Platobná karta je dostupná jednak vo fyzickej podobe, jej gro však predstavuje hlboká integrácia v službe Apple Pay, kde vidno rôzne detaily. Výhodou je však najmä to, že Apple si neúčtuje poplatky a firma dokonca pre užívateľov hľadá spôsoby, ako si znížiť úrokové sadzby a motivuje k zlepšeniu kreditného skóre. Teda prakticky je to karta navrhnutá výhradne pre USA a nie je prekvapením, že jej poskytovateľom je iba jedna americká banka – Goldman Sachs.
Táto spolupráca sa však zjavne blíži ku koncu. Firmy sa pôvodne zaviazali k spolupráci až do roku 2030, ale už v novembri 2023 sa objavili správy, že Apple chce ukončiť spoluprácu omnoho skôr, v rozmedzí 12 až 15 mesiacov. Goldman Sachs však už nechce byť bankou pre bežných zákazníkov a to je dôvodom, prečo obe firmy hľadajú spôsob, ako spoluprácu ukončiť bez poškodenia klientov. David Solomon, CEO Goldman Sachs, preto už dnes hovorí celkom otvorene o možnosti predčasného ukončenia spolupráce s Applom.
V snahe odísť zo sektoru sa banka pokúšala dohodnúť s American Express na odpredaji, k tomu však nedošlo. Rovnako tak sa Apple snažil nájsť nového partnera v podobe firiem Synchrony Financial a Capital One, zatiaľ neúspešne. Posledná správa je zo septembra 2024, Apple sa mal snažiť o spoluprácu s JPMorgan Chase. Je tu však ďalší problém, a to zmluva s MasterCard, ktorá zabezpečuje funkčnosť platobných kariet Apple Card. Táto zmluva platí až do roku 2026.
Svoj záujem na ukončení spolupráce s Goldman Sachs má napokon aj samotný Apple. Hoci sa technologický gigant snaží prezentovať svoju kartu ako revolučnú, banka nebola spokojná zo zárobkov zo spolupráce a dávala to „vyžrať“ samotným klientom. Riešenie ich sťažností trvalo neštandardne dlho, príliš dlhé čakanie na výpisy alebo zaúčtovanie nesprávnych súm. Niektoré problémy dokonca trápili pracovníkov Apple, ktorí službu testovali a na neobvyklý problém natrafil aj Tim Cook, ktorému zamietli registráciu, lebo ako vysoko postavenej osobnosti môžu byť jej údaje zneužité na podvod. Napokon to vyústilo do vyšetrovania banky zo strany úradov s pokutou vo výške 90 miliónov dolárov pre obe firmy. Presnejšie, Apple dostal príkaz zaplatiť 25 miliónov dolárov, ktoré putovali do fondu na ochranu vkladov.
Hoci táto spolupráca môže byť u konca, Apple sa nemieni vzdať systémov ako sú Apple Card či Apple Pay Later. Kvôli tomu mal Apple údajne zahájiť rokovania aj s bankou Barclays, ktorá je po boku JPMorgan Chase a Synchrony jednou z troch najväčších, s ktorými by Apple mohol pokračovať v iniciatíve.
Zdroj: Reuters