Je to zaujímavé zistenie, pretože M1 čip nedpodporuje Windows a v súčasnosti neexistuje ani riešenie vo forme Boot Campu ako pre Intel Macy. Veľa používateľov by pritom možnosť spúšťať na Macu aj Windows uvítalo.
Alexanderovi sa to podarilo s využitím open-source virtualizéru QEMU a bez emulácie. Pomocou nástroja vytvoril ARM verziu Windowsu vhodnú pre M1 Mac. Ako uviedol, Windows ARM64 dokáže spúšťať x86 aplikácie veľmi dobre, aj keď nie je tak rýchly ako emulátor Rosetta 2 od Apple.
Who said Windows wouldn't run well on #AppleSilicon? It's pretty snappy here 😁. #QEMU patches for reference: https://t.co/qLQpZgBIqI pic.twitter.com/G1Usx4TcvL
— Alexander Graf (@_AlexGraf) November 26, 2020
Vývojár virtualizoval Windows ARM64 Insider Prieview pomocou Hypervisor.framework. Podľa Apple umožňuje proces interakciu medzi virtualizačnými technológiami bez nutnosti kernelových rozšírení.
Graf verí, že sa mu podarí svoj pokus zopakovať a ďalej na virtualizácii pracovať, aj keď jasne hovorí, že zatiaľ sa o plne funkčnom a stabilnom systéme hovoriť nedá. Dôležité však je, že je Windows na nových Macoch s M1 procesormi možné spustiť.
Celý proces virtualizácie a doplnkové info si môžete pozrieť tu.
Za Apple sa na túto tému vyjadril šéf vývojárov Craig Federighi, ktorý loptičku hodil Microsoftu. Príchod Windowsu na Apple Silicon Macy podľa neho závisí práve od autorov operačného systému. Čip M1 obsahuje technológie potrebné pre chod Windowsu a je na rozhodnutí Microsoftu, či vydá ARM verziu svojho systému pre platformu Mac.
zdroj: MacRumors
komentáre
Spustil sice ARM Windows, ale bez akejkolvek hw akceleracie (v podstate v safe mode), kedze nema drivery pre Apple hypervisor (a ani ich mat nebude, pokial ich Apple nenapise), cize tie Windows bezia asi tak „rychlo“ ako na Raspberry Pi.
Parallels aj VMWare musia pouzivat Apple hypervisor na M1 (na Intel verzii sa dalo este v Cataline zvolit, ci pouziju Apple hypervisor alebo vlastny), takze su vlastne uz len GUI a frontend, nic viac..
už sa podarilo spustiť aj linux vo veľmi základnej funkcionalite