iPadOS 14: vychytávky pre Apple Pencil, widgety niekde na polceste

Čerstvý update samostného systému pre Apple tablety vyšiel paralelne s ďalšími systémami v druhej polovici minulého týždňa. Dali sme pre vás dohromady prehľad toho, čo vás v ňom čaká.

Rovnaké a predsa iné

Takýmito novinkami sú napríklad widgety či kompaktnejšie UI prichádzajúcich hovorov, ktoré nezaberie celú obrazovku, ale zobrazí sa vo forme menej nápadného banneru a nevyruší vás teda pri práci s tabletom až tak veľmi. Užitočným zásahom do UI sú aj lišty v rámci aplikácií, ktoré prinášajú šikovné nástroje pre ovládanie na dosah vašich prstov.

Podobne ako v iOS aj tu nájdete apku Tlmočník (Translation) v beta verzii, vylepšenia pre Safari ohľadom súkromia pri browsovaní, či Mapy s trasami pre cyklistov a elektromobily. Správy konečne majú veci ako reakcie, pripnutie konverzácií, zmienky či skupinové fotky.

Vráťme sa však späť k widgetom, ktoré boli v iOS ťahákom číslo jeden. Je trochu škoda, že Apple v plnom rozsahu nepriniesol možnosti, ktoré táto novinka v iOS ponúka, aj na iPad. Kým na iPhone si viete na ploche kombinovať widgety s ikonkami a naozaj si tak prispôsobiť obrazovku podľa svojich potrieb, iPadOS dáva medzi widgety a apky neviditeľnú hranicu. Widgety majú na iPade skrátka svoje vyhradené miesto, z ktorého ich neviete presunúť medzi ikonky.

Práve väčší displej iPadu by bol na takéto kombinovanie ideálny. Pretože aj ten najmenší widget vám na iPhone zoberie miesto pre štyri aplikácie, ktoré mu musia na ploche uvoľniť miesto. S ohľadom na rozmernejšiu plochu iPadu by tento boj o miesto nebol taký dramatický a funkcia by pôsobila dotiahnutejšie. Možno túto možnosť prinesie niektorý z budúcich updatov.

To chce Apple Pencil 

Iným príbehom sú nové možnosti pre Apple stylus pod hlavičkou funkcionality Scribble. Tu sa do toho poriadne obuli a tak sa z Apple Pencil stáva čoraz všestrannejší pomocník. Nový iPadOS prináša možnosti pre vypĺňanie akéhokoľvek poľa pomocou vášho rukopisu a Apple ceruzky. Text je následne konvertovaný do digitálnej podoby. Pri testovaní sme si všimli, že (celkom pochopiteľne) systém lepšie detekuje tzv. paličkové písmo, aj keď s niektorými písmenami mal celkom problém (napr. veľké L opakovane konvertoval na číslo 1).

Apple Pencil vie takisto v novom systéme vymazať časť digitálneho textu preškrtaním, či vyznačiť (a kopírovať) pomocou zakrúžkovania. Takisto je možné rukopis napísaný pomocou Apple Pencil skopírovať a prilepiť ako digitálny text (napr. do apky Pages). Táto funkcia je kompatibilná s aplikáciou Poznámky (Notes). Poteší, že vďaka týmto detektorom vie iPad “čítať” aj adresy, dátumy, mailové adresy či telefónne čísla.

zdroj: Apple

komentár
  1. Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa dá nastaviť Google Chrome ako plný desktopový prehliadač na iPade pro a taktiež by som rád vedel, či sú nejaké problémy s USB klúčmi. A predsa ešte jedna otázka, koľko pdf súborov dokáže mať simultánne iPadOS otvorených (nie v Split screene) … zvažujem kúpu iPadu pro, tak aby som vedel.
    Ďakujem.

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť