K otázke zadných vrátok v iOS zariadeniach, ktoré od Applu vyžaduje FBI, sa vyjadril už aj Craig Federighi, viceprezident softvéru spoločnosti. V príspevku zverejnenom na stránke Washington Post sa venuje otázke bezpečnosti mobilných zariadení a kritizuje pritom požiadavky americkej vlády.
Federighi vo svojom článku upozorňuje, že ochrana proti hackerom a kriminálnikom síce nikdy nebude dokonalá, napriek tomu je však nevyhnutné stále napredovať a zvyšovať latku. FBI si myslí, že bezpečnostné opatrenia predstavené pred takmer troma rokmi v iOS 7 sú dostačujúce, podľa Federighiho však už boli dávno prelomené. A akákoľvek diera v bezpečnosti takto používanej platformy sa môže veľmi ľahko rozšíriť a ohroziť širšiu verejnosť.
“Len v posledných 18-tich mesiacoch hackeri opakovane narušili ochranu obchodných reťazcov, bánk, dokonca aj vládnych úradov a ukradli tak informácie o kreditných kartách, zdravotných poistkách a odtlačkoch prstov miliónov ľudí.”
Federighi vo svojej eseji ďalej tvrdí, že telefón je viac než len osobným zariadením. V dnešnom zosieťovanom svete ide o súčasť ochrany vlastnej rodiny a kolegov. Telefóny prirovnáva k dôležitej infraštruktúre ako elektrárňam a dopravným uzlom. “Preto je to veľkým sklamaním, že nás FBI a vláda tlačí do tejto pozície a vrátiť sa v čase do menej zabezpečenej doby.” dodáva nakoniec.
Prvé súdne konanie sporu Apple vs FBI sa uskutoční v utorok, 22. marca. V prípade, že Apple nevyhrá, je pripravený prípad viesť až k najvyššiemu súdu.
Celý článok si môžete v angličtine prečítať na stránkach Washingtom Post.