MacBook Pro – gamut LCD displeja

Po vlastnostiach monitorov Apple Cinema (a článku LCD monitory, farby, ako ich správne nastaviť) by som sa rád venoval aspoň v krátkosti aj displejom v notebookoch MacBook Pro. Zdá sa mi totiž, že v oblasti monitorov je to medzi ľudmi vždy trochu nejasné. Presvedčil ma o tom aj ThinkSecret, keď naposledy znova teoreticky porovnával monitory Apple s Dellmi s poznámkou, že Dell ponúka „to isté za polovičnú cenu“. Dell je všeobecne low-end a preto je aj omnoho lacnejší – pozrite sa aspoň zbežne na veľkú tabuľku nespokojnosti na samotnom Dell fóre, na kritiku Anandtechu alebo problémy s displejmi v Dell notebookoch.

MacBook Pro a jeho farebný gamut som netestoval, ale pekne to porovnal na svojom blogu fotograf James Duncan Davidson.

UPDATE: James Duncan Davidson svoj blogový archív zrušil, jeho článok nájdete na Oreillynet.com.

Vonkajší wireframe je gamut monitora Apple Cinema 23″, vnútorný gamut je displej MacBook Pro 15″. Oba displeje boli hardwarovo kalibrované. Gamut noteboku je samozrejme omnoho menší, keďže Cinema je 8 bitový panel a MacBook je len 6 bitový. Menší gamut znamená, že je farebné podanie menej presné, a farby na monitore sa pravdepodobne nebudú „na chlp“ zhodovať s vytlačeným obrázkom, aj keď máte kalibrovanú tlačiareň aj monitor. Pri bežnom zdieľaní fotografií alebo práci v teréne, kde aj tak prekáža prirodzené svetlo a odrazy, je to aj tak nepodstatné.

Nepoznám vlastne žiadny notebook, ktorý zobrazuje 8 bit na kanál RGB. Applu v tomto nie je čo vyčítať a s kritikou týchto displejov by som preto určite nebol taký pesimistický. Väčšina dnešných desktopových monitorov v cenách okolo 12 000 – 17 000 KČ / SK používajú tiež len 6 bitové panely, sú teda na úrovni notebooku MacBook Pro. Pokiaľ máte monitor s 6 bitovým panelom a boli ste s nim doteraz spokojný, displej v MacBooku určite nebude sklamaním. Je potrebné porovnávať relatívne a objektívne. Za 80 000 SK / KČ by sme čakali absolútne najlepšiu kvalitu, ale do notebooku jednoducho nie je možné z dôvodu rozmerov vtesnať to, čo do desktopového monitoru. Ďalší dôvod je, že 8 bitové panely pravdepodobne nikto z popredných výrobcov panelov pre notebooky nevyrába (LG-Philips, Samsung), alebo by boli pri hustote pixelov MacBookov 120 PPI (0,21mm!) pridrahé a celý MacBook by sa veľmi predražili.

Ak chcete zistiť presnú značku a modelové číslo Vašho panelu, vo Windows použite program ASTRA32 a pozrite si detaily monitoru. Presné označenie potom hľadajte v Google a nájdete technickú špecifikáciu.

komentárov
  1. Mal som tu cest robit na Dell Inspiron a display bol hrozny. Taktiez na mojom byvalom Asuse sa s nim nedalo poriadne robit. Dokonca na starom PowerBooku G4/667MHz bol display kvalitnejsi nez tie, co teraz montuju.

    0
    0
  2. Mal som LCD Samsung 940BW, ktory som predal prave preto ze mal 6bitove farby.

    Mal som moznost teda mat 2 plochy – jednu hlavnu na Macbook C2D 13,3″ a druhu na tomto externom 19″ LCDcku.
    vysledok bol neporovnatelny.

    Na displayi macbooku sa neprejavovali mapy v gradientoch, celkovo mal lepsie podanie farieb. preto som ho predal a radsej vsetky svoje fotografie upravujem na displayi macbooku. ak budem kupovat, tak jedine eizo/iiyama.


    mirez@mirez.sk
    http://www.mirez.sk
    icq: 298490306

    0
    0
  3. Miro: Ano, aj v 13 palcovych MacBookoch su slusne displeje, color banding (gradientove „mapy“ ako hovoris) sa neprejavuje, alebo prejavuje minimalne.

    Eizo je inak dobra volba, ale pokial sa nejedna o spickovu radu CG, tak je to skor len kvalitnejsi mainstream. Pouzivaju pokial viem 8 bit S-PVA panely od Samsungu.

    0
    0
  4. Mám dva podobné Delly (něco jako 1705FPV) po ruce a až na rychlost překreslování s nimi jsem poměrně spokojen. EIZO ani Cinema to není, ale lowend? To bych si nedovolil tvrdit.

    ad EIZO: no já rozvažuji mezi 20″ Cinemou a EIZO S2110W. Jestli je to EIZO mainstream, tak Cinema není o nic lepší. Navíc záruka Applu a EIZA nesnese srovnání. Design teda taky ne, tam má naopak jasně navrch Apple, ale v případě EIZA je to IMHO úmysl.

    0
    0
  5. hroch32: za „kvalitnejsi mainstream“ povazujem monitory do 100 000 SK/KČ. :) Cize vratane Apple Cinema. High end je predsalen uz nieco ine… (LED, Adobe RGB gamut, 12-14bit LUT atd.)

    V kazdom pripade aj na Cinemach sa daju dosiahnut po kalibrovani vysledky pri tlaci vo vacsine pripadov 1:1, tzn. co je na obrazovke, to je presne na fotopapieroch. Preto fotografi zvacsa nepotrebuju nic lepsie.

    0
    0
  6. Skusal som, bez problemu, na vacsine fotiek minimalna ochylka, povedal by som tak 90% presnost. Len to treba vediet spravne proofovat v Photoshope a mat hardwarovo vytvorene profily. Extrem je to len v pripade ze tlacis povedzme fotky s cerveno-fialovou oblohou ktora je uz mimo gamutu monitora.

    Urcite sa tejto teme budem podrobnejsie venovat, kedze na Macoch robi vela grafikov/fotografov, aj zacinajucich.

    0
    0
  7. nehnevaj sa, ale podľa mojich dosavadných skúseností je to brutus.
    teším sa na článok keďže momentálne bojujem aspoň s približnou kalibráciou macbooku a canon pixma 5200.

    uvítal by som zopár rád, alebo článok aj ohľadom tohto.
    alebo aspoň link na niečo zahraničné. :)

    vďaka!

    0
    0
  8. S tym ze je tam napisane ze Dell je low-end nesuhlasim. Nehovorim, ze je to kvalita, ale low-end rozhodne nie. Keby Acer tak nic nepoviem, ale Dell rozhodne nie.

    0
    0
  9. Pani nehnevajte sa, ale ak Dell setri aj na takmer najlacnejsej suciastke, transmitteroch digitalneho signalu a kabloch, ktore nie su schopne ani prenasat pozadovany bandwidth pre dane rozlisenie, tak to uz nie je ani low-end, ale smejd.

    Ale mozno sa uz zlepsili, nove modely som vsetky nevidel, takze v tom nemozem argumentovat.

    0
    0
  10. ad displaye: imho je taky treba rozlisovat Dell lowend a Dell highend – videl jsem Dell D510 a D620 a displeje byly v pohode, narozdil od (zatim vsech co potkavam) Asusu, Aceru a tez Dell Inspironu 6400, s kterymi se taky roztrhl pytel…

    0
    0
  11. Nas ucitel Photoshopu nas naucil, ze kalibracia LCD monitoru nie je skutocna kalibracia. :) OZAJ kalibrovat sa daju len tube-monitory.

    Musim ale uznat, ze porovnanie tej cinemy s tymi novinami ma celkom dostalo. Musim to nasmu ucitelovi ukazat :))..

    Ja mam http://www.maclife.com/article/syncmaster_215tw a som celkom spokojny. Ma to jeden palec navyse, s rovnakym rozlisenim ako 20ky, ma to super moznosti konektivity, ale neviem ako mam riadne nastavit farby. Vie niekto poradit?

    0
    0
  12. Miso: Praveze kalibracia LCD je skutocna kalibracia, kalibrujes digitalne s minimalnou stratou, na EIZO aj gama krivku s jemnoustou na 10,12,14bit.

    Na CRT-ckach kalibrujes analogovo ako keby si ladil radio. CRT je historia, nedokaze zobrazit tolko farieb co dnesne najlepsie LCD… :)

    Kalibracii a farbam bude venovany samostatny clanok.

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Apple iPhone 14
pokračovanie článku

Apple už o niekoľko dní ukončí predaj starších iPhonov v EÚ

Januárom 2025 nevstupujeme len do nového kalendárneho roka, ale aj do novej etapy fungovania v EÚ. Počnúc prvým dňom budúceho roka vstupuje do platnosti nariadenie, ktoré zakazuje predávať mobilnú elektroniku s inou koncovkou ako je USB-C. A teda to znamená, že Apple oficiálne bude nútený ukončiť predaj starších iPhonov v EÚ.
pokračovanie článku

Apple zvažuje 5G pripojenie pre MacBook a Vision Pro

Písal sa rok 2008 a na internete sa objavili prvé fámy, že Apple pripravuje MacBook s mobilným dátovým pripojením. Správy vtedy komentoval aj Steve Jobs, keď potvrdil, že napokon sa rozhodli nepokračovať v tejto iniciatíve.