Aperture 3 vs. Adobe Lightroom 3

Domov Diskusné Fóra Pomoc: software Aperture 3 vs. Adobe Lightroom 3

Zobrazuje sa 13 príspevkov - 21 až 33 (z celkového počtu 33 )
  • Autor
    Príspevky
  • #214293
    Bugaboo
    Účastník (Participant)

    mne vážne nejde o trojuholníčky, ale to co označí vo fotke, no ja neviem či sa fakt chápeme :D alebo iba mne to ide takto na prd, pošlem screeny z toho a to bude najlepšie :), bo mne už z toho drbe ako mi to ukazuje jak v Lghtroome 2 a aj 3.
    Nakoniec prídeme na to že to iba mne to ide zle, že je to kdesi nejaké chybné u mňa :D :D :D

    ps: kam to mám upnúť kde sa nemusím registrovať a iné blbosti robiť?

    #214310
    mike
    Účastník (Participant)

    skus quickshareit.com

    #214319
    krondo
    Účastník (Participant)

    mike:skusal si to aj s lightroom-om?mne do LR importuje fotky(raw) tak ako som si nastavil vo fotaku…a to mam LR2…inac mozem len odporucit, fakt je jednoduche s tym pracovat, bezi to rychlo…

    #214325
    mike
    Účastník (Participant)

    ja som teraz stiahol trial aperture a snazim sa to ucit a prist mu na koren – zatial fotim, ako mi tu poradili, JPG + RAW… a tak som sa rozhodol, ze potom ako sa v tom cca naucim robit, tak si stiahnem ten LR3, aby som to vedel nejakym sposobom porovnat…
    ale hovoris, ze LR3 je podla teba lepsie?

    #214390
    Bugaboo
    Účastník (Participant)

    no poslal som to na google :D hadam dobre a zobrazí sa vám to.

    http://picasaweb.google.com/lh/photo/tvwwnUqICfz1hfcajOsYPA?feat=directlink

    A jasne uvidíte rozdiel, čo a ako označuje Lightroom a Aperture, hádam sa už chápeme :)

    #214417
    miso13
    Účastník (Participant)

    uz chapem co myslis…. a moja odpoved je, ze si mi dal ulohu na pol dna.

    1. LR resp camera raw rozhodne nezobrazuje dane miesta az ked je cele RGB spektrum v maxime/minime – preto ta mnou mnohonasobne omielana farba trojuholnickov. staci len jedna zlozka samozrejme. To sa zhodneme/dohodneme.

    2. ale preco tam je rozdiel? nukaju sa 2 vysvetlenia. Bud LR “vidi” detail aj tam kde nie je pre Aperture alebo nie je taky citlivy, skor opak a tym padom nezaznamenava miesta bez detailu tak jemne ako aperture.

    a podla toho co som sa docital tak aperture naraba s akymikolvek krivkami menej citlivo – cize aj pri malych zmenach ma tendenciu ich viac skreslovat, ciselne zaokruhlovat oproti LR a preto vznika clipping aj tam kde pre LR este nie je. Po slovensky> Aperture plynuly prechod vnima viac skokovito, pretoze nie je schopny vyhodnocovat tesne po sebe nasledujuce body az tak jemne a preto zaokruhluje hodnoty. Nemyslim pixle, ale body na krivkach histogramu.

    a preto aj pre ostatnych v tomto vlakne je nasa debata na nieco dobra, pretoze ak je to pravda tak je to plusovy bod pre LR v suboji nerozhodnosti, ktory z nich si vybrat

    #214426
    mike
    Účastník (Participant)

    Takze ja som stale vo faze testovania Aperture 3: dnes som nasiel na internete nejake presety pre Aperture 3, skusil som ich tam hodit a robi to z fotografii ozaj velmi pekne diela… je nejaka podobna moznost aj v LR3 ?
    dik

    #214433
    Bugaboo
    Účastník (Participant)

    miso13: poviem rovno že som to nikdy neskúmal čo to presne robí, iba na oko sa mi to zdalo byť tak, keď sa pozrieš na tú fotku z lightroomu (ináč je to môj synovec, že je zlatý :D ) tak ja tam vidím preexpo časti aj neoznačené alebo sa mi to iba zdá ? No nič idem sa na to tiež hlbšie pozrieť čo to robí, lebo mne sa to stále nezdá že toto v LR je nejako použiteľné
    Ale je v celku sranda že u mňa je to mínus pre LR a u teba plus :D

    edit: no už som sa trochu s tým pohral, no a prišiel som na to že ono to funguje akosi úplne ináč :D, vytvoril som si pár jednoliatych farebných obrázkov (červený, zelený, modrý, ružový …. fialový štvorec), a skúšal som to v oboch softoch a sledoval histogram a kedy začne reagovať clipping. Je blbosť čo som písal predtým s jedným a viac kanálmi, mne sa to tak zdalo na oko keď som videl tie preexpo časti v LR A NEOZNAČENÉ. Ale skúste si tiež niekto a uvidíte, že v Aperture vždy reaguje a označí miesta červenou farbou v tej fotke keď hociaký farebný kanál dosiahne svojho maxima, Lightroom to tak urobí tiež to je pravda ale nie vždy ! V LR mám momentálne v tom trojuholníčku naznačené že modrý kanál je na svojom maxime ale červenou neoznačí vo fotke nič! Mám zas poslať screenshot ? Ja som z toho blázon :D

    #214463
    miso13
    Účastník (Participant)

    Bugaboo> ved prave to je ten rozdiel. Aperture vidi clipping, ktory neexistuje. Aperture si podla toho co som pisal akokeby sposoboval ten clipping uz v miestach kde pre LR nie je, pretoze to nevyhodnoti tak citlivo. Samozrejme ja som pisal, ze je to plus ak to tak naozaj funguje, nie plus pre mna osobne. Nie som ziaden agitator za LR:))))
    na druhej strane ak tebe vyhovuje sposob zobrazovania clippingu v aperture, tak si vyhral pretoze nemas co riesit a mas “svoj” program.

    Ak je trojuholnik modry nemalo by byt na fotke cervene nic. To je spravne.
    Ak je modra aj cervena v keli trojuholnik je ruzovy.

    je zlaty, aj som si to sam povedal vcera, ale nechcel som to tu preberat:)

    #214465
    Bugaboo
    Účastník (Participant)

    miso13: — Ak je trojuholnik modry nemalo by byt na fotke cervene nic. To je spravne —
    a jakto že aj v LR označí červenou farbou vo fotke, keď je trojuhlníček modrý !! ale ako kedy, niekedy neviem z akých príčin neoznačí.
    Ja nevravím že to tak nemá fungovať?? Ale načo to je dobré ? Veď to mi nepomôže v ničom. Ja ešte urobím screenshoty a hodím sem s presnejším popisom, možno túto záhadu niekto rozlúšti :D a som rád miso13 že máš ešte trpezlivosť sa o tom baviť :), lebo mna to vážne se…e, LR je super soft, v celku ho mám aj ja omnoho radšej ako Aperture ale táto vec ma štve

    #260316
    raul
    Moderátor

    Trochu by som rad ozivil temu o nove skusenosti, postrehy, aj softy sa trochu zmenili…

    Tak teda co, Aperture alebo Lightroom alebo CaptureOne ?
    Co pouzivate a preco?

    #260319
    igino
    Účastník (Participant)

    idem spat, zajtra sa vyjadrim.

    #260343
    miso13
    Účastník (Participant)

    Capture One nepoznam resp. nepouzivam. Ak chces software, ktory spracovava fotky technicky najvhodnejsie, optimalne ako sa len v dnesnej dobe da, tak lightroom. Je nedustruktivny narozdiel od aperture vo vsetkych upravach – od kontrastu, kriviek, ostrenie atd, proste vsetky. Samozrejme toto vsetko ma zmysel ak ti ide o tento aspekt a fotis do raw-u. Spracovanie JPG mu vdaka tomu tiez asi najmenej stratove, ale tam to zrejme nie je kriterium, pretoze samotny jpg je komprimovany.
    Ak to to nie je kriterium, tak zrejme radsej aperture – je viac previazany so systemom a myslim, ze uzivatelsky privetivejsi ako lightroom, aj ked ten ma tiez svoju logiku.

Zobrazuje sa 13 príspevkov - 21 až 33 (z celkového počtu 33 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.