V momente, kedy sa hovorilo o tom, že Apple končí s terajším dizajnom Mac Pro a vracia sa späť k niečomu modulárnejšiemu, mnohí začali diskutovať, že by vlastne stačilo navrátiť ikonický dizajn PowerMacu alias “struháku”. Apple to vzal doslova.
Výsledkom toho je, že nový alebo staro-nový Mac Pro vychádza z tradičného dizajnu, ktorý je však teraz modernizovaný a… no, nevieme si to odpustiť, ale pripomína struhák na syr viac, než kedysi.
| DIZAJN
Dá sa teda hovoriť o akejsi retro-moderne, ktorá ponúka užívateľom presne to, čo mali radi, len v lesklejšej podobe a s väčšími dierami na tele. Klasické hliníkové rukoväte, ktoré kedysi tvorili súčasť tela Macu Pro, boli nahradené konštrukciou z nerezovej ocele, ktorá vyústi do klasických stolových nožičiek na spodnej časti počítača. Tam je po novom možné primontovať si kolečká pre uľahčenie presunu, čo pri odhadovanej “plnej” váhe 18kg rozhodne poteší.
Keďže predná strana počítača slúži čisto pre ventilátory, tlačidlo na zapnutie sa spolu s dvojicou Thunderbolt 3 portov presunulo navrch spolu. Okrem toho však na počítači vidíme stredovú rukoväť, aká môže pripomínať starší iMac G3. Jej pootočením sa dá Mac Pro tak-povediac vyzliecť donaha a dá sa upravovať. A práve k možnostiam úpravy sa o malú chvíľu pozrieme. Ešte by som totiž dodal, že na zadnej strane ponúka Mac Pro ďalšie dva Thunderbolt 3 porty, dva USB-A porty, dva 10Gb Ethernet porty, 3.5mm jack na pripojenie reproduktorov či headsetov a otvor pre napájanie.
| HARDVÉR
Mac Pro je najupraviteľnejším v ponuke, tak ako ním bol aj jeho predchodca zpred roku 2013, kedy musel byť aj kvôli vtedajším reguláciám EÚ o veľkosti ventilátorov stiahnutý z predaja. Apple ponúka 5 konfigurácií procesoru Intel Xeon:
- 8-jadrový (16 threadov), frekvencia 3.5GHz (Turbo Boost 4.4GHz), 24,5MB cache. Podporuje maximálne 1TB RAM (2666MHz)
- 12-jadrový (24 threadov), frekvencia 3.3GHz (Turbo Boost 4.4GHz), 31,25MB cache. Podporuje maximálne 1TB RAM (2933MHz)
- 16-jadrový (32 threadov), frekvencia 3.2GHz (Turbo Boost 4.4GHz), 38MB cache. Podporuje maximálne 1TB RAM (2933MHz)
- 24-jadrový (48 threadov), frekvencia 2.7GHz (Turbo Boost 4.4GHz), 57MB cache. Podporuje maximálne 2TB RAM (2933MHz)
- 28-jadrový (56 threadov), frekvencia 2.5GHz (Turbo Boost 4.4GHz), 66,5MB cache. Podporuje maximálne 2TB RAM (2933MHz)
Posledný menovaný je zároveň v testoch renderovania cez Autodesk Maya 4,2-krát rýchlejší oproti pôvodnému iMacu Pro z roku 2017. Procesory sa vyznačujú veľkou L2 cache, majú zdieľanú L3 cache a celkovo vedia narábať so 64 PCIe linkami. Majú tiež masívny chladič. Spotreba najvýkonnejšieho procesoru v ponuke sa odhaduje na 300W.
Ďalšou novinkou je podpora až 12 modulov DDR4 ECC do 2933MHz, pričom táto pamäť má maximálnu prenosovú rýchlosť 140GB/s. V súčasnosti je možné k počítaču si vybrať maximálne 1,5TB RAM. Využíva sa celkom 6-kanálový systém pamätí. Ak ide o tú druhú pamäť – tú na ukladanie obsahu – Apple ponúkne SSD so vstavaným T2 bezpečnostným čipom a to v štyroch kapacitných verziách: 256GB, 1TB, 2TB a 4TB.
Ďalšiu rozšíriteľnosť bude mať na starosti 8 PCIe x16 slotov. Užívatelia môžu očakávať jeden half-length slot, 3 single-wide sloty a štyri double-wide sloty, ktoré si svoje využitie nájdu pri grafických kartách. Tu dáva Apple do povedomia svoj nový rozširovací štandard MPX Module (Mac Pro Expansion Module), ktorý okrem klasického PCIe x16 konektoru so 75W výkonom obsahuje ešte dodatočný “All-new PCIe” konektor so 475W výkonom. Moduly majú navyše prednavrhnuté chladenie, aké má vyhovovať zvyšku dizajnu Mac Pro.
| MPX: (Nielen) grafické moduly
Pri vydaní má len samotný Apple ponúkať tri typy modulov. Najzákladnejším je ten s Radeon Pro 580X, obsahujúci jeden čip s výkonom 5.6 teraflopu (single-precision), 8GB GDDR5 pamäťou a 256GB/s prenosovou rýchlosťou.
Strednou triedou je Radeon Pro Vega II. Ten obsahuje čip s výkonom 14,2 TFLOPs (single-precision) alebo 28,4 TFLOPs (half-precision), v kombinácii s 32GB HBM2 pamäťou s prenosovou rýchlosťou 1TB/s. Tu Apple spomína aj možnosť konfigurácie dvoch takýchto kariet vedľa seba, kde sa prakticky všetky vlastnosti až na prenosovú rýchlosť zdvojnásobia.
Vysokú triedu predstavujú moduly Radeon Pro Vega II Duo. Ako už názov napovedá, v jedinom MPX module sa nachádza dvojitá grafická karta, ktorá ponúka rovnaké vlastnosti ako keby ste si vzali dve Vega II karty a využívali ich naraz: čiže výkon 28,4 TFLOPs (single-precision) alebo 56,8 half-precision a 64GB HBM2 pamäťou s prenosovou rýchlosťou 1TB/s na kus. Okrem toho sú čipy vzájomne prepojené cez Infinity Fabric Link pre 5-krát rýchlejší prevod informácií medzi GPU čipmi vovnútri modulu.
A tušíte správne, Radeon Pro Vega II Duo moduly je možné používať aj vo dvojici, výsledkom čoho sú štyri grafické čipy s celkovým výkonom 56,8 teraflopu (single-precision) alebo až 112,8 (half-precision) a 128GB úložiskom.
Ďalší modul, ktorý poteší filmárov a grafikov, je Apple Afterburner Modul. Ide o dedikovaný hardvérový akcelerátor šetriaci kopu času pri práci so 4K a 8K videom. Podstatne urýchľuje import takýchto súborov z kamier rovno do editorov, bez nutnosti riešenia úložiska, transcodingu či výstupných chýb. Má vstavané programovateľné ASIC, FPGA, a dokáže analyzovať 6,3 miliardy pixelov za sekundu. Zvláda tak pracovať s tromi streamami 8K ProRes RAW videa pri 30fps, 12 streamami 4K ProRes RAW videa pri 30fps alebo 16 streamami ProRes 422 videa pri 30 framoch.
| OSTATNÉ VLASTNOSTI
Apple uvádza, že vďaka rozširujúcim kartám je možné k Mac Pro pripojiť až 12 4K displejov či šesť 6K Pro Display XDR monitorov, ktoré spoločnosť predstavila spolu s Macom. Mašinka tiež podporuje Bluetooth 5.0, WiFi 802.11ac a nechýba 1400W zdroj – pre istotu. Reálne však Apple očakáva spotrebu okolo 1280W. Počítač má rozmery 52,9 x 45 x 21,8cm bez kolečiek; tie zvýšia počítač na 55,7cm.
Súčasťou balenia bude aj Magic Keyboard s numerickou časťou a Magic Mouse 2 v striebornej alebo čiernej farbe, jeden USB-C – Lightning kábel s dĺžkou jedného metra a 2-metrový napájací kábel.
| APPLE PRO DISPLAY XDR
Profesionálni užívatelia sa predsa len dočkali. Apple po boku nového Mac Pro predstavil aj profesionálny displej, s ktorým si dal tentoraz Apple náročnú misiu: eliminovať referenčné displeje a uľahčiť tak vývojárom prácu. Ide súčasne o prvý Retina displej so 6K rozlíšením, ponúkajúc tak rozlíšenie 6016 x 3384 pixelov pri 218 ppi a 16:9 pomere strán, pri uhlopriečke 32″.
Prednosťou displeja je jeho jas. Apple potrebuje, aby displej konštantne zobrazoval 1000 nitov tak, ako to HDR technológia vyžaduje, a kým 1000 nitov je pri Pro Display XDR samozrejmosťou, displej vie vytiahnuť maximálny jas až na 1600 nitov. Ďalej má obrovský kontrastný pomer 1 000 000 : 1 a oproti bežnému LCD až 25-krát lepší, superširoký porozovací uhol. Na displej je tak možné sa pozerať bez kompromitácie obrazovej kvality takmer z priameho uhla: 89° z každej strany. Okrem toho môžu mať displeje veľmi nízku reflektivitu okolitého svetla: len 1,65%.
Tomu napomáha najmä skutočnosť, že Apple ponúka dve verzie skla. Okrem klasického skla ponúka tiež sklo s nano-textúrou, ktorá pomáha výrazne redukovať okolité svetlo. Apple uvádza, že na rozdiel od matnej fólie, aká býva prítomná na monitoroch, je nano-textúra zapustená priamo do skla a to, čo robí, dokáže aj bez zhoršenia kontrastného pomeru a ďalších nevýhôd, ktoré má matná fólia oproti sklu. Za to si však priplatíte.
Displej taktiež ponúka viacero obnovovacích frekvencií. Okrem klasických 48Hz, 50Hz a 60Hz to sú aj frekvencie 47,95Hz a 59,94Hz. Oproti niektorým uvedeným je to len minimálny rozdiel, pomáha to však z dlhodobého hľadiska eliminovať tearing. Ponúka aj možnosť bežania v niekoľkých referenčných režimoch vrátane HDR-10, NTSC, Digital Cinema (DCI aj D65), Design and Print, Internet and Web, HDTV, PAL/SECAM a Fotografia.
Skutočné čaro sa však ukrýva vovnútri. Tam sa na spodku nachádza riadiaci modul, ktorý analyzuje obrazy a reprodukuje ich, pričom operuje až 10-krát rýchlejšie, než je obnovovacia frekvencia panelu a svojim rýchlym vysielaním ďalej pomáha rýchlo prispôsobovať obraz a redukovať bloom. Okrem LED-iek riadi aj LCD pixely. Nad touto vrstvou sa nachádza ďalšia, tentoraz s 576 modrými LED-kami, ktorých intenzitu rapídne upravuje 12 radičov. LED-ky majú reflektívnu vrstvu, upravenú šošovku a geometricky optimalizovaný reflektor, čo napomáha minimalizovať bloom.
Pretože Pro Display XDR využíva modré LED-ky namiesto bielych, ako je zvykom, vovnútri displeja sa nachádza ešte dodatočná vrstva zložená zo stoviek tenkých mikrovrstiev, ktoré pomáhajú riadiť svetelné spektrum a dodávajú farbám správne vlastnosti. Táto vrstva bola navrhovaná spolu s expertmi. Napokon, pod displejom sa nachádza ešte sústava mikrošošoviek, ktoré pomáhajú rozptyľovať jas po celom priestore. Vďaka tomu má displej rovnaký jas a kvalitu farieb absolútne všade. Už samozrejmosťou je podpora True Tone technológie s využitím duálneho ambient light senzoru.
Pokiaľ ide o cenu, Apple Pro Display XDR sa bude predávať v štandardnej podobe za 4 999$ alebo vo verzii s nano-textúrovým sklom za 5 999$. Displej má rozmery 71,8 x 41,2 x 2,7 cm a váži 7,48kg. Súčasťou balenia je 2-metrový napájací kábel, 2-metrový Thunderbolt 3 Pro kábel a čistiaca handrička. V zadnej časti monitora okrem upstream portu pre Mac Pro alebo iný Thunderbolt 3 prístroj s 96W napájaním sa nachádza ešte aj trojica USB-C portov pre nabíjanie doplnkov a synchronizáciu dát.
Okrem toho si k displeju treba pripočítať VESA adaptér na stenu za 199$ alebo Pro Stand stojan za 999$. Pri všetkej úcte, nerozumieme príliš dôvodu, prečo sa stojan predáva za cenu niekdajšieho 27″ Thunderbolt displeja. Vieme ale, že má vplyv na celkovú výšku displeja v priestore. Ak používate displej horizontálne, výška sa pohybuje od 53,3 po 65,3cm. Ak sa rozhodnete používať displej na výšku, vychádza to na 80,6cm.
komentárov
Myslel som si, ze uz je jun! :)))
https://www.notebookcheck.net/Apple-MacBook-Pro-15-2018-2-9-GHz-i9-Vega-20-Laptop-Review.423029.0.html
Najlepšie bolo keď povedali cenu ????
Veru že nik netlieskal a v dave len šomranie a povzdychy ????
Pri všetkej úcte, tiež tomu nerozumiem. Keby dali ten displej za 5999$ a stojan zadarmo v balení, boli by všetci spokojní :D
Ked uz pustis 25k za pocitac, preco by si nepustil liter navyse za stojan…a handricku na utieranie mas ale zadara..
Ja chápem, že Apple v tomto prípade predáva produkt zrejme s príliš nízkou maržou a možno aj so stratou (ako to robia niektoré firmy), ale minimalizovať straty tým, že ušlý zisk ukryjeme do ceny stojanu, mi príde ako najtrápnejšie riešenie :-D
hm… na stojan by som už pomalky mal…