Súboj s veľkým súrodencom
Prvý z rodiny Apple Silicon s označením M1 je integrovaným riešením, ktoré v jednom čipe obsahuje okrem CPU aj GPU, RAM a disk. Apple sľubuje neuveriteľný výkon a zároveň úspornosť energie.
Jedným z trojice nových Macov je MacBook Air. Ultra prenosný model podľa čerstvého benchmarku prekonáva všetky verzie 16-palcového MacBooku Pro s Intel procesormi.
K tomuto pôsobivému záveru sa pridala aj ďalšia nezávislá analýza od AnandTech, ktorý M1 označili ako čip s potenciálom byť najrýchlejším v segmente laptopov. Ako presne sa teda novému Air darilo v single a multi-core testoch oproti najväčšiemu z Apple laptopov?
MacBook Air s M1 získal skóre 1687 v single a 7433 v multi-core testoch. MacBook Pro 16″ s i9 od Intelu dosiahol 1096 bodov v single a 6870 bodov v multi-core testovaní. M1 tak prekonal Intel čip v oboch testoch a ukazuje svoj potenciál.
Najrýchlejší Apple čip
Nové 8-jadro od Apple má základnú frekvenciu 3,2 GHz. 8-jadrový Intel Core i9 pracuje na základných 2,3 GHz s Turbo Boost do 4,8 GHz.
Na základe skóre, ktoré dosiahol, je zároveň čip M1 rýchlejší než čokoľvek, čo doteraz Apple vyrobil pre iPhone či iPad. Nový procesor sa nachádza vo všetkých troch nových Macoch, ktoré Apple na utorkovom One more Thing predstavil – okrem MacBooku Air to boli aj MacBook Pro a Mac mini.
Za zmienku stojí aj fakt, že Air nedisponuje interným chladením, z čoho sa dá usudzovať, že MacBook Pro a Mac mini môžu vďaka tomuto “vylepšeniu” dosiahnuť a udržať ešte lepší výkon.
Bude zaujímavé vidieť podobné testy aj pre oba zvyšné modely s M1.
zdroj: 9to5Mac
komentáre
… dobreeee, vsetko ok ale :) on fakt nema ziadnu nevyhodu? :)
Nevyhody pridu az ked ti skonci zaruka :)
Ono dost vela ludi napriklad pise ze tie testy su len nejaky prepocet, uplne inak sa to bude spravat v reale.
Dost zalezi aj od toho ako dobre je napisana apka co ja tom bezi a ci vie ten vykon zuzitkovat..
Ja uz napriklad nekladiem vykon uplne top priorita. Ci mi bude exportovat fotky 10min alebo 9 na to kaslem, skor ma zaujima aka je kazovost, co sa tam zase dodrbka po case atd …
O tom ako to vydrzi by zaujimalo aj mňa ale tu ide ešte aj o dôležitý fakt že ide o i9 9. Generácie a je otázne či by boli v testoch prekonal aj tu 10. Generáciu. A po case som zistil že apple trosku znižuje takt procesoru v MacOS tak je otázne či aj pri bootcamp win 10 to bolo zrovnateľné. On môže znižovať takt a marketingovo chváliť svoj procesor že je lepší. No uvidíme po 2 rokoch ako to bude ďalej, ak vychytali vsetko tak chválim apple ale ak nie tak zase urobili krok spat ako bol problém napr s butterfly klávesnicou. Mohol by aspoň robiť dve varianty svoje a Intel aby uspokojil všetkých lebo GPU podľa mna ešte nenahradí.