Apple minulý týždeň oznámil nový iPad Pro a v tlačovej správe sľuboval obrovskú nálož výkonu, ktorá by prekonávala väčšinu notebookov s Windows. Len sa zdá, že spoločnosť mala túto tlačovú správu rozpísanú už v roku 2018, kedy vyšla predošlá generácia tabletu.
Pochybnosti o výkone gargantuálnych rozmerov prišli už krátko po tom, ako sa iPad Pro dostal do rúk prvých užívateľov. Jeden z nich neváhal a rovno na internet zavesil benchmark, z ktorého vyplýva, že súčasné modely majú rovnako výkonný procesor ako ich predchodca a k výraznejšiemu posunu došlo len pri grafickom čipe a RAM, ktorá je o 50% väčšia. A zdá sa, že užívatelia nie sú jediní, kto môže potvrdiť, že tu niečo nehrá.
Server NoteBookCheck zistil, že A12Z Bionic je vlastne len premenovanou verziou čipu A12X Bionic. Ponúka navlas rovnaký logický procesor aj grafický čip. Rozdiel je v tom, že Apple aktivoval pôvodne deaktivované ôsme grafické jadro. iPad Pro z roku 2018 ponúkal tiež 8 jadier, ale aktivovaných bolo len 7. Toto nie je vo svete IT nič výnimočné; viacerí výrobcovia zvyknú hlavne v raných fázach výroby vyrobiť čip s viacerými jadrami, než skutočne využíva, a to hlavne kvôli zníženiu miery chybovosti pri výrobe. Veľmi zjednodušene povedané, sú vyrobené preventívne, do zálohy. Existujú však aj iné dôvody, prečo výrobca niečo také spraví.
Napríklad grafický procesor TU102 sa nachádza v grafických kartách Nvidia GeForce Titan RTX aj GeForce RTX 2080 Ti. Lenže kým Titan má aktívnych všetkých 4 608 CUDA jadier, 2080 Ti má aktivovaných len 4 352 jadier a predáva sa ako iný a lacnejší produkt. Špekuluje sa tiež, že Apple mohol mať tento krok premyslený už skôr, aby do vývoja ďalšej generácie tabletu nemusel investovať toľko peňazí. Miesto vývoja čipu A13X môže Apple investovať ušetrené peniaze do čipu A14X, ktorý by mohol byť hnacím motorom budúcej generácie.
Zdroj: NotebookCheck
komentár
mi chcete povedať že muj tata neni muj tata?….:)