Home Button, Lightning konektor aj LCD: Päť technológií, ktorých sa Apple definitívne zbavil

Apple včera predstavil nový iPhone 16e a hoci by sa dalo zjednodušene povedať, že firma skrátka predstavila nový lacný model, stalo sa toho omnoho viac. Spolu s uvedením iPhonu 16e sa totiž definitívne Apple rozlúčil s viacerými archaickými technológiami, ktoré boli ešte dovčera „aktuálne“.

Dokonca sa nájde hneď päť technológií, ktoré Apple so včerajším uvedením nadobro odstránil zo svojej ponuky. Prispelo k tomu nielen ohlásenie nového telefónu, ale aj očakávané ukončenie predaja iPhonu SE a celkom prekvapivé, predčasné ukončenie predaja iPhone 14 a iPhone 14 Plus. Tieto modely sa prestali už koncom roka 2024 predávať v Európskej únii kvôli novej legislatíve vyžadujúcej USB-C port, firma však mohla telefóny aj naďalej predávať v iných regiónoch sveta vrátane USA.

Lightning konektor

To nás privádza k prvému bodu. Keď Apple ohlásil Lightning konektor v roku 2012 spolu s iPhone 5, firma ho ohlásila ako konektor pre najbližšie desaťročie. Napokon zotrval v predaji o niečo dlhšie, nedožitých 13 rokov. Firma však so včerajším dňom ukončila celosvetovo predaj zariadení s týmto portom a už len dopredáva príslušenstvo, ako sú rôzne adaptéry a káble, aby zákazníci – obzvlášť tí, ktorí si ešte do včerajšieho dňa mohli oficiálne kúpiť telefóny s Lightning konektorom – nezostali na ocot. Konektor bol však eventuálne aj samotným Applom nahrádzaný. Už radikálne redesignovaný iPad Pro priniesol zmenu konektora na USB-C, ktoré je omnoho praktickejšie a najmä dostupnejšie. Štandard USB-C toho navyše podporuje omnoho viac, prenáša viac energie aj dát, a koncovka je totožná s ešte vyspelejším portom Thunderbolt.

Home Button

Domovské tlačidlo si pamätníci isto vybavujú ako kruhové tlačidlo so symbolom štvorčeka pod obrazovkou. Celé roky malo iba jedinú funkciu, a to vrátiť užívateľa na domovskú obrazovku. Najmä na prvých modeloch ho však trápil problém, že sa podeň používaním dostala mastnota z prstov, a postupne bolo tlačidlo „vytlačené“. Firma k nemu časom pridala softvérovú AssistiveTouch funkciu na obrazovku, a že fyzické tlačidlo strácalo na relevantnosti, dosvedčuje aj jeho evolúcia. V roku 2013 obdržalo snímač odtlačkov prstov Touch ID, a v roku 2016 ho vystriedala statickým, senzorovým tlačidlom v iPhone 7. Firma to obhajovala vodeodolnosťou, keďže toto bol prvý iPhone s certifikátom IP67. Inak to bol však v mnohých ohľadoch rovnaký mobil ako jeho dvaja predchodcovia a kým Samsung predstavil Galaxy S7 edge ako azda najlepší svoj model všetkých čias, o Apple sa chýrilo, že mu došla para. Preto sa tento model aj posmešne označoval ako iPhone 6ss. Rok nato Apple predstavil iPhone 8, ktorý bol zároveň poslednou dizajnovou revíziou telefónu s Home Buttonom. Firma už tento dizajn následne recyklovala v modeloch iPhone SE v rokoch 2020 a 2022.

64GB úložisko

Apple sa prakticky vždy držal toho, že pokým je možnosť šetriť na úložisku, spraví to. A firma sa to nebála veľakrát dotiahnuť do úplných absurdít. Popálila sa už prvýkrát pri pôvodnom iPhone, ktorý mal v základe iba 4GB úložisko, a už čoskoro musela nasledovať 8GB verzia a zníženie cien, čo aj sám Steve Jobs uznal, že firma to s cenami trochu prehnala. Pôvodný iPhone sa totiž začal predávať za 499 dolárov, čo po zohľadnení inflácie predstavuje dnešných 760 dolárov – na dvojročný paušál. Hoci sa zdalo, že sa Apple poučil, nestalo sa tak, a eventuálne si museli ľudia vystačiť so 16GB úložiskom v základe. Korunku tomuto šetreniu jednoznačne nasadil 8GB iPhone 5c. V čase, kedy konkurencia vedela priniesť 32GB aj viac pamäte v základnej výbave za rozumnú cenu, Apple si za plastový mobil, do ktorého ste len tak tak zmestili operačný systém a jeden Full HD film, pýtal 559€. Teraz je ale rok 2025 a Apple zareagoval, po novom je minulosťou už aj 64GB úložisko. Dnes ho nájdeme už iba v základnom modeli iPadu.

LCD displeje

Apple nikdy nemal výrazné problémy s displejmi a pokým to bolo možné, držal sa LCD panelov. Už iPhone X však priniesol kvalitný OLED panel a ten sa eventuálne stal súčasťou základnej výbavy, iPhone 12 už ponúka OLED naprieč celou ponukou modelov. Panely majú lepšie, sýtejšie farby, vyšší jas a keďže sa tu rozsvecujú jednotlivé pixely a nie samostatná vrstva s podsvietením, čierna farba je naozaj čierna – vypnutá. V súčasnosti bol LCD panel už len výsadou modelu iPhone SE, a keďže ten je odteraz pasé, v ponuke Applu dnes nenájdeme jediný telefón s LCD displejom.

(Ne)jeden fotoaparát

Áno, nový iPhone 16e na svojej zadnej strane ponúka jeden fyzický objektív. Jedná sa však už o Fusion fotoaparát, ktorý neposkytuje iba jeden základný režim fotenia tak, ako to mal iPhone SE alebo iPhone XR. Tento fotoaparát totiž vďaka 48-megapixelovému modulu ponúka hneď dva režimy fotenia, a to 1x a 2x Telephoto zoom, ktorý má kvality optického zoomu. Pritom ten zažil premiéru na iPhone 7 Plus a Apple sa ho po dlhé roky snažil limitovať iba na drahšie modely vo svojej ponuke. A keď už na trh nastúpil iPhone 11 s dvomi fotoaparátmi, až do doby iPhonu 15 bol vždy druhý objektív určený na ultra-širokouhlé zábery s 0.5x optickým zoom-outom. Tento režim však na novom iPhone 16e nenájdeme.

Product(RED) hardvér

Toto nie je tak celkom technológia ako skôr farebné prevedenie zariadenia. Apple už od nepamäti spolupracoval s nadáciou RED na ktorej čele stál celé tie roky frontman kapely U2 – Bono. Firmy majú dobrú spoluprácu, s odchodom Jonyho Iva z čela dizajnu sa začala ponuka červených produktov v ponuke Applu zmenšovať. Kým ešte donedávna boli dostupné aspoň Apple Watch, iPhone SE ale aj iPhone 14 v prevedení Product(RED), z čoho navyše Apple prispieval na fond 10% z predaja, tieto produkty dnes už v ponuke nenájdeme a všetok zisk z predaja putuje do kasy Applu. Škoda. Firma aspoň pokračuje s poskytovaním bezplatného partnerstva pre ľudí, a to napríklad v podobe stiahnuteľných ciferníkov do Apple Watch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple predstavil iPhone 16e

Tak ako sa čakalo, Apple naozaj predstavil nový vstupný model do svojej ponuky. Firma ho však začala predávať pod menom iPhone 16e.
Apple Maps
pokračovanie článku

Apple Maps možno začnú zobrazovať reklamy

Niet divu, že Apple sa eventuálne pokúsi monetizovať väčšinu svojich služieb. No zatiaľ čo niektoré služby vyslovene vyžadujú aktívne predplatné, iné si budú musieť na seba zarobiť same, v záujme zachovania bezplatnosti.
pokračovanie článku

Slovak Telekom získal ocenenia za najlepšie a najrýchlejšie mobilné siete na Slovensku od Ookla

Ookla, globálny líder v oblasti výskumu konektivity a sieťových pozorovaní, vyhlásil, že Slovak Telekom má najrýchlejšie a najlepšie mobilné siete na Slovensku za 3. a 4. kvartál 2024. Na potvrdenie tohto ocenenia Ookla analyzovala zákazníkmi iniciované testy v aplikácii Speedtest na mnohých zariadeniach u všetkých hlavných operátorov v krajine. Výslekdy analýzy od Ookla potvrdili, že Slovak Telekom dosiahol najvyššie namerané mobilné rýchlosti na Slovensku počas tohto obdobia.