Fotoaparát je v súčasnosti štandardnou výbavou každého moderného telefónu. Z marketingových dôvodov je snahou výrobcov použiť v týchto telefónoch fotoaparát s čo najväčším počtom megapixelov. V skutočnosti však ide len o reklamný ťah a viac megapixelov pri rovnakej veľkosti digitálneho čipu prináša spravidla len väčší šum a nižšiu kvalitu fotografií. To by mohol zmeniť najnovší výrobok od firmy OmniVision, ktorá vyrába aj čipy pre iPhone. Čip OmniVision Raw, sľubuje výstup fotografií v RAW formáte, ktorý je samozrejmosťou pri digitálnych zrkadlovkách. Tento formát zaručuje nulovú stratu dát z odfotených snímkov, ktorých veľká čast sa znehodnotí pri ich prevode z CMOS senzoru do finálnej fotografie vo formáte JPEG, spracovanej procesorom telefónu. Nový čip má až 5 megapixelov a dokáže natáčať Full HD video s 30 snímkami za sekundu. Výborné výsledky by mal podávať taktiež v podmienkach so slabým osvetlením, čo je ďalším kameňom úrazu nielen pre fotoaparáty v mobiloch.
Obrázok bol prebratý zo stránok Wired
Čip bude pre výrobcov mobilných telefónov k dispozícii už v júli tohto roku, čo sa však zdá byť príliš neskoro na to, aby bol použitý v nasledujúcej generácii iPhonu. Tá sa totiž očakáva niekedy v priebehu júna.
Zdroj: Wired
komentáre
aj tak kym sa nevyriesi blesk mobiloch, tak vsetky tieto chipy su na nic. A ani LED blesky zatial za moc nestoja (aj ked lepsie, ako iPhone, ktory nema ziaden). Jediny prinos by bol ako tak, ze by lepsie konvertoval fotku za mierne horsieho osvetelenia (ale pri takom, kde eset blesk nie je nutny).
Kazdy snimaci cip CMOS alebo CCD dodava vzdy len RAW format. Ide o to ci firmware tento format poskytne dalej alebo nie. RAW format je format ktory je priamo stiahnuty zo smimacieho cipu a nepresiel ziadnym postprocesingom.
Myslim si, ze je celkom mozne, ze Apple dostal vynimku a cipy dostal skor ako ostatny. Takisto ako to bolo pri procesoroch Intel v MacBookoch Air.