7 vlastností Mac OS X

Zo štatistík aj mnohých ohlasov k môjmu predošlému článku je jasne vidieť, že MacBlog potencionálnym switcherom pomáha a postupne ľudia čoraz viac začínajú uvažovať o kúpe počítača Apple. Budeme v tom preto pokračovať a systém Mac OS X užívateľom približovať.

Mac OS X nie je bezchybný systém a nie je možné presne určiť, čo je v ovládaní oproti Windows horšie alebo lepšie. Microsoft zaviedol systém ovládania a používania aplikácii, ktorý je zvykom zaužívaný a preto mylne považovaný za „správny“. Zvyk však neznamená správnosť. Je správne mať v systéme Štart menu, alebo je správne mať v systéme Apple menu a Dock? Je správna klávesová skratka CTRL+C alebo skratka Jablko+C?

  • Fakt: užívateľ prechádzajúci na Mac OS X si bude musieť zvykať na mierne odlišnú logiku ovládania. Kto si nechce zvykať a  každá odlišnosť ho znervózni, pravdepodobne Mac od zúrivosti vyhodí oknom po prvom dni.

7 vlastností Mac OS X, na ktoré si budete musieť prvý týždeň zvykať:

  1. Menu aplikácií je jednotné a nachádza sa vždy na vrchu obrazovky. Fámy o neefektivite tohto rozloženia u mňa zostávajú fámami. Praxou som zistil, že ma jednotné menu nijako nespomaľuje. Fittsov zákon znie v prospech tohto ovládania.
  2. Červená gulička program neukončí, ako „X“ vo Windows. Zavrie dokument.
  3. Maximalizácia okna funguje inak, nastaví okno na optimálnu veľkosť.
  4. Okná je vo väčšine prípadov lepšie skrývať, nie minimalizovať.
  5. Home a End neposúvajú kurzor na koniec/začiatok riadku, ale dokumentu. Home a End sú nahradené klávesovými skratkami Jablko+šípky.
  6. Klávesa Jablko je náhrada CTRL vo Windows, no umiestnená opačne, hneď pri medzerníku (namiesto ALT). Väčšina skratiek, ktoré ste vykonávali malíčkom na CTRL, budete vykonávať palcom na Jablku. Kopírovanie: Jablko + C. Vloženie: Jablko + V.
  7. Ak používate Photoshop alebo iný komplexnejší program, automaticky sa kvôli odlišnosti CTRL/Jablko zmenia všetky klávesové skratky. Ak ich používate niekoľko desiatok, nie je to jednoduché (mesiac som trpezlivo bojoval).

Okná, Dock a Menu pochopíte za pár minút. Asi najväčší problém je konkrétne klávesa Jablko a klávesové skratky kopírovať/vložiť. Malíček sa takmer nepoužíva, palec je zasa takmer vždy na Jablku. Podľa môjho názoru je to naturálnejšie a komfortnejšie. Po zvyknutí, zabehnutí a naučení klávesových skratiek mi vyhovuje ovládanie Mac OS X viac. Väčšine užívateľov tiež – ale na to tu máme diskusiu a stovky čitateľov aj nedávnych switcherov s vlastnými skúsenosťami.

komentárov
  1. Dodám, že väčšina skratiek sa dá urobiť jednou rukou, čo je ergonomcické.
    Také ctrl+alt+del sa jednou rukou urobiť nedá. Ale vlastne aj načo by sme to na Mackoch robili, však? ;-)

    0
    0
  2. skladko – ctrl+alt+del jde normálně pravou rukou :) ale kopírování obrázku v osx čtařhmatem je na vykloubení prstů :)

    0
    0
  3. este mozno jedna vec pre switcherov: klavesy F1-F12 funguje vo Win defaultne skutocne ako F-klavesy (funkcne) takze pre zavretie okna stlacis alt+F4. naopak v mac os funguje ako pridavne klavesy na zmenu hlasitosti, levelu podsvietenia, expose, show desktop atd… pre pouzivanie systemovych F-klaves treba stlacit „fn“ cize pre „Find Next“ stlacis fn+F3 namiesto len F3.

    dalsia vec na ktoru si treba zvyknut je delete. ten je v podstate to iste co backspace vo win, a pre mazanie zlava (ako „del“ vo win) pouzijes fn+delete)

    0
    0
  4. Keď som sa dostal do zmestnania kde sa používal Mac + OS X, kým som si zvykol na klávesové skratky dosť som si vyrpel, obzvlášť keď som mal doma PC a musel som sa switchovať keždý deň z PC na Mac a naopak, po nejakom čase som si ale zvykol a skratky som nahmatal automaticky správne bez ohľadu na to za akým OS som sedel. Takže dá sa to zvládnuť ale prechodná fáza nieje ľahká, hrozí schizofrénia :-). Treba ale vydržať stojí to za to.

    0
    0
  5. Ak chcete spravanie Home/End, PgUp/PgDown ako vo Win:

    mkdir ~/Library/KeyBindings
    cd ~/Library/KeyBindings
    touch DefaultKeyBinding.dict
    open -a TextMate DefaultKeyBinding.dict

    0
    0
  6. zatial jedina klavesova skratka, ktora ma od switchu irituje je, save for web jablko+alt+shift+s, to je na vyklbenie ruky.

    0
    0
  7. jablko=alt, koli jednej skratke premyslat ci prejst alebo nie?? A ktora ta od switchu irituje? to je zaujimava slovencina

    nabuduce nehul ked pises

    0
    0
  8. Myslím že jednoduchšie je nainštalovať si DoubleCommand
    http://doublecommand.sourceforge.net/
    nielenže to má „PC style Home and End Keys“, ale vie aj také psie kusy ako premapovať ten nešťastný malý Enter na notebookoch napríklad na Fn key. Takže sa dá chodiť Page Up & Down, alebo na koniec a začiatok riadku len s dvoma prstami pravej ruky…

    0
    0
  9. Pre Bufobufo. Ak mne nieco funguje, neprechadzam na dalsi upgrade. Plati aj pre Microsoft. A na odskusanie mam druhy disk.Ja som zacinal na APPLE v roku 2000 a to ze teraz viem robit na pocitaci a viem si na nom aj zarobit vdacim APPLE. Na OS od MS som sa nevedel 2 roky pohnut vpred. Teraz musim s nim pracovat len v praci a na domacu pracu mam APPLE.

    0
    0
  10. To Bufobufo:
    Ale no tak, to uz nie je ani vtipne ani zabavne. Uz ma s tym vecnym frflanim po vsetkych moznych macovskych forach otravujete. Neberiem vam vase nazory, ale nepodavajte ich, prosim vas, ako vseobecne platnu absolutnu pravdu. „Nemam Mac rad“ je predsa nieco ine ako „Mac je zly.“ A vy ho len z nejakeho dovodu nemate rad. Pouzivam ho roky, dennodenne, popri WIn. A musim povedat, ze co je pre mna vo Win iba praca, je pre mna v Mac OS X prijemna zabava. Obrazovku snimat nepotrebujem a keby som to potreboval, nastavil by som si na to klavesovu skratku. Desatinkove updaty mi nikdy nic zle nevyparatili, skor naopak, takmer kazdy je prinosom (vetraky, rychlost bootovania, spolupraca s inymi zariadeniami). Len dufam, ze aj ja vekom nezacnem byt taky ufrflany ako vy…

    0
    0
  11. Upgradovací politika Applu skutečně není něco, čím by se mohli honosit. Ale není to tak tragické, jak se občas z diskusí zdá :-) Ono i u jiných firem se najdou updaty updatů, funkční a bezpečnostní chyby updatů atd. A Finder…..škoda mluvit. On na první pohled není funkčně až tak blbý, ale časem člověk začně zjišťovat, co všechno je tam řešené prasácky až hanba.

    0
    0
  12. Bufobufo: pracuj ve Win nebo si najdi Linux a budes asi spokojenej, porad jen brblas a obcas (promin) i jen placas nesmysly, jak kdyby s OSX nepracoval, ja jsem spokojeny, nic neni dokonale, ale OSX ne nedokonale zatim nejmene

    0
    0
  13. Pánové mám apple od roku 1994 a čím dál vím mne zlobí. Zlaté časy jsou pryč. Já chápu .že Vám novým se zdá skvělejší než windows.

    Mám MacPro, 2x 2,66, 2TB diskový prostor a MacBookPro první generace. U toho jsem měnil baterii a celej rozdělal a čistil. Zbylo mi asi 10 dkg teplovodivé pasty.

    Vita – můžeš připomenout nějakou kravinu ?

    Ve findru jsem se snad nezmýlil, EYO potrvdil vykloubení a co jiného jsem tu napsal špatného ?

    Mám Apple už jenom pro zábavu, protože se na něm nedá dělat co mne živí. Mne živí win a dobře.

    Právě proto, že mám apple rád, píši o něm tak otevřeně. Nedivím se, že militantním se to nelíbí, ale realita je prostě taková. A ještě jednou tu zodpovědně říkám, že mám poslední 4 roky daleko víc problémů s OSX než s win.
    Marvinn – desetinkové upgrady jsou placené „nové verze systému“ , hovořil jsem o setinkových upgrade. Mám tu dva příspěvky, které ti připadají jako frflání ? :)

    0
    0
  14. Celkem dvacet zranitelností opravilo Apple během prvních devadesáti dní v Mac OS X 10.4. Osm z toho kritických, dalších sedmáct zůstalo po třech měsících od zahájení prodeje neopraveno. OS X 10.4 šel do prodeje již s deseti známými zranitelnostmi, z nichž Apple během devadesáti dní opravil pouhé čtyři.

    0
    0
  15. nechcem tu vrtat, ale mat „MacPro, 2×2,66, 2TB diskový prostor a MacBookPro první generace“ len tak pre zabavu, pretoze sa na nom neda robit… hmmmm…. :)

    0
    0
  16. napsal jsem :Mám Apple už jenom pro zábavu, protože se na něm nedá dělat co mne živí. Mne živí win a dobře.

    A to co dělám skutečně na applu dělat nejde. Co je na tom divného ?

    0
    0
  17. To uz tak byva. Nieco sa da robit na APPLE a nieco zasa nie.Jeden uznavany pan z Ameriky/hladam ako sa vola/ raz povedal. Windofus je na soliter, Linux na siete a APPLE na pracu. Niektore veci sa ale menia. APPLE je na pracu,hry aj na siete,Linux je na siete aj na pracu, len niektore veci sa nemenia.Windofus je stale len na soliter.Bolo to povedane s trochou nadsadzkou. J ana APPLE nedam dopustit,ale ked nieco co potrebujem nejde na APPLE a ide to na Win tak to spravim na Win a nebudem to robit na APPLE. Ked chcem jazdit sportovo nekupim si Humer ale aspon Hondu Integru. Ked to co robim nejde na APPLE budem to robit na Win. A z negativami na APPLE uz bolo dost od Bufa.A ked mozes napis co ti ide a co ti nejde na APPLE . Ja robim z videom,fotom a trochu z hudbou a webom.
    A ked uz pisem potrebujem radu. Ako dostat casomieru do niejakeho programu ktory zaroven aj nahrava video. /iMovie,FinalCut,Toast,pripadne niejaky iny/.

    0
    0
  18. Co je na tom špatného upozornit na negativní vlastnosti applu ? Případný „přepínač“ má vědět co ho čeká.
    Já na applu dělám foto/photoshop/ film /final Cut/a hudbu. Ale jako zábavu.

    Jinak s windows například programuju ústředny zabezpečovacích zařízení.

    Prostě kdo chce přejít na apple musí si být také vědom, že bude třeba omezen při výběru periferií.

    0
    0
  19. Musim s Bufobufom v tomto suhlasit… Ja som dizajner a preto mi viac vyhovuje Apple, z mnohych dovodov o vacsine ktorych tu uz bolo pisane. Ked ale niekto robi ako zivobytie programovanie prip. podobne veci, mozem si predstavit, ze mu lepsie vyhovuje Windows, z dovodu dostpunejsich aplikacii (zrejme?)… Moj brat je programator a je zasadny Windowsak, ja som uplne naopak.

    :)

    0
    0
  20. to Bufobufo:
    máš recht, o problémech je potřeba mluvit, jinak se nevyřeší. Ale také mám dojem že se ti lepí smůla na paty. Také jsem poprvé čuchnul k Apple v 94, ale tolik problémů co popisuješ jsem nezažil. 3x mi zdechnul HDD, 1x RAM modul (non Apple) a 1x mě bacil blesk přes rozvody do zdroje (naštěstí jen varistor kaput).

    A poslední problém co jsem měl s upgrade OS X, byla myslím verze 10.3.6. A to používám pěknou řádku SW.

    Mišo:
    záleží na typu SW, pokud existuje na Apple, tak používám ten, protože díky spoustě maličkostí jsem na X produktivnější. Když né (např. vývojový SW na programování a ladění mikrokontrolerů) tak se nedá svítit. Ovšem hlavní důvod proč používat Windows, je zákazník. Když to naprogramuji pro X, tak to nikomu neprodám. Např. aplikaci vytvořím v X verzi Director/ Flash/ Filemaker/ apod., ale zkompilovat a odladit ji musím ve Win prostředí. A doufám že obě platformy budou spolu koexistovat ještě dlouho.

    0
    0
  21. Mna zivy hudba aj na macoch aj na win.Jediny voprus je ked rano tocim do protools v macu a vecer v pc, tak sa mi pletu jabko s ctrl…
    A co sa tyka stability, boli casy ked OS9 isiel nonstop ani neviem ako dlho. S OS X to mam ako s XP: jeden restart cez den nezaskodi…

    0
    0
  22. peto:

    Tak ten alt co mam vedla jablka sa mi potom asi len zda. Si vyskusaj v photoshope stlacit jablko, shitft, s a jablko, alt, shift, s ty chytrak.

    Nabuduce nemudruj ked nevies

    0
    0
  23. imbo – ano mám :

    Během prvních devadesáti dní prodeje Windows Vista bylo objeveno pouhých pět zranitelností, přičemž jedna z nich byla Microsoftem ještě v tomto období opravena. Šlo o chybu ve Windows Malware Enginu. Zbývající chyby jsou tvořeny dvěma se střední závažností a po jedné je zastoupena nebezpečnost vysoká i nízká. U Windows Vista nebyla známa žádná zranitelnost ještě před jejich vydáním.

    To neplatilo pro Windows XP, kde již před vydáním byly známé tři rizikové chyby v Internet Exploreru. Celkem bylo v prvních devadesáti dnech prodeje Windows XP odhaleno dalších 15 bezpečnostních děr. Tři předprodejní a jedenáct prodejních chyb Microsoft opravil. Z tohoto množství bylo osm chyb označeno jako kritické. Čtyři zranitelnosti se v prvních devadesáti dnech záplaty nedočkaly.

    O řád výše se pak pohybuje první z distribucí Linuxu. Red Hat Enterprise Linux 4 Workstation obsahoval již v den vydání 129 známých zranitelností, čtyřicet z nich s vysokým stupněm ohrožení. Během prvních devadesáti dní opravil výrobce celkem 181 zranitelností, přičemž na konci tohoto období zbylo opravit ještě 85 dalších, z toho rovných třicet pocházejících ještě z předprodejních 129.

    U Ubuntu 6.06 LTS je situace o něco lepší. V den vydání bylo známých „pouze“ 24 zranitelností, z toho devět kritických. Během prvních tří měsíců bylo opraveno 71 bezpečnostních chyb, z toho 27 kritických. Na konci tohoto období nebylo opraveno minimálně 29 známých zranitelností.

    Zranitelnosti známé již v den vydání se nevyhly ani Suse Linux Enterprise Desktopu 10. Bezpečnostní experti jich napočítali třináct, z toho pět kritických. Během sledovaného období Novell opravil osmdesát děr, z toho 30 vysoce nebezpečných. V tu cjvíli zbývalo opravit dalších 31 zranitelností.

    Celkem dvacet zranitelností opravilo Apple během prvních devadesáti dní v Mac OS X 10.4. Osm z toho kritických, dalších sedmáct zůstalo po třech měsících od zahájení prodeje neopraveno. OS X 10.4 šel do prodeje již s deseti známými zranitelnostmi, z nichž Apple během devadesáti dní opravil pouhé čtyři.
    Tedy podle bezpečnostního experta Jeffa Jonese je na tom zatím nejlépe Vista.

    0
    0
  24. Pavel Racek „Bufobufo“: Znova si uplne offtopic, clanok je o UI a klavesach v Mac OS X. Ale ked uz, spomen si na Blaster. Windows XP mal 3 roky uplne volnu dieru, ktora dovolovala virusu nainstalovat sa bez akehokolvek pricinenia uzivatela. A tiez bol XP marketingovany ako „najbezpecnejsi“. Blaster vtedy zhodil tisicky sieti a spravil ISP milionove (mozno miliardove) skody a uzivatelia minuli spolu na servis este dalsie miliony (99% ludi nezvladne odstranit TCP exploit). Hra s cislami a zaplatami je (sorry) „o nicom“:http://www.tuaw.com/2007/03/22/fud-windows-is-most-secure-os/

    0
    0
  25. Mac OSX 10,3 smazal miliony externích disků se zálohami systémů , já tím byl taky postižen.

    Dominiku klidně ty příspěvky smaž, mě je to celkem šuma fuk :)

    0
    0
  26. na závěr :
    # Menu aplikácií je jednotné a nachádza sa vždy na vrchu obrazovky. Fámy o neefektivite tohto rozloženia u mňa zostávajú fámami. Praxou som zistil, že ma jednotné menu nijako nespomaľuje. Fittsov zákon znie v prospech tohto ovládania.
    # Červená gulička program neukončí, ako „X“ vo Windows. Zavrie dokument.
    # Maximalizácia okna funguje inak, nastaví okno na optimálnu veľkosť.
    # Okná je vo väčšine prípadov lepšie skrývať, nie minimalizovať.

    nevidím tu nic o klávesových zkratkách, proč tedy offtopic ? Nehodí se do krámu ? :)

    0
    0
  27. Bufobufo: „Jinak s windows například programuju ústředny zabezpečovacích zařízení.“ …
    Ty, ako skuseny programator by si mal najlepsie chapat, ze podstat, preco nemoze programovat na MACOSX svoje ustredne nie je v samotnom systeme, ale v ovladacoch ustredni, ktore dodava vyrobca a veskere tvoje reklamacie a tvoja nespokojnost by mala smerovat prave tam. To nie je chyba operacneho systemu, keby vyrobca robil len drivre pre MACOSX, tak takto isto by si nadaval aj na Windows, ze ta zivi MACOSX a Windows mas len na zabavu.
    Ja som programator a vyvijam Komplexny Ekonomicky informacny system pre Linux a MacOSX, cely vyvoj prebieha na MACOSX a potom to uz len na zaver prekompilujem pod Linuxom. Tak isto mi moj dodavatel Fiskalenho Modulu (ak nevies co to jo, tak vysvetlim) nechce spravit ovladace pod MacOSX .. ale nenadavam na MACOSX, ze je to o nicom system. Preto sa radsej zamysli nad tym, v com je presne chyba.

    0
    0
  28. Bufobufo: Pisal som, ze clanok je o *UI* a *klavesach* v Mac OS X. Pouzivanie na urovni ovladania. Ostatni ludia v diskusii to zrejme pochopili hned. Analyzy zaplat a nekonkretne polemizacie nejak nie su „vlastnost Mac OS X“.

    0
    0
  29. Dominiku zachoval ses jako pravy uzivatel applu, Kdyz dojdou argumenty nastoupi viry. Skoda ktera vznikla je dilem hackerů u Apple to bylo fatalni chybou primo Applu a jeho systemu.

    0
    0
  30. Daniel – ale já mám rád apple . kdo říká že ne. Jen upozorˇmuji na věci, které zlobí nebo nejdou prostě na applu dělat. Mimo jiné se k nám dováží americké systémy půltů centralizované ochrany a ani ty nejsou ve své domovině podporovány pro os X.

    0
    0
  31. Jan: S dierami v systeme zacal predsa Bufobufo. Blaster bol virus, ja som hovoril o diere, ktoru tam Microsoft len tak nechal a prisiel na nu 3 roky po uvedeni.

    0
    0
  32. Bufobufo: No dobre, pisal si k veci. Nenechavaj sa teda rozladit a zbytocne neodbocujme. Ak „okoloiduci“ clovek so zaujmom vidi diskusiu s 30 komentarmi, ani nema chut ju citat (hlavne ked po prvych sa uz zacina nezmyselna debata).

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Apple iPhone 14
pokračovanie článku

Apple už o niekoľko dní ukončí predaj starších iPhonov v EÚ

Januárom 2025 nevstupujeme len do nového kalendárneho roka, ale aj do novej etapy fungovania v EÚ. Počnúc prvým dňom budúceho roka vstupuje do platnosti nariadenie, ktoré zakazuje predávať mobilnú elektroniku s inou koncovkou ako je USB-C. A teda to znamená, že Apple oficiálne bude nútený ukončiť predaj starších iPhonov v EÚ.
pokračovanie článku

Apple zvažuje 5G pripojenie pre MacBook a Vision Pro

Písal sa rok 2008 a na internete sa objavili prvé fámy, že Apple pripravuje MacBook s mobilným dátovým pripojením. Správy vtedy komentoval aj Steve Jobs, keď potvrdil, že napokon sa rozhodli nepokračovať v tejto iniciatíve.