Sygic a iniciatíva Zostaň zdravý spájajú sily

Spoločne vytvorili apku Covid19 – ZostanZdravy, ktorá má pomôcť v boji s novým koronavírusom. Je navrhnutá tak, aby mohla účinne asistovať aj v budúcnosti, pri vzniku akejkoľvek pandémie.

Zadarmo pre všetkých

Úsilie slovenských dobrovoľníkov a odborníkov prinieslo toto riešenie v rekordne krátkom čase. Zdrojový kód aplikácie poskytli jej autori zadarmo všetkým štátom. Tie ho môžu využiť pre svoje zdravotnícke organizácie pre rýchlejšie prekonanie nákazy. Vývojári sľubujú vylepšovanie apky každý deň a náklady, vrátane ďalšieho vývoja chcú hradiť sami.

Sygic nie je vydavateľom aplikácie. Prináša modulárnu technológiu, ktorú ponúka bezplatne. Každá krajina si z nej môže vybrať prvky, ktoré najlepšie sedia k jej situácii s ohľadom na rozsah pandémie a okolnostiam či ďalším špecifikám. App Store ani Google Play pre obavy zo šírenia dezinformácií nepovoľujú apky, ktoré neboli vydané oficiálnou inštitúciou. Každá krajina navyše môže kód aplikácie využiť samostatne a bezpečnejšie tak ukladať dáta na svojich serveroch.

Ako apka funguje

Po nainštalovaní je potrebné povoliť prístup k Bluetooth, GPS a push notifikáciám, ktoré slúžia na informovanie pacienta. Bluetooth pomôže identifikovať kontakt s iným zariadením a jeho majiteľom od 1 do 20 metrov. Oproti GPS je táto technológia výkonná aj v interiéroch či dopravných prostriedkoch. A to až na úroveň miestnosti.

Ak váš telefón identifikuje iné zariadenie v jeho blízkosti a čas kontaktu prekročí určitú dĺžku, zapíše si rozptýlenú GPS pozíciu a anonymný údaj oboch zariadení na server.

Keď človek zistí, že bol infikovaný vírusom a má nainštalovanú aplikáciu, ukáže hygienikovi svoj jedinečný identifikátor. Toto číslo hygienik zadá do systému a všetkým zariadeniam, ktorých majitelia boli v kontakte s infikovaným, príde notifikácia alebo SMS. Bude obsahovať info o tom, že človek bol potenciálne vystavený nákaze.

Takto môžu zdravotníci účinne zaznamenať aj tie kontakty, ktoré človek nedokáže spätne identifikovať. Ľudia tak budú cielenejšie testovaní – apka pomôže rozpoznať tých, ktorí boli skutočne v tesnej blízkosti infikovanej osoby po určitú dobu.

Postráži aj dodržiavanie karantény

Apka disponuje aj funkcionalitou Innovatrics Face Recognition. Jej úlohou bude dohľad nad dodržiavaním povinnej izolácie.

Používateľ pridá do aplikácie adresu, na ktorej bude izolovaný, telefónne číslo a naskenuje pomocou systému na rozpoznávanie tváre svoju podobu. Počas karantény mu zdravotníci môžu kedykoľvek poslať kontrolnú notifikáciu alebo SMS, či ju dodržiava. Používateľ následne otvorí apku a identifikuje sa s pomocou Innovatrics Face Recognition.

Identifikácia sa odošle na zabezpečený server spolu so súčasnou polohou človeka, ktorá sa porovná s nahlásenou adresou. Funkcia bude slúžiť na vytvorenie prehľadu o tom, či pozitívne testovaní dodržiavajú nariadenú karanténu v praxi.

Prehľad na mape a dôležité info

Aplikácia Covid19 – ZostanZdravy zobrazuje aj mapu a najnovšie info o nákaze v jednotlivých okresoch Slovenska. Účelom nie je identifikovať chorých, ani týmito informáciami nedisponuje. Mapa zobrazuje iba štatistický počet zaznamenaných ľudí s ochorením Covid–19 v príslušnom okrese.

V mobile môžete mať vďaka apke aj informácie o počte nakazených, vyliečených či počte úmrtí na našom území. Nebude chýbať ani dôležité info o tom ako sa chrániť a rozpoznávať symptómy, plus číslo na infolinku.

Pri novom koronavíruse, ktorý je špecifický svojím nenápadným šírením vďaka dlhej inkubačnej dobe, je dôležité čo najviac spomaliť nárast počtu nakazených.

Nikdy nebolo také dôležité neochorieť, aby sme zachránili druhých. Vyšší počet chorých znamená väčšiu záťaž zdravotníckeho systému. Ten je v prvom rade postavený na ľuďoch, lekároch a zdravotnom personále. Ak ochorejú oni, nebude nám mať kto pomôcť – či už pôjde o nový koronavírus, ale aj obyčajný úraz, operáciu či iný, vážnejší stav.

zdroj: Sygic



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Apple iPhone 14
pokračovanie článku

Apple už o niekoľko dní ukončí predaj starších iPhonov v EÚ

Januárom 2025 nevstupujeme len do nového kalendárneho roka, ale aj do novej etapy fungovania v EÚ. Počnúc prvým dňom budúceho roka vstupuje do platnosti nariadenie, ktoré zakazuje predávať mobilnú elektroniku s inou koncovkou ako je USB-C. A teda to znamená, že Apple oficiálne bude nútený ukončiť predaj starších iPhonov v EÚ.
pokračovanie článku

Apple zvažuje 5G pripojenie pre MacBook a Vision Pro

Písal sa rok 2008 a na internete sa objavili prvé fámy, že Apple pripravuje MacBook s mobilným dátovým pripojením. Správy vtedy komentoval aj Steve Jobs, keď potvrdil, že napokon sa rozhodli nepokračovať v tejto iniciatíve.