Združenie, ktoré reprezentuje tvorcov digitálnych hier na našom území, prinieslo aktualizované štatistiky o hernom priemysle na Slovensku pre rok 2019.
Jednotkou je Pixel Federation
Organizácia Slovak Game Developer Association (SGDA) vydala aktualizovanú verziu štatistík o slovenskom hernom priemysle s názvom Slovak Game Development Industry 2020, z ktorej vyplýva, že tvorba digitálnych hier je mimoriadne atraktívne odvetvie kreatívneho priemyslu s nízkym prahom pre vstup, avšak s vysokou mierou konkurencie na svetovom trhu. Tento rok podľa odhadov vyplývajúcich z každoročného prieskumu dosiahne obrat v oblasti tvorby počítačových a digitálnych hier, vytvorených slovenskými tvorcami, sumu približne 55 miliónov EUR.
Na Slovensku sa tvorbe počítačových a digitálnych hier aktuálne venuje 55 subjektov rôznej veľkosti, pričom v najväčšom z nich, bratislavskom štúdiu Pixel Federation, pracuje vyše 200 profesionálov. Na západnom Slovensku (najmä v Bratislave) pôsobí 61% spoločností, na východnom Slovensku (prevažne v Košiciach) je to 31 %. Približne 50 % spoločností pôsobí na trhu dlhšie ako päť rokov. SGDA ďalej uvádza, že firmy v súčasnosti v priemere paralelne pracujú na 4 projektoch, pričom takmer všetky sú určené na svetový trh.
“Digitálne hry sú jedným z najglobalizovanejších odvetví kreatívneho priemyslu a tvorené sú preto primárne s ohľadom na svetové publikum. Domáci trh je pre našich tvorcov z pohľadu návratnosti investícií zanedbateľný. Pri hernej tvorbe je štandardom tvoriť pre čo najširšiu skupinu hráčov. Vďaka elektronickej distribúcii sú hry od slovenských tvorcov dostupné prakticky okamžite hráčom z celého sveta. Dalo by sa povedať, že sú naším výrazným exportným artiklom,” jeden zo zakladateľov SGDA Pavol Buday.
Populárne odvetvie už od 80. rokov
Spoločnosti u nás ku koncu roka 2019 zamestnávali 762 profesionálov, pokrývajúcich rôzne pozície technického, umeleckého a administratívneho charakteru, pričom 125 z nich tvoria ženy. 35 % firiem zamestnáva aj pracovníkov zo zahraničia a ďalších 16 % plánuje profesionálov zo zahraničia zamestnať v najbližšom období. Medzi najžiadanejšie pracovné pozície patria napríklad programátori, marketingoví experti, grafici alebo herní dizajnéri. Obrat slovenských tvorcov počítačových a digitálnych hier narástol z roku 2018 na 2019 o takmer 12 %. Podľa odhadu SGDA neustále rastúci trh a nové príležitosti, spojené s nadchádzajúcou generáciou herných konzol, napomôžu Slovensku v roku 2020 dosiahnuť obrat v hernom priemysle na úrovni približne 55 miliónov EUR .
Podľa Slovenského múzea dizajnu, ktoré systematicky mapuje domácu videohernú tvorbu, vznikli u nás od 80. rokov minulého storočia stovky hier:
“Aktuálne v zbierke digitálnych hier evidujeme 921 titulov, pričom toto číslo každoročne narastá. Domácich hier je však omnoho viacej, nemáme detailne zmapované obdobie flashových hier a ani krátke, no nesmierne produktívne, obdobie Java hier na tzv. dumb-fóny.” kurátor zbierky hier Maroš Brojo.
O SGDA
Slovak Game Developers Association bola založená s cieľom reprezentovať videoherných tvorcov a ich aktivity na Slovensku, podporovať herných vývojárov, propagovať ich projekty na domácom a na svetovom trhu, rokovať so strategickými partnermi a usilovať o zlepšenie podnikateľských podmienok v tomto odvetví kreatívneho priemyslu na Slovensku. Viac informácií nájdete na stránkach: www.sgda.sk
zdroj: SGDA