Za 15 mesiacov prevádzky tohto servera sme z relatívne presných štatistík Google Analytics získali zaujímavé informácie o užívateľoch počítačov Apple (pre porovnanie – lokálne serverové štatistiky Webalizer sú značne odlišné, nepresné a ukazujú omnoho vyššie čísla).
Napriek tomu, že nejaké štatistiky sme uverejnili už aj v minulosti, dnes máme relevantnejšiu vzorku.
Aký je teda pomer počítačov PPC voči Intelu? Čísla dokazujú, že veľký rozmach značky nastal až po prechode na Intel, PPC ide naopak do úzadia. Niektorí „skalní“ priaznivci starej (ale kvalitnej) architektúry PowerPC od IBM prehlasovali, že Intel je u Apple nemožná alternatíva – niektorí dokonca v známej slovenskej IT „stávke“ prehrali a zjedli ponožku (nerobím si srandu).
Graf:
Prístupy z Windows sme odfiltrovali a zo systému Macintosh prišlo na doménu www.macblog.sk za celú existenciu len 28 % užívateľov s procesorom PowerPC. Čo je na tomto pomere zaujímavé? Pred rokom bol pomer PPC vs. Intel 50 ku 50, v júli 2007 tvorili PPC návštevnici už len 40 % prístupov z počítača Apple a pomer postupne klesá až do dnešného dňa na súčasných 28 %. Vtipný je dokonca jeden prístup z architektúry Motorola 68K, čo je približne 25 rokov starý procesor.
Z tohto výsledku je evidentné, že majitelia počítačov Apple v poslednom roku upgradovali na Intel – veľká väčšina z nich. Okrem toho počet počítačov Apple na internete ako takých rýchlo rastie, pravdepodobne vďaka iPodom a iPhonom, čo bol aj marketingový cieľ spoločnosti.
PPC zrejme v dohľadnej dobe z trhu úplne zmizne a softvérové spoločnosti budú mať o starosť (a náklady) menej na vytváranie PPC kompatibilného softvéru, ktorý si občas žiada nejaké úpravy v Universal Binary aplikáciách. Konkrétne Adobe už nevyrába svoje profesionálne videonástroje pre architektúru PPC.
Čo je zo štatistík Google Analytics ešte zaujímavé: 50% všetkých prístupov je zo systému Windows, no z vyhľadávačov (Google) prichádza v globále „len“ 33% bežných návštevníkov. Ak by sme to vyrátali veľmi jednoducho, MacBlog.sk/MacBlog.cz má minimálne 17% pravidelných čítateľov na systéme Windows, ktorí sa zrejme zaujímajú o značku Apple alebo sa chystajú prejsť na Apple.
Zaujímavé je tiež, že zatiaľčo majitelia Macov nepreferujú Firefox a tri štvrtiny z nich používa štandardný prehliadač Apple Safari, užívatelia Windows inštalujú Firefox namiesto IE až v 50 % pomere.
Podľa http://toplist.sk/weblogy je MacBlog.sk najnavštevovanejší weblog na slovenskom internete.
komentárov
Ty procenta uživatelů Windows můžou být (alespoň v mém případě) způsobeny tím, že se na Macblog dívám z práce, kde máme pouze Windows-only stroje. Řekl bych, že takových jako já bude asi víc. (Ale doma se to pak snažím „dohnat“ tím, že sem lezu přes Safari / Mac OS X :-))
normalka.. pekne zhodnotenie alebo suhrn statistik..
Smutné je, že s odchodom IBM / PPC technológie odišla aj precíznosť celkového vyhotovenia hardware, v ktorej mal Apple oproti konkurencii 100 bodov navrch.
Macblog IMHO nieje blog aj keď to o sebe tvrdí. Teoreticky sa v mojích očiach blíži ku kopertívnemu blogu ale skôr to vidím na niečo čo v tejto chvíli nedokážem poridane pomenovať (aj keď má asi všetky znaky blogu), ale je to jedno :)
Zaujímal by ma počet prístupov Safari/Win. To sú podľa mňa dosť pravdepodobní potencionálny switcheri. Lebo mnohí sa sem pripájajú z práce ako spomenul Algi, iní zo zvedavosti a ďaľší, lebo ich zaujala téma článku ktorá môže byť blízka ich záujmom (napríklad Linuxáci ak je reč o Unixe)…
Jozef Benko: Myslím že to platí iba pre iMac (bohužial výrazne). MB sa mi zadjú lepšie ako iBooky a MBP a MP sa moc nezmenili (si myslím), ale môžem sa mýliť.
no, protoze jsem mel moznost porovnávat iBook G4 a svuj soucasny MacBook, o preciznosti bych dovedl jeste dlouho debatovat, protoze jsem si nevsiml, ze by MacBook byl hure zhotoveny, dokonce bych rekl, ze treba disk je lepe umisteny v MacBooku.
btw. a kolik pristupu je z iPhone nebo iPod Touch?
ještě tu chybí hack.in.t0sh :-D
Safari je zupa, libí se i lidem na win ale ,žere tam mega moc ram!
Ja len tolko ze na wine som bol skalny pouzivatel opery, skusal som ju aj na macu, ale nejak ma odradila os x verzia. Na macu som na safari, ale safari pre win stoji za H****, takisto ako iTunes a QT na win. Neviem, preco vobec robili safari pre win, lebo pre prezeranie webu je nepouzitelne. Obcas sa na macblog pripojim cez operu mini, bol by som zvedavy, kolko pristupov je prave z mobilov, iphonov, ipodov touch…
>Algi
se mnou je to také tak, doma mám miniho na intelu a funglovního macbooka, tam jedu výhradně na Safari
a v práci widle s firefoxem.
Jinak čtu tyhle stránky zhruba rok, od doby co jsem si pořídil miniho (už kdysi dávno jsem měl PB520 Macos 8.5, ještě někde doma mám originál CD s českým OS) a musím Vás pochválit. Jsou zajímavé a čtu je poctivě denně.
Č
ku PPC strojom:
Keby Apple ešte vyrábal PPC stroje (napr. dva-tri modely) zároveň s Intelovskými, ten pomer by bol celkom odlišný. PPC bola a je super technológia, a „nikdy nehovor nikdy“, možno ju Apple ešte opráši.
To se jaksi dalo cekat. V principu je to cca tri roky, co Apple ohlasil prechod a to je tak nejak bezny cyklus obmeny pocitacu. U PowerPC to bylo kupodivu dele (znam spousty lidi co jely na G4 ci G3 jeste nedavno), s Intelem se cyklus bude zkracovat, az se dotahne na cyklus obmeny u PC, tj. nejake dva roky.
Uz i ja zaprisahly odpurce Intelu mam objednany Intelacky Mac. iBooka se rozhodne nezbavuju, ale nebude to uz asi hlavni masina, jako v poslednich 3 letech. Proste my uzivatele Apple/Mac jsme ovce :-)
Suhlas s Algi, mam to rovnako – cas citat mam v robote, kde mam iba zas%*$£^ Windoze ;-)
Ale obzvlastnu potechu mi robi obcas prezriet blaboly isteho magistra cez moj iPhone ;-) Nech ho trafi z rastucich statistik :-D
Ja sa od dnes pripajam vylucne cez novucicky MBPro. Zbohom PM G4,sluzil vyborne a dufam, ze este bude zopar rokov sestre.
Od začiatku som bol a ešte stále aj ostávam zástancom PPC architektúry. Vlastne kvôli tomu som kúpil môj prvý MAC. Doteraz fičím na PPC procesoroch aj keď je mi jasné, že časom budem musieť aj ja prejsť na Intel kvôli tomu, že najnovšie verzie softwarov PPC už proste nebudú podporovať. Beriem to ako nutné zlo, ktorému sa žiaľ nedá čeliť. Je to ako kedysi, keď vyhral menej kvalitný video systém VHS nad omnoho kvalitnejším BETAMAXOM proste kvôli tomu, že bol lacnejší, rozšírenejší, marketingovo viac podchytený. Podobná story je zánik superkvalitnej platformy založenej na 64 bitových MIPS procesoroch a operačnom systéme IRIX firmy Silicon Graphics. Takisto superkvalita podľahla masívne tlačenej nekvalite….Smutné…To je ale zákon dnešného obchodu Masívna nekvalita tlačená marketingom a nízkymi cenami vyhráva nad osvedčenou kvalitou..
ja sa pripajam v praci cez safari, doma zial zhresim na explorer alebo nokia E90 / aky ma prehliadac netusim/, kedze mba sa neda este kupit a zatial mam hp. Ale dufam, ze sa to coskoro zmeni.
Macblog citam skoro štyri mesiace a je zdrojom mnohych info a zaujimavosti, ktore su aj pre laika , ktorý nie je z it odboru prospešne a využitelne.
Tak ja sa hodím do skupiny Win/Firefox aj keď donedávna som používal Safari. Snáď sa nikto nenahnevá keď poviem, že iTunes, QT a Safari sú na win nepoužiteľné a hlavne na strojoch s malou RAM. U mňa to je dosť zlé ohľadom RAM takže hudbu teraz počúvam z rádia a na nete som cez FF. Som budúci switcher, chcel som kúpiť MBP teraz na jar ale sklamala ma grafika a tak počkám na 5 rokov starom PC do leta na Monenivu.
Veľmi by ma zaujímal ten jeden prístup z 68k. Priznajte sa nech je sranda. :)
Podľa mojich informácií, jeden z hlavných dôvodov prečo Apple opustil PPC bol ten, že IBM už nemali záujem vyrábať rýchlejšie procesory s nižším odberom energie. G5 sa už nedali použiť v notebookoch a Apple sľuboval rýchlejšie G5 aspoň v PowerMacu, ktoré ale neboli nikdy vyrobené, namiesto toho sa len vytvoril 2×2 štvorjadrový quad. Intel bol teda jediná možnosť (AMD nemal solídnu mobilnú platformu, Intel mal úspešnú 945). IBM G6 sú serverové procesory, ktoré by si už v počítačoch Apple proste nenašli miesto.
Ináč BTW, hlavný problém vidím v tom, že zmenili výrobné linky. Tá precíznosť stojí fakt za nič. Dôkazom sú množiace sa problémy spojené práve s odfláknutou stavbou vo vnútri… napr. nadmerné prehrievanie MBP pre zle inštalované chladiče, preskakovanie napätia na case, etc.
dokopy to samozrejme nehovori nic, kedze apple mal v casoch PPC ovela mensie zastupenie na slovenskom trhu (dovody su v tomto pripade uplne irrelevantne).
najvacsi rozmach nastal prave za poslednych 12 mesiacov.
v pripade, ze by existovali PPC macy teraz a predtym by to bol intel, tak by to bolo naopak, velmi jednoduche :)
co sa tyka ale toho, ze ppc je lepsie pre mac – zacinam mat stale viac a viac ten pocit, ze to je aj pravda… ked totiz stara g4 zvlada tak vela, potom ma prekvapuje, ze ako ‚malo‘ viac s nou v porovnani zvlada taky dual core intel…
ještě k tomu jednomu přístupu z 68k architektury.
Já to nejsem, ale mám doma powerbook 145, bohužel bez zdroje, ani nevím, jestli by fungoval.
Dostal jsem ho z recese k narozeninám od jednoho znáého, ani nevím kde to vyštrachal. I kdybych měl zdroj, tak ani nevím, jak bych ho na internet dostal, modem nemám a tenhle PB měl pouze appletalk nikoliv ethernet. To je vůbec zajímavá otázka, je možné připojit nějak starého maca c appletalkem do eth sítě?
Co si tak ještě vzpomínám, tak jsem na svým PB520 používal webový prohlížeč icab.
Č
Je to zajímavé, ale mám na svém webu stejný poměr lidí s Intel/PPC jako vy.
Souhlasím s Algi, doma mám taky apple a v práci čtu Macblog bohužel na PC. Do práce jsem si alespoň nechal nainstalovat Safari :-)
odnes vam u nebudem „kazit“ statistiky – konecne pracujem na vlastnom Macbooku – je to super masinka :-)
2 DB: teoreticky mohlo IBM ponuknut applu cell procesor na pracovne stanice. ale to uz sa nikdy nedozvueme ako by to dopadlo, aj ked mozno niekde hlboko pod kupertinom v najtaknejsich laboratoriach maju nakodeny masox na cell, tak ako mali x86 kod masox cele tie roky.
2 trilo: G4 je zazracny stroj, vzdy som ti to vravel
ja preferujem Camino. safari aj vo verzii 3.1 ma stale muchy
Ten pristup z 68k mohol byt kludne z Basilisku (emulator 68k).
Co sa tyka pocitacov apple, myslim ze problem je v premenovani Apple Computer na Apple. Jednoducho uz to nie je co to byvalo. Kedysi sa vsetko tocilo okolo pocitacov, dnes sa veci deju len okolo iPhone (+- ipod). Je velmi zretelne kam su teraz alokovane prostriedky v apple.
Keydsi sme mali odlisne, zaujimave pocitace + odlisny OS, po prechode na intel je to uz len OS. Kedysi to bolo „for the rest of us“ who „think different“, dnes je to for everybody.
Rychle ombienanie technologii, ktore skracuje zivotnost macov, ma poriadne stve. V takom PC si vymenim napr. zakldadnu dosku ked ma to prinuti, ale macy su relativne zatvorena platforma. Buy new one if you want.