V januári boli zverejnené prvé informácie o nástupcovi OS X Lion a netradične tomu nepredchádzali tony správ a šepotov o možných aj nemožných vylepšeniach. Zisky Apple totiž už nejaký čas stoja na iTunes a iOS. Napriek tomu sa vedenie kalifornskej spoločnosti stále drží jedného cieľa a tým je vyrábať pokrokové produkty, ktoré sa jednoducho používajú a zlepšujú ľuďom život. Medzi tieto produkty partí nepochybne aj OS X a jeho už ôsmy väčší upgrade určite stojí za 15,99 EUR.
Mountain Lion je pre mnohých len vylepšený Lion, približujúci OS X stále viac a viac k iOS. V skutočnosti je však viac než len to. Vďaka službe iCloud, ktorá je prepletená celým systémom sa práca s počítačom stáva oveľa plynulejšia a pohodlnejšia. Zjednodušené rozhranie niektorých aplikácií a nové funkcie umožňujú využívať moderné technológie čoraz menej skúseným používateľom. V neposlednom rade sa vývojárom v Apple podarilo vychytať veľké množstvo múch z OS X Lion, či už sa týkali rýchlosti, stability alebo bezpečnosti. Do OS X Mountain Lion pribudli aj nové aplikácie: Notes, Reminders, Messages a Game Center a nové funkcie: Notification Center, Share Sheets, Dictation, Gatekeeper, Power Nap a AirPlay.
Aké sú ďalšie novinky, medzery, výhody a nevýhody nového OS X? Oplatí sa upgrade? O všetkom sa dočítate v jedinečnej recenzii na MacBlog.sk.
Obsah
Používateľské rozhranie
Ideálna vizáž operačného systému je nereálna vec. To, čo bolo pred 10 rokmi esteticky pohodlné a minimalisticky nerušivé pri práci s operačným systémom, to je dnes často úplne zastaralé a komplikované. Takmer každý update systému prináša menšie alebo väčšie zmeny v rozhraní a Mountain Lion nie je výnimka. V niektorých prípadoch napráva nedostatky predchodcu (scrollbary) a v iných prináša príjemné maličkosti do UI.
Finder
Pravdepodobne všetky grafické prvky OS X sú už pripravené na rozlíšenie Retina MacBooku Pro. Do Finderu pribudol indikátor kopírovania, ktorý sa zobrazí pri kopírovaní súboru alebo zložky a ukazuje na ikonke stav (vidno na obrázku nižšie). Okrem toho má Finder nové gesto poklepnutia troma prstami na prístup do Quick Look alebo zjednodušené šifrovanie pripojených diskov.
Dock
Tretia inkarnácia Docku je rovnako trojrozmerná ako jej predchodca spred piatich rokov. Aplikácie v ňom však sedia na novej hliníkovej lište s novým vzhľadom. Rovnako ako predtým sa pod ikonami nachádzajú svetielka indikujúce, či je aplikácia zapnutá. Priečinok Downloads ukazuje priebeh sťahovania podobne ako ikony vo Finderi.
Scrollbary
Príchodom OS X Lion boli kontroverzne zmenené scrollbary vo všetkých oknách. V System Preferences → General sa síce dali aj dajú zmeniť predvolené nastavenia, no nie je to už také nutné. Mnohým boli nové scrollbary nepohodlné, keď ich bolo treba chytiť a pohybovať sa tak po dlhom dokumente alebo stránke. V OS X Mountain Lion sa celý scrollbar zväčší, keď je nad neho umiestenený kurzor.
Výhodné je, a na tom sa skôr či neskôr väčšina používateľov aj recenzistov zhodla, že pri neaktivite sa scrollovacie lišty úplne stratia. Pri práci s dokumentami, ale aj v aplikáciách Safari, Mail alebo Terminal je to celkom praktické.
Launchpad a Dashboard
Ďalšia kontroverzná novinka predošlej verzie OS X, Launchpad, získala menšie vylepšenie. Medzi neusporiadanými aplikáciami sa už dá vyhľadávať. Utility na ukladanie aplikácií v Launchpade tak Apple zatiaľ nechal tretím stranám.
Rovnaký „search bar“ dostal aj zoznam widgetov v Dashboarde, ktorý sa celý nesie v štýle Launchpadu. Widgety sa dajú umiestňovať na viacero stránok a zoskupovať do priečinkov.
Používateľské pohodlie
Ešte dôležitejšie ako vizáž systému je to, ako efektívne sa s ním dá pracovať, ako veľmi nezavadzia práci s dokumentami, médiami, súbormi a aplikáciami, ako zjednodušuje spoluprácu medzi rôznymi aplikáciami a ako inovuje bežné úlohy s postupom času. OS X je v tomto určite najpokrokovejší systém a Mountain Lion prináša perfektné zmeny hlavne v “cloudovosti” systému. Okrem cloudu je tu zopár ďalších vylepšení spolupráce človeka a systému. Niektorí dokonca nechápu, ako to, že tieto funkcie takmer žiadny operačný systém ešte nemá. Sú nimi elegantný správca pripomienok a upozornení – Notification Center, a podrobne do systému prepletené možnosti zdieľania obsahu – Share Sheets.
Notification Center
Mountain Lion spája hlásenia zo všetkých aplikacií do jedného elegantného stĺpca. Zobrazí sa v ňom každý nový e-mail, správa, update, pripomienka a podobné udalosti uchádzajúce sa o pozornosť používatela. Ten sa pri práci o novom hlásení dozvie z banneru, ktorý vyskočí v pravom hornom rohu obrazovky. Môže naň kliknúť a venovať sa reagovaniu. Môže ho ignorovať a ten zmizne. Vrátiť sa k nemu dá jednoduchým gestom, potiahnutím dvoch prstov z pravej časti trackpadu, alebo kliknutím na ikonu v pravej časti hornej lišty.
Keď Apple v januári zverejnilo prvé detaily k OS X Mountain Lion mnohí hovorili o tom, ako bez hanby vykradli Growl. Autori Growlu sa týmto necítili vôbec dotknutí, ba čo viac, pokúsia sa upraviť Growl, aby dokázal s Notification Center spolupracovať. Už dnes to môžete vyskúšať vďaka aplikácii Hiss.
iCloud
Steve Jobs už pri 10.7 zdôrazňoval, že pri vývoji operačného systému pre iPhone a neskôr pre iPad sa v Appli mnohému naučili a predovšetkým správa súborov a prepojenosť mobilných zariadení s počítačmi budú prinášať do operačného systému pre stolové počítače. V Lionovi si niektorí obľúbili Mac App Store alebo Launchpad, ale sú to služby iCloud, ktoré žnú najväčší úspech spomedzi “iOS-like” funkcií na Macu.
Mountain Lion poháňa iCloudom obsah aplikácií Notes a Reminders, komunikáciu z Messages a Mail, záložky zo Safari, ale aj kontakty a kalendáre. Ba čo viac – iPhoto, Pages, TextEdit a ďalšie aplikácie môžu pracovať výhradne „v oblakoch“.
Pri prvom spustení 10.8 bude možné zadať svoje Apple ID a heslo. Toto nastaví, rovnako ako v iOS, potrebné prihlasovacie údaje do iTunes, Mac App Store, FaceTime, Mail a Messages, ale aj do všetkých aplikácií, ktoré pracujú so službami iCloud. Všetko sa dá zmeniť v System Preferences → iCloud. Od zmeny účtu, cez nákup väčšieho objemu úložiska na iCloud (zadarmo je len 5GB) až po odhlásenie nejakej aplikácie z používania iCloud.
Documents in the Cloud je dokonale vymyslená súčasť iCloudu a sa konečne dostala do očakávanej podoby. Spočíva v tom, že aplikácia ukladá dokumety priamo “do oblakov” a odtiaľ ich aj načítava na všetkých možných dostupných zariadeniach. Môže to byť dokument z Pages, prezentácia s Keynote, obyčajný textový súbor z TextEdit alebo PDF súbor z Preview. Podstatné sú tri veci:
- Súbory netreba organizovať vo Finderi a všetka práca so súborovým systémom je zanedbateľná. Nielenže dáta nezaberajú miesto na disku a sú bezpečne uložené v oblakoch, ale prístup k nim je absolútne jednoduchý. Stačí spustiť želanú aplikáciu a vybrať dokument z dialógového okna, ktoré Mountain Lion prispôsobil iCloudu. Stále sa však dá prepnúť do lokálneho úložiska a otvárať dokumenty z disku.
- Dáta sú uložené v oblakoch, čiže každý počítač, tablet alebo smartfón, pripojený k internetu k nemu majú prístup. Documents in the Cloud dokonca umožňujú editovať jeden dokument priebežne na viacerých zariadeniach. Napríklad cestou v MHD na iPade môžem upraviť niekoľko maličkostí v rozpracovanej prezentácii, keď prídem domov a zapnem Mac, tak môžem pokračovať v práci, pretože všetky zmeny sú priebežne aktualizované v cloude (áno, AutoSave) a priebežne aktualizované na všetkých “lokálnych” dokumentoch otvorených v tej, či onej aplikácii.
- Pristupovať k dokumentom zo suity iWork je možné aj cez webové rozhranie icloud.com.
Funkcia Documents in the Cloud ešte viac rozkvitne, keď ju využijú ďalší vývojári vo svojich aplikáciách. Apple totiž vrámci iCloud SDK poskytuje API na integrovanie rovnakej funkcionality, ako je už v aplikáciách iWork, TextEdit alebo Preview.
Share Sheets, Twitter a Facebook
Populárne je zdieľať. Zdieľať myšlienky, názory, postrehy, náladu, polohu, médiá, súbory a teoreticky všetko, čo existuje v digitálnej podobe. OS X Mountain Lion je prvý a ešte dlho bude jediný desktopový systém, ktorý si je tohto vedomý. Zdieľanie má integrované takmer všade. Priamo v aplikáciách Safari, iPhoto, Photo Booth, Notes alebo Preview, ale aj vo Finder alebo Quick Look. Zdieľať vybraté položky je možné na Twitter alebo Facebook, alebo ako správy cez Mail alebo Messages.
Problém zdieľania v 10.8 je v obmedzenosti cieľa. Čo a odkiaľ je pomerne uspokojivo vyriešené. Kam zdieľať? je otázka. Ak by som mal radšej Adium ako Messages, tak mi Share Sheets nepomôžu, pretože s Adium nespolupracujú a ani sa nezdá, že by v blízkej budúcnosti mohli.
Nielen zdieľanie poteší používateľov Twitteru a Facebooku. Obe siete sú v systéme udomácnené. Dokonca aj zo stĺpca Notification Center sa dajú odosielať “tvíty aj posty”.
Mnohí si určite všimli, že veľa rečí okolo integrovaného Twitteru a Facebooku bolo čudne podaných, pretože zatiaľ je v OS X Mountain Lion dostupný len Twitter. Facebook bude vypustený až na jeseň spolu s iOS 6.
Software Update
Apple predpokladá, že používatelia budú nakupovať a obnovovať aplikácie len cez Mac App Store. Bývalá samostatná aplikácia Software Update sa stala novou záložkou v Mac App Store. V System Preferences sa dá nastaviť, aby sa všetky dostupné updaty pre aplikácie na pozadí automaticky stiahli a systémové updaty, aby sa na pozadí aj automaticky nainštalovali. Mac App Store umožňuje znovu zadarmo stiahnuť všetky v minulosti kúpené aplikácie (vzhľadom k Apple ID). Mac App Store takmer úplne zbavuje používateľa od starostí s updatovaním systému alebo aplikácií a to je jedna z podstatných vecí, ktoré neotravujú človeka pri práci.
Zo systému vypadli obvykle predinštalované súčasti ako je Java Runtime Environment alebo X11. Obe sa však takmer automaticky nainštalujú pri prvom pokuse spustiť program alebo applet, ktorý by ich potreboval.
Dication
Každé textové pole v OS X je možné naplniť diktovaným textom. Či už sú to formuláre na webe, chatovacie okienka alebo aplikácie, názvy súborov alebo príkazy v príkazovom riadku, stačí klávesovou skratkou (defaultne fn+fn) spustiť diktovanie a začať hovoriť. Dictation momentálne rozumie po anglicky s americkým, anglickým a austrálskym prízvukom, francúzsky, nemecky a japonsky.
Možnosť diktovať text je síce pekné a v niektorých situáciách aj efektívne, určite však nenahradí písanie na klávesnici. Nie je totiž za normálnych okolností rýchlejšie, nieto ešte s pochybným slovenským prízvukom angličtiny alebo francúžštiny. Ostáva plynulejšie písať text na klávesnici. Dictation bola pre Apple ľahké implementovať so svojim know-how z projektu Siri a určite si je vedomý, že tým pomôže mnohým ľuďom, ktorý majú problém písať na klávesnici, či už zo zdravotných dôvodov alebo sú to deti. Diktovanie by mohli využiť aj ľudia s “plnými rukami práce” a predovšetkým nerodení angličania testujúci nedokonalosti celého enginu (viď obrázok).
Power Nap
Keď je Mac uspatý a pripojený k internetu, Power Nap dokáže stále monitorovať systém a updatovať prípadné záležitosti. Počas spánku sa tak obnovujú e-maily a všetky súčasti iCloud. Ak je Mac pripojený k zdroju energie, tak Power Nap sťahuje dostupné updaty z Mac App Store a zálohuje s Time Machine. To všetko počas spánku počítača a za minimálnej spotreby.
Power Nap funguje len na MacBookoch Air starších ako Late 2010 a na MacBooku Pro s Retina displejom.
AirPlay
AirPlay pripája bezdrôtovo Mac k Apple TV a reproduktorom. Automaticky na sieti vyhľadáva dostupné zariadenie a posiela až 1080p rozlíšenie obrazu. Táto funkcia z iOS umožní pozerať filmy na Apple TV s vysokým rozlíšením, prehrávané priamo na Macu. Nielen filmy, ale všetok obsah: prehliadanie webu, fotiek, prezentácií a čokoľvek z iTunes.
Safari
Safari je asi najpoužívanejšou aplikáciou na OS X a v Mountain Lionovi získala niekoľko viac, či menej originálnych noviniek. Najväčšou zmenou je zjednotenie riadku pre URL adresu a vyhľadávanie. Rovnakú funkciu má už dlhé roky konkurenčný Google Chrome a volá ju omnibox. Po otvorení nového okna alebo záložky v Safari môžete rovno zadávať adresu webovej stránky alebo text na vyhľadávanie v Google, Yahoo! alebo Bing.
Okrem stability a rýchlosti je v modernom prehliadači kľúčová podpora HTML5. Safari rozumie stále viac a viac častiam nedokončeného štandardu. V testovaní na html5test.com získal Safari 6 so zapnutým WebGL 391 bodov. newengine
Ďaľšou badateľnou zmenou je usporiadanie otvorených záložiek. Tie sa už “rozťahujú” na celú šírku okna, kdežto predtým sa postupne pridávali zľava doprava. Safari umožňuje gestami približovať určité časti stránky. Do Safari 6 pribudol nový pohľad na všetky taby, po oddialení sa ukáže ich pekný živý náhľad a pohybom dvoch prstov sa medzi nimi dá pohybovať, podobne ako na iPade.
iCloud prináša do Safari zdieľanie otvorených tabov medzi viacerými zariadeniami. Otvorená stránka na Macu si tak veľmi ľahko nájde cestu do iPadu a surfovanie môže pokračovať ďalej v posteli alebo na ceste do práce. Stačí kliknúť na ikonku obláčiku.
Premenovávať záložky na lište sa dá po dlhom stlačení. Reading List už ukladá stránky do offline režimu a podobne ako v ostatných končinách 10.8, odvšadiaľ sa dá zdieľať. Medzi hlavné nastavenia Safari pribudli heslá a možnosť zakázať sledovanie polohy. Celkovo je Safari rýchlejšie vo vykresľovaní aj načítavaní, je to badať hneď po upgrade zo starších verzii OS X Lion.
Aplikácie z iOS
Mountain Lion takmer všetkými najviac propagovanými novnikami vpodstate len dobieha to, čo priniesol minulý rok iOS 5: Notification Center, Game Center, Messages, Notes a Reminders.
Notes
Notes, alebo Poznámky, má jednoduché rozhranie na zaznamenávanie najrôznejších nápadov a poznámok. Dajú sa tam meniť fonty, pridávať obrázky alebo ťahať linky. To sa dalo doposiaľ robiť kdekoľvek: v Stickies, TextEdit, Evernote alebo iných aplikáciách. Nenáročnosť Notes je však bezkonkurenčná. Netreba sa starať o malý textový súbor, ktorý stále zavadzia na ploche alebo medzi dokumentami, pretože obsah je synchronizovaný cez iCloud na všetky iOS zariadenia a fyzicky je uložený v oblakoch. Umožňuje pridávať obrázky a dokumenty, meniť štýly písma a pozadie.
Predvolený font Noteworthy moc Apple nedomyslel a zaujímavé je, že v programe sa nedajú priamo vytvárať hypertextové odkazy. Aj tak môže byť Notes nielen pre majiteľov iOS zariadenia a Macu dokonalý zápisník.
Reminders
Podobné použitie ako Notes má aj aplikácia Reminders — Pripomienky. Zdalo by sa aj jednoduchšie všetky poznámky a pripomienky uchovávať v jednej aplikácii. Výhoda Reminders je však v tom, že dokáže pripomínať nielen na základe času, ale aj polohy. Pri vytváraní stačí nastaviť adresu, na ktorú keď prídete alebo z nej odídete, vyskočí pripomienka z Notification Center.
Messages
iChat bol nahradený aplikáciou Messages. Je ďalšou z noviniek, ktoré uľahčujú život majiteľovi iOS zariadení a Macu. Dokáže totiž spolupracovať s iMessage na iOS a všetku koncerzáciu, vrátane SMS správ, sprostredkovávať synchornizovane. Konverzáciu je možné teda prevziať na iPhone po zaklapnutí MacBooku a vydaní sa na cestu. S celou jej históriou.
Messages samozrejme nebudú konkurenciou pre IM aplikácie ako je Adium. Nepodporujú totiž príliš veľa komunikačných protokolov.
Game Center
Rovnaká vizáž ako na iOS a rovnaké funkcie prinášajú na Mac nový spôsob hráčskych možností, podobných Steamu. Multiplayer hry sa môžu hrať medzi iPhonmi, iPadmi a Macmi, ale aj Macmi navzájom. Apple pre Game Center upravil aplikáciu Šachy.
Hry medzi Macmi a iOS zariadeniami nebudú úplne kompatibilné a teda bude ich potrebné kúpiť zvlášť na Mountain Lion aj na iOS. Apple však vymyslel pre vývojárov Game Kit API, pomocou ktorého bude veľmi jednoduché prerobiť hry z iOS na Mac. Tie sa budú dať kupovať z Mac App Store a časom určite vznikne obstojná konkurencia. Celý úspech Game Center stojí na vývojároch.
Ostatné novinky
Mail má novú VIP schránku. System Preferences majú novú vizáž, hlavne Universal Access, ku ktorému sa dá dostať aj klávesovou skratkou cmd+alt+f5. V systéme sú nové pozadia a animácie šetričov obrazovky. Time Machine umožňuje zálohovať na viacero diskov súčasne. Apple trošku vylepšil správanie aplikácií na celej obrazovke, keď sú pripojené viaceré displeje. Pri zdieľaní obrazovky je možný drag and drop. iCal bol vylepšený a premenovaný na Calendar.
Bezpečnosť
OS X býva smelo označovaný ako dokonale bezpečný systém pre počítač, dáta aj používateľa. Apple si však uvedomuje, že bezpečnosť systému je dôležitejšia ako systém samotný a v 10.8 prináša niekoľko ochranných vychytávok.
Nová funkcia Gatekeeper zabezpečuje, aby sa na systém inštalovali aplikácie len z Mac App Store alebo z Mac App Store a identifikovaných vývojárov. Akýkoľvek nepodpísaný inštalačný balíček stiahnutý z internetu bude odmietnuté spustiť. Mac App Store má totiž určité pravidlá schvaľovania, ktoré nedovolia prejsť pochybným aplikáciám do predaja. Funkcia Gatekeeper teda drží ďaleko od systému takto pochybné aplikácie.
Povolenie aplikácií výhradne z Mac App Store sa dá jednoducho obísť. Na aplikáciu treba kliknúť pravým tlačidlom a otvoriť ju z kontextového menu.
Oplatí sa upgrade?
Áno.
Výhody
Mountain Lion prináša pre každého nejakú výhodu. Majiteľom viacerých zariadení od Apple umožňuje pohodlnejšiu a rozsiahlejšiu synchronizáciu. Pre tých, čo už majú na Macu OS X Lion opravuje problémy zo stabilitou a rýchlosťou. Pre tých, čo majú Snow Leopard prináša konečne celú nádieľku iOS-oidných noviniek, ktorú už mal pred rokom Lion. Vlastníkom Apple TV dáva nové možnosti cez AirPlay.
Okrem bohatej nádieľky cloudových možností je Mountain Lion dotiahnutejší oproti predchodcom. Takmer nič nepokazil, mnohé opravil a mnohé inovoval. To všetko len za 15,99 EUR.
Nevýhody
OS X má už dlhodobo niektoré nedotiahnuté súčasti. Medzi ne patrí napríklad poriadne prispôsobiteľné správanie na viacerých monitoroch alebo súborový systém HFS+. Verzia 10.8 pridáva niekoľko nedotiahnutých maličkostí, ktoré budú určite spolu so stabilitou vylepšené v nasledujúcej verzii 10.8.1 a ďalších. Na MacBookoch sa stavová ikona batérie už nedá zobraziť so zostávajúcim časom do vybitia. V aplikácii Notes sa nedajú vytvárať hypertextové odkazy. Všade integrovaný Twitter nedokáže správne lokalizovať polohu. A iné. Toto však nie sú kľúčové vlastnosti a určite by nemuseli vplývať na výhodnosť kúpy 10.8.
Záver
Rok 2012 je rokom operačných systémov. Apple vypustil Mountain Lion. Microsoft chystá na jeseň Windows 8. Toto budú hlavní súperi o fajnovosť. Windows 8 bude zároveň konkurovať iOS na iPade. Uvidíme ako sa bude obom systémom dariť. OS X má svojich používateľov vychovaných aspoň do takej miery, že drvivá väčšina z nich minimálne jeden z dvoch nových systémov kúpi a nasadí. Netreba zabúdať, že obom gigantom dýchajú na krk populárne linuxové distribúcie. Tento rok vyšlo nové Ubuntu 12.04 LTS a treba férovo uznať, že obyčajný neskúsený používateľ o veľa nepríde, ak by ho mal namiesto Windowsu alebo OS X nainštalovaný. Inštalovať Ubuntu na Mac sa síce tak skoro neoplatí, ale cenovo výhodná kombinácia priemerného PC s populárnym Linuxom by mohla osloviť nejedného študenta. Pre úplnosť dodám, že tento rok sa dočkalo aj FreeBSD svojej 9.0 verzie. FreeBSD je pre pro používateľov takmer dokonalou alternatívou k Linuxu a na jeho základoch funguje aj OS X.
Apple sľubuje, že o OS X sa bude starať už rovnako seriózne ako o iOS. Každý rok, pravdepodobne každé leto, by mala byť vypustená nová verzia. Počet dostupných divokých šeliem, ochotných robiť mediálnu kampaň pre nový OS X sa ale zmenšuje. Nielen to, 10.8, 10.9, …, 11? Príde o dva roky OS XI alebo “len” 10.10? Keď Steve Jobs na prelome tisícročí predstavoval prvé vývojárske verzie Mac OS X povedal, že nový systém nastolí trend operačných systémov pre nasledujúcich 20 rokov. Tých 20 rokov sa pomaly, ale isto napĺňa a pýtam sa, aký bude trend ďalších 10 až 20 rokov? Cloud asi nie, pretože ten začína mať jasnú podobu a už to bude len hotový koncept, ktorý sa v tej, či onej podobe bude nachádzať v nových systémoch. Zbaví sa Apple súborového systému tak, ako to Steve Jobs vždy chcel? Možno práve preto Apple stále pokrivkáva na HFS+, pretože vo svojich dielňach kuje oveľa väčšie pikle. Zjednotí sa OS X a iOS do nového “The new OS”? Tieto otázky sú síce pochopiteľné, ale sú podstatné?
Mountain Lion je podarený kúsok a medzi jeho novinkami si každý určite nájde tú svoju. Ak počkáme do verzie 10.8.3, tak aj občasné ufúľance budú vyčistené. Tak to má byť. Apple je prvotriedny návrhár používateľského pohodlia a OS X Mountain Lion je doposiaľ najlepší OS X (pre väčšinu).
Autor privíta všetky otázky a pripomienky k článku. Môžete ho nájsť na Twitteri.
komentárov
Osobne som zacinal so OS X Snow Leopard a bol som nadseny a oznacoval som ho za najlepsi operacny system. S Lionom to pokrivkavalo a uz som o tom nebol presvedceny. Mountain Lion mi za tych par dni opat pripada ako ten uzasny system, ktory ma minimum tych nedokonalosti, ktore by mi prekazali v pohodlnom a bezstarostnom uzivani Macu. No predsa len, update systemu nebol najlepsou volbou preto som radsej zvolil cistu instalaciu.
Zaujima ma ci je mozne vypnut funkciu gatekeeper. Pokial nemozem nainstalovat nic ine co nie je z mac app store tak to tento system nemam zaujem…
Neviem veru, či to zverejníte, ale treba byť úprimný: Načo písať recenziu, ktorých je na internete plno? Povrchná a prakticky zameraná výlučne na propagované zmeny, ktoré sú aj na oficiálnej webovej stránke Apple v slovenskom jazyku…
Lepšie by istotne bolo spomenúť zmeny ako FileVault 2, fakt, že sa stále držia zastaraného súborového systému HFS+, nepropagované zmeny ako konečne možnosť vypnúť automatické ukladanie, KONEČNE opäť možnosť plnej funkčnosti Exposé v tom, že je možné deaktivovať spájanie okien jednej aplikácie (teda je možné vidieť všetky okná rozložené naraz), možnosť aktivovať DND funkciu Notification Center držaním ALT a kliknutím na ikonu na lište, opätovné uvedenie Save As namiesto Duplicate, možnosť premenovať súbor v záhlaví okna, možnosť presúvania a odstraňovania sekcií v ľavej ponuke finderu (disky môžu byť hore), internet sharing podporujúci WPA2, odstránenie Xgrid a Web sharing zo Sharing nastavení (Apache ponechali, našťastie), možnosť transkódovania videa priamo z Findera (pravý klik na súbor a vybrať z ponuky), možnosť približovať PDF dokumenty v Quick View (obrázky ako naschvál nie = typické Apple…), možnosť nastavovať jas obrazovky a hlasitosť reproduktorov po štvrtinách, zrušenie automatického zamykania dokumentov a mnoho iného, čo ste vynechali.
Kto chce detailnejšiu a oproti tým YouTube pokusom a pod. poriadnu recenziu, nech ide sem: http://arstechnica.com/apple/2012/07/os-x-10-8/
rumor != šepot
OMFG
Ako napisal Psittacula – tato recenzia je hodna akurat tak nicoho… Bohuzial mi to pride, ako keby to opisalo 12 rocne dieta z apple stranok. Psittacula Diky za uzitocny link, kde su popisane vylepsenia o ktorych sa moc nehovori:)
celkom nechapem tu potrebu cistej instalacie.. ved je to Unix, cize cisty instal alebo upgrade by malo byt jedno.. nie je to ako v pripade Win :)
Odporucam. Vdaka Lionovi som bol na odchode k windowsom. Ano az tak zle to bolo. Toto je ina kava!
Tabs in iCloud u mňa nefungujú….
@Boris: gatekeeper ide vypnut, mas na vyber ci je mozne instalovat len apps z mac appstore, potom ci je mozne instalovat apps len s appstore a od identifikovanych developerov, alebo je mozne instalovat vsetky aplikacie
@JFK mna by zaujimalo, co bolo az tak strasne na Lionovi? Medzi Lionom a Mountain Lionom pocitujem len minimalnu zmenu.. taktiez ako som pocitoval aj medzi Snow Leopardom a Lionom, co sa vykonu tyka..
Caute, ako je to s kompaktibilitou aplikacii? Ja som na roaringapps nasiel ze napriklad Symantec antivirus ma problem a ten pouzivam. Aj MS office 2011 robi zevraj problemy. Nasli ste nejake ine co nejdu? Dik!
krasny hladky system…
niet co vytknut, zatial som teda na nic neprisiel…
JFK, co ta na Lionovi stvalo, ze si chcel prejst k Windowsu? ML je podla mna vo vela veciach rovnaky ako Lion. Tak ma zaujima tvoj pohlad na vec:)
nespiii: vdaka, kvoli tomu by som bol schopny odolat upgradu :) prislo mi to ako nejake diktatorstvo
vsetky tie male vylepsenia, je ich asi 200 su pekne rozpisane na apple stranke. a kazdy seriozny apple user si ich urcite presiel. takze s cim tu machrujes?
Citam skoro vo vsetkych prispevkoch, aky je Lion nanic…ja som ho pouzival na Macbooku aj iMacu odkedy vysiel, ale nemal som pocit, ze by bol horsi ako Snow Leopard (mozno na par drobnych detailov)…viete mi niekto napisat par konkretnych veci, ktore vam tam vadia? osobne mi nepride ani pomalsi oproti SL (i ked uznavam, ze ML je sviznejsi…minimalne na MBP s Core2duo…uvidim, na imacu s i7 som ho este neskusal)…alebo bol problematicky na starsich strojoch?
Chyba mi zakladna informacia o urovni slovenskej lokalizacie, kedze donedavna slovencina v OS X nebola a jej podporu pridal az 10.7.3. Takze ako je na tom 10.8? Je tam slovencina uz priamo pri instalacii?
Neviem prísť na jednu vec. Na Lione som používal klávesovú skratku na prepínanie okien v rámci jednej aplikácie cmd+ň. Mountain Lion mi to nefunguje. MBP 2011 slovenská klávesnica. Vie niekto poradiť. Už som zúfalý zo skúšania rôznych kombinácii. V menu napr. findera je klávesová skratka cmd + `, lenže to na svk klávesnici nefunguje.
ja som svoje vyhrady poslal aj v ramci Apple Feedback, zhruba taketo nieco (presiel som z SL):
– Nedajú sa zmeniť tabulátory Safari (na pôvodné)
– Info o displejoch v hornej lište nie je k dispozícii ani na vyžiadanie
– Vykresľovanie notifikácií v Docku je kostrbaté
– “Semafór” je veľmi malý
– Veľkosť súborov cez cmd+i sa zobrazuje v bytoch a GB je v zátvorke
– Ked sa cistia subory v ramci Time Machine, tak sa ikonka v hornom menu už nehýbe, hoci disk pracuje a keby ste počítač vypli, tak záloha je neplatná
– A uplne najvacia haluz bola, ze mi nesla instalacia, kym som mal Boot Camp, pretoze podla Apple nebol nejako korektne urobený, čiže som si musel odstrániť celú Windows partíciu a až vtedy inštalácia ML prebehla v poriadku.
Laco: Slovenčina je súčasťou systému.
Jedine čo ML vytknem je že sa nezobrazuje zostavujúci čas batérie!
Propagovana integracia FB (momentalne) nie je k dispozicii…
“Výhodné je, a na tom sa skôr či neskôr väčšina používateľov aj recenzistov zhodla, že pri neaktivite sa scrollovacie lišty úplne stratia.” – No to fakt tazko. Bez scrollabarov netusim, ci dokument pokracuje alebo nie. Tych 10 pixelov, co scrollbary zaberu mi moze byt ukradnutych.
OS X Lion Server je este viac vykradnuty ako Lion Server (okrem milion dalsich, podcast producer a broadcaster su fuc) = nepouzitelny.
Stale ziadna adekvatna nahrada spaces.
Posledny dobry OS X je Snow Leopard. Modlim sa za to, aby iPhone/iPad (iOS) bol prevalcovany Androidmi, co by donutilo Apple venovat sa svojmu byvalemu core businessu – profi systemom a aplikaciam. Namiesto nalievania penazi do vyvoja iHraciek mali kupit Sun Microsystems a kombinaciou spickovych Sun technologii a Apple privetivosti mohli mat najlepsi OS pre desktopy aj servery.
@driver123
Na bielom MacBooku (late 2008), po prechode zo Snow Leopard na Liona, sa to farebne krutiace kolecko stalo sucastou mojho kazdodenneho zivota…
Jak je to s Javou ? Je třeba jí instalovat ? Třeba pro bankovnictví KB ?
http://support.apple.com/kb/DL1515
Recenzent ma dobry vkus na knihy. Neuromancer napisany v roku 1984 je fakt nadcasova bomba. Btw, dobra recenzia :)
absolutne netusim, preco vypli tu moznost zobrazovania casu do vybitia baterie :-/
ten indikator mi pomahal hlavne v situaciach, ked som bol nuteny pracovat bez nabijania aj 2-3 dni a mohol som tak manazovat jas/vykon, aby mi mac vydrzal co najdlhsie..tomuto kroku vobec ale vobec nerozumiem
tikiboo:
ja tento problem nemam lebo mam angl. klavesnicu ale skus toto
nastav si vlastnu skratku napr. aj to cmd + ň
v system preferences > keyboard shortcuts, prepis presne text co vidis v menu findera na prepinanie okien a nastav si k nemu keyboard shortcut aky potrebujes
Upgrade nainstalovany, vacsina zmien sa mi paci, vratane novych programov. Vyhodilo mi ale Parallel desktop pre nekompatibilitu. V Safari zmyzla moznost otvorit Activity, co mi dost chyba.
mna stve, ze v safari nefunguje backspace. to je dost fail..
Karol: Parallels aktualizaci si stáhni z jejich stránek. Pak je vše OK.
Mountain Lion som síce neskúšal, ale nové Safari áno. Nemilo ma prekvapilo absenciou Activity Window. Aj keď je tu stále web inspector, ten je ale na niektoré veci nepoužiteľný.
re: vaše meno
vďaka za radu, akurát nechápem, prečo keď dám napr tp cmd + ň, tak mi dá veľké ň a skratka funguje cmd + shift + ň.
2Karel Dibon: S Javou je to (nastesti) uplne stejne jako v 10.7. Je-li potreba, zepta se na sosnuti Appli Java6.
Vsimol si niekto, ze na MacBookoch (mozno aj iMac – nemam odskusane) sa neda cez bluetooth klavesnicu alebo mys zobudit Mountain Lion?
Lion s tym problem nemal – ked MacBook zaspal, tak stacilo pohnut mysou a Mac sa zobudil. Mountain Lion spi jak zarezany. Treba otvorit poklop a kliknut medzernik alebo trackpad. Jeden z WTF bugov…
Da sa v ML uz nejako dostat k obrazkom v iCloud bez nainstalovaneho iPhoto alebo Aperture? Proste ako v MS Win, ze sa automaticky syncuju do Moje obrazky.
?!?:
bezne sa mi stavalo, ze ked som mal viacero okien otvorenych ci v Preview alebo textovom editore a mal som to nejaky cas skryte cez CMD + H a system mi zacal swapovat tak tie aplikacie sa jednoducho nedali restornut, klikal som na ne a nereagovali, pri tom v Activity Monitore boli aktivne, cize kill a restart. Nastastie nabehli v povodnej relacii vratane Preview, aj ked islo len o otvorene obrazky a nie len neulozene dokumenty ako v pripade textoveho editora.
Podobne mi saskoval aj Preferences.
Launch pad mi nezobrazil vsetky aplikacie a tym padom len polovicne urychlil pracu.
Mail – farebne oznacovanie mailov podla kriterii je jednorazove a doteraz som neprisiel na jednoduchy sposob ako ich odznacit alebo vratit do povodneho stavu.
Safari mi niektore okna nevyrendroval nanovo po niekolkych hodinach / dnoch browsovania (kedze system vzdy len uspavam), cize ked som klikol na linku, okno ostalo biele a opakovanym stlacanim tabulatora sa mi odkryvali edit boxy na stranke, nakoniec som musel pouzit CMD + R na znovunacitanie stranky co nie vzdy pomohlo alebo otvorit novu zalozu cez CMD + T a nasledne ju zavriet
Pozastavenie niektorych aplikacii pomocou prikazu kill sposobilo, ze WindowServer proces zacal zrat po chvilke priliz vela CPU. Zatial sa mi nechcelo zistovat preco a ci sa to da nejako vyriesit.
..bolo tam toho viac na co si teraz nespomeniem no vdaka tomu som tiez oznacil Liona ako nedokonceny system. Hadam to v ML pofixovali ale ako citam dodzubali ine veci v UI.
omg vsade sa pise o tych otvorenych taboch na inych zariadeniach, ze staci kliknut na ikonu v safari a ukaze vam ich, ale mne to vôbec nefunguje, nema to prinasat az iOS6??? lebo v tejto recenzii to vyzera tak, ako keby ta funkcionalita uz bola plne funkcna..
Dobrý den,
chcem sa opýtat ci vám na ML fungujú imessage? z Iphonu do Macu. Nakoľko pri otvorení aplikácie Správy mi na výber dá len účty AIM alebo Bonjour.
Ďakujem
Uplne som spokojny s novym Mac OS.
chcel by som podakovat za tuto recenziu,pretoze teraz uz viem ze osx a ine produkty aplle su riadne trapne .a to preto ,lebo to vizera tak, ze sa tam da akurat robit so subormi a subormi a fotkami ,twitrovat a kupovat miliony zbytocnych aplikacii z apple storu a nic dalsie -jaj aha este sa da posielat svoje subory a fotky do oblakov +sa da hrat sachy online- mmrpg sachy? :)