Vďaka rýchlo napredujúcemu vývoju je totiž platforma M4 postavená na vylepšenom 3nm procese spoločnosti TSMC a tak by nedávalo zmysel uvádzať na trh zastarané produkty. Výsledkom je, že dnes už väčšina počítačov Mac disponuje čipom M4, M4 Pro alebo M4 Max. Výnimkou sú už len počítače Mac Pro a Mac Studio, ktoré by sa mohli dočkať aktualizácie v lete 2025. Nová správa portálu The Elec však naznačuje, že najvýkonnejšie budúce počítače Applu dorazia na trh iba krátko pred uvedením ďalšej generácie čipov.
Apple si totiž už teraz objednal výrobu čipov M5. O výrobu sa opäť postará TSMC a má byť postavený na ešte lepšej iterácii 3nm výrobného procesu, hoci firma už vyvíja 2nm technológiu. Staršia je však lacnejšia a vďaka novej Hybridnej SoIC architektúre (System on Integrated Chip) môžu byť čipy výrazne pokročilejšie. Hybridné SoIC je postavené na ukladaní čipov v troch rozmeroch, čo má pozitívny vplyv jednak na teplotu a jednak na úniky elektrickej energie. Na tomto dizajne čipov navyše s TSMC priamo spolupracoval Apple, a pri výrobe čipov sa využívajú termoplastické uhlíkové vlákna. Čipy M5 by tak mohli ponúknuť jednak výraznejší nárast výkonu a jednak aj vylepšenia v oblasti spotreby.
Testovacia výroba čipov započala už v júli tohto roka. Spustenie masovej výroby sa očakáva v druhej polovici roka 2025, kedy by sa mali začať predávať prvé zariadenia. Očakáva sa, že medzi prvými zariadeniami novej generácie budú MacBook Pro, MacBook Air, iPad Pro a Apple Vision druhej generácie. Okrem toho by mal Apple využívať čipy aj na vlastných serveroch, kde budú poháňať Apple Intelligence.
Zdroj: MacRumors