Tá vyzerá presne ako súčasný model avšak zaujímavou novinkou je funkcia Force Touch.
Technológia mala debut v prvých Apple Watch. V praxi umožňuje pomocou odlíšenie rôznej intenzity dotyku uskutočňovať rôzne úkony. Z hodiniek sa v roku 2015 presunula aj na tracpady MacBookov, vďaka čomu mohol tento ovládací prvok plniť viacero funkcií aj bez delených tlačidiel. iPhone získal tiež podobnú technológiu v podobe 3D Touch – no iba prechodne. Takisto Force Touch už dnes na Apple Watch nenájdete.
Apple však určite má ešte nejaké plány s touto technológiou, čoho dôkazom môže byť aj najnovší patent, ktorý si všimol portál Patently Apple. Patentová dokumentácia a nákres prezentuje MacBook s Touch Barom a pridanými obvodmi, ktoré umožňujú Force Touch.
Detaily o možnom využití zatiaľ známe nie sú. Force Touch by však teoreticky mohol vyriešiť nepríjemnosť, ktorá trápi mnohých majiteľov MacBooku s dotykovým horným riadkom – nechcené ťuknutia na dotykovú plochu, ktorá často aj jemný dotyk vyhodnotí ako úmyselné stlačenie.
zdroj: 9to5Mac
komentáre
Tak to vypada, ze i v roce 2021 bude Apple i nadale vylepsovat povoz. Ackoliv se lita letadlem a o povoz neni zajem. Think Different.
Prave jsem si objednal Air s M1 16/512 a jeden z hlavnich duvodu proc Air je ten, ze nema tady tenhle nesmysl.
Ja nechapu, proc tam dal force touch, ktery oddelal z telefonu a hodinek a nahradil ho haptic touch?
Nejak mne to hlava nebere – tak je to teda spatna technologie nebo neni, nebo co?
Force Touch se v macbooku i dnes stale pouziva. Je v trackpadu. Dokonce prave v macbooku byl pouzity poprve, teprve potom se dostal do iPhonu (6s). Muj soukromy nazor je ten, ze v macbooku to funguje dobre, vyvolava to skutecne dojem kliknuti. V iPhonu, protoze je to male zarizeni co se drzi v ruce, to ale spis kopalo do cele ruky nez do prstu, a ten vysledny dojem tak nebyl uplne idealni.