sa to vobec da) a tiez kratucky SATA kabel s konektorom ktory je ohnuty (v tvare L)
    Dalsim problemom je uz spominany “thermal senzor” – tento bude treba nejako “oklamat” aby nevytacal otacky na max / videl som na nete nejake navody ako to spravit.

    Mno a samozrejem asi ani nemusim pripominat ze treba rozobrat komplet cely stroj co by mohlo voidnut waranty..

    #266507
    eraserv6
    Účastník (Participant)

    Jo, toto som chcel pocut. Ide mi len o to ci sa tam da doplnit s tym ze bude riadne fungovat. O uchytenie mi nejde, to sa da vyriesit aj inymi sposobmi.
    Pozriem si este ten thermal senzor ako sa s tym da vypiect. Kazdopadne diki za jasnu odpoved

    #266550
    Julien
    Účastník (Participant)

    Ereaserv6 to je super ? Uz to ze sa budes hrat s otackami ventilatora bude mat vpliv aj na procesor ako mne je jedno daj si ho, ale mne to za to nestoji ten stroj je tak silny, ze to ani moc neuvidis iba pri tazkom renderovani fotiak ci FUll HD videach.

    Pepe ja to riesim rovnako ale tu graficku neberiem. Je to iba marketingovy trik a vydim ze ty si sa chytil ako ked to velmi chces aby vsetci vedeli ze mas 2 GB Grafiku ber ju je to skoro nepouzitelne v tom zmysle ze rozdiel je tam skoro nulovy.

    PS: Som zvedavy ci ho naozaj zoberies takychto clankov tu bolo vela. Potom hod fotku do topicu “Ukazte svojich apple milacikov”

    #266617
    Pepeb007xx
    Účastník (Participant)

    link? (potom hodim :) )

    #266674
    madmann
    Účastník (Participant)

    Pepeb007xx, HajLender, Julien… ako využivate/plánujete využívať svoj iMac v najvyššej konfigurácií? robíte strih, grafiku, alebo…?

    ja som si objednal 27″ i5 2,7 4GB (po vyskúšaní sa rozhodnem či zvýšim na 8GB), 6770M.
    budem ho využívať na grafiku (fotošopa, indizajn, lightroom, illustrator…)

    #266694
    Julien
    Účastník (Participant)

    Madmann ja budem pracovat s Grafikou plus uz ked budem mat taky stroj planujem sa naucit pracovat aj s Videom. Ako bavime sa tu o istom stroji ale procesor som sa rozhodoval medzi tymto i5 2.7 GHZ alebo High End i7 3.4 ghz s hypertreadhingom. A kedze ten model nema taku silnu grafiku co ja potrebujem pretoze na tom chcem aj hrat hry a grafika sa menit neda tak som sa rozhodol pre tento a RAM odporucam zvysit na 8 GB vsetci hovoria ze daj 2×4 GB nech potom mozes lahko dat na 16GB ale 4×2 vyjde nehorazne lacnejsie a neplanujem davat 16 GB RAM to je uz zbytocne prehnane.
    Asi tolko :)

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 1 až 20 (z celkového počtu 29 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.