Perseverance využíva procesor z iMacu G3

Rover, ktorý nedávno pristál na Marse vybavila NASA čipom z 90. rokov.

PowerPC 750 mal preiéru v roku 1997, rok nato sa objavil v kultovom iMacu G3 s nezameniteľným pestrofarebným zadným krytom. Voľba na súčasné pomery zastaralého hardvéru nie je vôbec ojedinelá. Prečo si vesmírni inžinieri vyberajú kúsky, ktoré už dnes majú status veteránov?

iMac G3

Jedným z dôvodov môže byť jednoduchosť a tým aj istá spoľahlivosť. Tú si v náročných podmienkach cudzej planéty cenia v NASA viac ako ohromujúci výkon súčasnych procesorov – pre porovnanie rover Persy využíva čip zložený z 10,4 milióna tranzistorov, pričom súčasný M1 od Apple tvorí asi 16 miliárd tranzistorov.

Procesor, ktorý aktuálne poháňa rover na Marse je upravenou verziou a je schopný ustáť teplotné výkyvy od -55° do 125°C či žiareniu od 2 000 do 10 000 Gy. Cena produkcie takéhoto procesoru? Viac ako 200 000 dolárov.

foto: Henrik Wannheden

zdroj: Gizmodo, NASA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple predstavil iPhone 16e

Tak ako sa čakalo, Apple naozaj predstavil nový vstupný model do svojej ponuky. Firma ho však začala predávať pod menom iPhone 16e.
Apple Maps
pokračovanie článku

Apple Maps možno začnú zobrazovať reklamy

Niet divu, že Apple sa eventuálne pokúsi monetizovať väčšinu svojich služieb. No zatiaľ čo niektoré služby vyslovene vyžadujú aktívne predplatné, iné si budú musieť na seba zarobiť same, v záujme zachovania bezplatnosti.