Okamžité platby úspešne spustené: čo by ste o nich mali vedieť 

Včera sa začala nová éra digitálneho bankovníctva na Slovensku. Slovenská sporiteľňa spolu s Tatrabankou a VÚB bankou spustili 1. februára okamžité platby. Vďaka nim budú elektronické prevody medzi účtami v týchto bankách uskutočnené v priebehu niekoľkých sekúnd. Slovenská sporiteľňa za prvých 12 hodín  zaevidovala už takmer 17 tisíc okamžitých platieb.

Okamžité platby banky spustili dnes po polnoci, pričom prvé platby v ostrej prevádzke prešli hneď v prvých minútach dňa. „Do dvanástej hodiny odišlo z účtov klientov Slovenskej sporiteľne takmer 12 500 okamžitých platieb a na účty u nás vedené ich prišlo ďalších 4400,“ povedal Milan Hain, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za informačné technológie. Podľa neho sú okamžité platby jedným z najväčších a technologicky a finančne najnáročnejších bankových projektov poslednej dekády. „Som presvedčený, že zo zrýchlenia bankových prevodov budú profitovať nielen ľudia a firmy, ale v konečnom dôsledku aj celá ekonomika našej krajiny, a to najmä potom, ako sa do systému zapoja aj ďalšie banky,“ dodal. 

Slovenská sporiteľňa zároveň vypočítala, že z pohľadu jej klientov budú až dve tretiny všetkých odoslaných platieb zrealizované v priebehu niekoľkých sekúnd. Tento podiel pritom zahŕňa nielen okamžité platby do iných bánk, ale aj platby v rámci Slovenskej sporiteľne, ktoré sú štandardne realizované online.

Päť kľúčových vecí o okamžitých platbách

1. Okamžité platby fungujú nonstop
Okamžité platby fungujú 24 hodín denne, 365 dní v roku, aj cez víkendy a sviatky. Doteraz trval bežný prevod do inej banky jeden pracovný deň. Ak ste napríklad platbu zadávali v piatok, príjemca ju dostal v pondelok. Oddnes to bude prakticky hneď.

2. Sú automatické, nemusíte nič robiť
Na to, aby ste mohli využívať okamžité platby, nemusíte nič robiť. Stačí platbu zadať v elektronickom bankovníctve (cez web aj cez apku). Systém pri zadávaní platby automaticky overí, či je banka príjemcu dostupná pre okamžité platby, a ak áno, ponúkne vám ju. Pri zadávaní platby cez Georgea (fyzické osoby) bude platba automaticky nastavená ako okamžitá s možnosťou zmeny za štandardnú platbu, pri zadávaní cez Business24 (firmy, podnikatelia), si voľbu okamžitej platby musíte označiť sami. 

3. Neplatíte nič navyše
Spustenie okamžitých platieb nie je spojené so žiadnymi poplatkami navyše. V Slovenskej sporiteľni sú automatickou súčasťou všetkých Osobných aj Space účtov. 

4. Na Slovensku aj do zahraničia
Okamžité platby je možné zasielať medzi všetkými bankami, ktoré túto funkcionalitu podporujú nielen na Slovensku, ale aj v rámci krajín SEPA (Single Euro Payment Area). Aktuálne je to už viac ako 2300 bánk v 26 krajinách a výhľadovo je tých krajín až 36.

5. Majú svoje obmedzenia
Okamžité môžu byť len jednorazové eurové platby zadané elektronicky. Hromadné platby zatiaľ nie sú podporované. Maximálny denný limit okamžitých platieb v Slovenskej sporiteľni je 5000 eur  cez Georgea, resp. 50 000 eur cez Business24. Limit v Business24 si klient môže navýšiť, pričom maximálna výška jednotlivej okamžitej platby je v zmysle SEPA pravidiel 100 000 eur. 

zdroj: SLSP

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Apple iPhone 14
pokračovanie článku

Apple už o niekoľko dní ukončí predaj starších iPhonov v EÚ

Januárom 2025 nevstupujeme len do nového kalendárneho roka, ale aj do novej etapy fungovania v EÚ. Počnúc prvým dňom budúceho roka vstupuje do platnosti nariadenie, ktoré zakazuje predávať mobilnú elektroniku s inou koncovkou ako je USB-C. A teda to znamená, že Apple oficiálne bude nútený ukončiť predaj starších iPhonov v EÚ.
pokračovanie článku

Apple zvažuje 5G pripojenie pre MacBook a Vision Pro

Písal sa rok 2008 a na internete sa objavili prvé fámy, že Apple pripravuje MacBook s mobilným dátovým pripojením. Správy vtedy komentoval aj Steve Jobs, keď potvrdil, že napokon sa rozhodli nepokračovať v tejto iniciatíve.