Kreditnú kartu Apple Card čaká turbulentné obdobie

V našich končinách je málo známa, no predsa len existuje. Apple už v roku 2019 predstavil a spustil Apple Card, kreditnú kartu určenú primárne pre užívateľov Apple Pay.

Platobná karta je dostupná jednak vo fyzickej podobe, jej gro však predstavuje hlboká integrácia v službe Apple Pay, kde vidno rôzne detaily. Výhodou je však najmä to, že Apple si neúčtuje poplatky a firma dokonca pre užívateľov hľadá spôsoby, ako si znížiť úrokové sadzby a motivuje k zlepšeniu kreditného skóre. Teda prakticky je to karta navrhnutá výhradne pre USA a nie je prekvapením, že jej poskytovateľom je iba jedna americká banka – Goldman Sachs.

Táto spolupráca sa však zjavne blíži ku koncu. Firmy sa pôvodne zaviazali k spolupráci až do roku 2030, ale už v novembri 2023 sa objavili správy, že Apple chce ukončiť spoluprácu omnoho skôr, v rozmedzí 12 až 15 mesiacov. Goldman Sachs však už nechce byť bankou pre bežných zákazníkov a to je dôvodom, prečo obe firmy hľadajú spôsob, ako spoluprácu ukončiť bez poškodenia klientov. David Solomon, CEO Goldman Sachs, preto už dnes hovorí celkom otvorene o možnosti predčasného ukončenia spolupráce s Applom.

V snahe odísť zo sektoru sa banka pokúšala dohodnúť s American Express na odpredaji, k tomu však nedošlo. Rovnako tak sa Apple snažil nájsť nového partnera v podobe firiem Synchrony Financial a Capital One, zatiaľ neúspešne. Posledná správa je zo septembra 2024, Apple sa mal snažiť o spoluprácu s JPMorgan Chase. Je tu však ďalší problém, a to zmluva s MasterCard, ktorá zabezpečuje funkčnosť platobných kariet Apple Card. Táto zmluva platí až do roku 2026.

Svoj záujem na ukončení spolupráce s Goldman Sachs má napokon aj samotný Apple. Hoci sa technologický gigant snaží prezentovať svoju kartu ako revolučnú, banka nebola spokojná zo zárobkov zo spolupráce a dávala to „vyžrať“ samotným klientom. Riešenie ich  sťažností trvalo neštandardne dlho, príliš dlhé čakanie na výpisy alebo zaúčtovanie nesprávnych súm. Niektoré problémy dokonca trápili pracovníkov Apple, ktorí službu testovali a na neobvyklý problém natrafil aj Tim Cook, ktorému zamietli registráciu, lebo ako vysoko postavenej osobnosti môžu byť jej údaje zneužité na podvod. Napokon to vyústilo do vyšetrovania banky zo strany úradov s pokutou vo výške 90 miliónov dolárov pre obe firmy. Presnejšie, Apple dostal príkaz zaplatiť 25 miliónov dolárov, ktoré putovali do fondu na ochranu vkladov.

Hoci táto spolupráca môže byť u konca, Apple sa nemieni vzdať systémov ako sú Apple Card či Apple Pay Later. Kvôli tomu mal Apple údajne zahájiť rokovania aj s bankou Barclays, ktorá je po boku JPMorgan Chase a Synchrony jednou z troch najväčších, s ktorými by Apple mohol pokračovať v iniciatíve.

Zdroj: Reuters

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple predstavil iPhone 16e

Tak ako sa čakalo, Apple naozaj predstavil nový vstupný model do svojej ponuky. Firma ho však začala predávať pod menom iPhone 16e.
Apple Maps
pokračovanie článku

Apple Maps možno začnú zobrazovať reklamy

Niet divu, že Apple sa eventuálne pokúsi monetizovať väčšinu svojich služieb. No zatiaľ čo niektoré služby vyslovene vyžadujú aktívne predplatné, iné si budú musieť na seba zarobiť same, v záujme zachovania bezplatnosti.