Firma však nehodlá stáť na mieste a už od roku 2025 mieni znižovať prítomnosť čipov firmy Qualcomm vo svojich produktoch. A tak by sme už budúci rok mali očakávať trojicu produktov, ktoré ponúknu Apple 5G modem. Na čele tejto inovácie má byť pripravovaný iPhone SE 4. generácie. Najlacnejší budúci telefón v ponuke Applu bude prvým, ktorý po piatich rokoch vývoja obdrží komunikačnú sadu od materskej firmy. Vďaka nízkej predajnej cene sa u tohto produktu očakávajú kompromisy, a preto je vhodným kandidátom na veľkoplošné testovanie čipu s krycím názvom Sinope.
Očakáva sa totiž, že prvá generácia Apple 5G modemu ponúkne maximálnu (teoretickú) rýchlosť sťahovania 4 Gbps, čo je menej oproti Qualcomm čipom. Okrem toho nebude podporovať mmWave protokol, no aspoň si zachová podporu pre Dual-SIM s Dual Stand By funkcionalitou. O samotnom čipe sa dozvedáme viac, ako by sme mali, aj vďaka skutočnosti, že Apple mal stovkám zamestnancom po celom svete poskytnúť upravené prototypy iPhonov s prvotnou verziou čipu „Sinope“. Očakáva sa preto, že Apple 5G bude dostupný v drvivej väčšine krajín, kde sa bude telefón predávať.
Kvôli vyššie uvedeným nedostatkom však Apple zatiaľ nebude dávať modul do iPhonu 17 Pro. Naopak, druhým pokusným králikom má byť iPhone 17 Air (D23), čo je údajne pripravovaný model s rekordne tenkým telom, aj keď na úkor funkcionality. Vývoj bol doposiaľ natoľko zložitý, že Apple si nemôže dovoliť riskovať a ohroziť kompromismi tú najpodstatnejšiu funkciu u svojej prémiovej série telefónov. Práce na čipe totiž začali už v minulom desaťročí, v roku 2019 firma odkúpila patenty od Intelu, aby urýchlila práce. A hoci sa očakávalo, že prvý produkt dorazí na trh v roku 2021, problémy ako prehrievanie, nestabilita, vysoká spotreba a veľké rozmery prinútili Apple počkať.
O štyri roky neskôr tak Apple uvedie na trh prvé dva telefóny s týmto čipom. Následne by ho mal obdržať aj budúci iPad Air a iPad 11. generácie, čo síce môže priniesť znevýhodnenia oproti aktuálnym verziám, Apple však isto vyzdvihne benefity. Súčasná generácia 5G modemu má totiž aj v porovnaní s Qualcomm čipmi nižšiu spotrebu, lepšie skenovanie sietí a v neposlednom rade lepšie satelitné pripojenie. Práve to je aspekt, v ktorej chce Apple značne napredovať oproti celému trhu. Ďalšou výhodou je, že 5G modem bude úzko prepojený s procesorom, a ten mu bude pomáhať lepšie riadiť emisie SAR. Môžeme sa domnievať, že Apple to odprezentuje napríklad v spojitosti s prípadmi, kde si ľudia nabíjajú telefóny v noci na nočnom stolíku.
Spoločnosť Apple však nemieni zostávať iba pri týchto produktoch. Reportáž serveru Bloomberg spomína, že Apple súbežne pracuje na druhej generácii svojho 5G čipu s krycím menom Ganymede, ktorý by sa už mal objaviť v celej sérii iPhone 18, ako aj vo všetkých modeloch iPadu vydaných do roku 2027. V tom roku majú už na trh nastúpiť čipy tretej generácie s krycím menom Prometheus. Apple dúfa, že sa mu v tretej verzii podarí nielen prekonať Qualcomm, ale aj zabezpečiť kompatibilitu s ďalšou generáciou sietí, ako aj relevantnú AI funkcionalitu.
Zdroj: Bloomberg