O možnosti merania cukru neinvazívnym spôsobom sa hovorilo už veľa, no doteraz sme nemali poňatia, či v tomto smere Apple naozaj niečo robil. Rúcho tajomna teraz poodkryl novinár Mark Gurman z portálu Bloomberg. Vraví, že firma testovala aplikáciu na prevenciu cukrovky. Jednalo sa však o interný test a firma rozhodne aplikáciu v takejto podobe nemieni vydať. Časť jej funkcií však môže byť do budúcna recyklovaná napríklad v aplikácii Zdravie.
Apple dal možnosť testovať diabetickú aplikáciu vybraným zamestnancom s predispozíciami pre vznik cukrovky. Svoj zdravotný stav museli potvrdiť výsledkami krvných testov, pričom po schválení aplikácia poskytovala asistenciu pri výbere vhodnej stravy a nabádala k zmene životného štýlu. Zamestnanci zúčastnení v tomto experimente následne monitorovali svoju stravu a hladinu cukru s pomocou zariadení na to určených.
Aplikácia mala poukázať, ako výber stravy ovplyvňuje ich zdravie. Napríklad, ak došlo k výraznému nárastu hladiny cukru, aplikácia mala motivovať ku konzumácii jedál bohatých na proteín či iné výživové látky vyvažujúce cukor. Takýmto spôsobom malo predísť k rozvinutiu diabetu typu 2. Firma ako taká chce výsledky využiť na vývoj nového systému, s pomocou ktorého by budúce modely Apple Watch mohli detegovať hladinu cukru v krvi. Firma na to chce použiť neinvazívne metódy, menovite metódu absorpčnej spektroskopie a dodatočné lasery na spodnej strane hodiniek.
Technológia je (žiaľ) v ranom štádiu, minulý rok došlo iba k vytvoreniu funkčného konceptu. Prototyp je však stále priveľký nato, aby ho bolo možné zmestiť do drobných rozmerov hodiniek Apple Watch. Je tak možné, že vývoj potrvá ešte niekoľko rokov. Dovtedy je však možné, že Health platforma dostane nové nástroje pre spoluprácu s prístrojmi tretích strán.ä
Zdroj: Bloomberg