V krajine totiž momentálne prebieha schvaľovanie kontroverznej novely zákona o právomoci vyšetrovateľa z roku 2016. Ten vo svojej súčasnej podobe umožňuje vyšetrovateľom, aby mohli pristupovať ku komunikácii užívateľov na rôznych platformách. Takýto úkon však musí odobriť súd, môže naň po celý čas dohliadať nezávislá strana a poskytovateľ komunikačnej platformy môže kedykoľvek podať námietky. A práve tieto veci, ktoré zabraňujú zneužitiu právomoci a celoplošnému špehovaniu, chce novela zákona eliminovať.
Britská vláda totiž rokuje o novele, ktorá by umožnila pristupovať ku komunikácii užívateľov kedykoľvek, bez nutnosti oznámiť čokoľvek verejnosti, a to v prípade schválenia novely s okamžitou platnosťou. Pravdaže, takáto novela nenechala technologické firmy chladnými, najmä tie, ktoré poskytujú end-to-end šifrovanú komunikáciu. Voči zákonu sa ohradil celkom prekvapivo WhatsApp (vlastnený Meta Inc., stojacou tiež za službami Facebook, Messenger a Instagram) a Signal. Ten sa dokonca vyjadril, že v prípade schválenia okamžite ukončí prevádzku na britských ostrovoch. Rovnaký postoj zaujal aj Apple, ktorý vraví, že v prípade schválenia novely prestane britom poskytovať dvojicu služieb: iMessage a FaceTime.
Nesúhlas technologických gigantov, ako aj pozornosť verejnosti sú tiež dôvodom, prečo britská vláda bude o novele zákona IPA rokovať až 8 týždňov. Ten pritom už teraz umožňuje britskej vláde uchovávať históriu prehliadania užívateľov za posledných 12 mesiacov. Aj to je dôvod, prečo Apple už dnes aktívne kritizuje zákon a k novele poskytol 9-stranový dokument, v ktorom argumentuje, prečo je novela škodlivá:
- Novela prinúti Apple zdieľať informácie o novinkách v oblasti zabezpečenia s britským ministerstvom vnútra pred vydaním
- Vytvorenie zadných vrát len kvôli britskej vláde ovplyvní (a ohrozí) súkromie užívateľov po celom svete
- Spoločnosť by musela okamžite vyhovieť požiadavkám ministerstva vnútra bez možnosti čakať na znalecký posudok alebo namietať voči rozhodnutiu
Kvôli týmto a ďalším dôvodom Apple vraví, že odmieta meniť zabezpečenie svojich produktov „len“ kvôli jednej krajine, ktorá by tým ovplyvnila všetkých. Vznikol by vážny precedens, pokiaľ ide o bezpečnosť a súkromie užívateľov na celom svete. Navyše, implementácia niektorých požiadaviek britskej vlády by nemohla prebehnúť v utajení tak, ako si to vláda predstavuje, pretože si vyžadujú aktualizáciu zariadenia.
Pre BBC sa vyjadril ku kontroverznej novele aj bezpečnostný expert zo Surrey Univerzity, prof. Alan Woodward: „Je prejavom arogancie a ignorancie, ak vláda verí, že sa veľké technologické firmy podvolia novele bez boja.“
Zdroj: BBC