Presne ako sa hovorilo počas niekoľko minulých mesiacov, tak sa dnes stalo. Apple okrem klasického uvedenia dvoch tradičných modelov uviedol ešte jeden, ktorým si chce uctiť výročie telefónu, ktorý zmenil svet. iPhone X je oficiálny, no až tak veľké prekvapenie sa nekoná.
Nový iPhone X totiž odpovedá všetkému, čo sme počuli, čítali a videli v uplynulých týždňoch a mesiacoch. Apple s touto novinkou priniesol model, ktorý posúva „nekonečnosť“ displeja do takmer nových extrémov. Kým ostatní výrobcovia udržujú pomerne veľa priestoru pre kamey, senzory a slúchadlo, Apple jednoducho všetko stlačil do malého ostrovčeka, okolo ktorého nájdeme len a iba displej.
Displej
Najvyššia časť displeja poslúži ako informačný panel a pri pohľade na to, koľko priestoru ponúka, zrazu dáva zmysel, prečo Apple vrátil klasický indikátor signálu z iPhone 2G. Kvôli menším rozmerom by sa sem pri krkolomných názvoch niektorých svetových operátorov nezmestili všetky informácie a tomu chce Apple pochopiteľne predísť. Indikátor signálu nájdeme už tradične v ľavej vrchnej časti, napravo od „hardvérového ostrovčeka“ nájdeme pre zmenu stav batérie a sem-tam nejaké ikonky.
Významnou novinkou však je, že iPhone X disponuje 5,8-palcovým Super Retina displejom s rozlíšením 2436 x 1125 pixelov pri 458ppi. Apple vôbec poprvýkrát v histórii použil OLED technológiu (vo svojej najmodernejšej revízii), spolu so svojimi vlastnými obrazovými technológiami. Výsledkom je pokročilý displej s podporou pre Dolby Vision a HDR10. čo si nájde využitie pri sledovaní HDR videí, ktoré sa dajú už teraz nájsť na YouTube a ďalších sieťach.
Vďaka pokročilej OLED technológii ponúkne iPhone X oproti iPhonu 8 (ktorý využíva LCD) živšie farby, nižšiu záťaž na batériu, vyšší jas a samozrejme čierna bude naozaj čierna, pretože „tmavé“ pixely sú v skutočnosti vypnuté. Pre zdokonalenie farieb slúži technológia, ktorú Apple použil už pri iPade Pro – True Tone displej. Tá sa tiež postará o precíznosť jednotlivých odtieňov. Na koniec nechýba ani podpora 3D Touch, ktorá debutovala už v iPhone 6s.
Displej je možné zapnúť trojako – buď stlačením Power buttonu, vziatím iPhonu do ruky alebo po novom jednoducho ťuknutím. Kvôli absencii Home Buttonu tiež Power Button poslúži na vyvolanie Siri. Čerešničkou na torte je, že Power Button bol o trochu zväčšený.
Hardvér
Nový iPhone disponuje doposiaľ najpokročilejším hardvérom, aký sme kedy v mobilnom zariadení videli. Apple totiž spolu s iOS 11 vyradil softvérovú podporu pre 32-bit aplikácie a najnovšie spravil to isté aj s procesorom. iPhone X disponuje šesťjadrovým procesorom Apple A11 Bionic, aký nájdeme aj v iPhone 8. Tvorí ho dvojica výkonných jadier a štyri úsporné, ktoré ale zaručia, že iPhone X bude aj pri nižšej spotrebe poriadne výkonný.
Úsporné jadrá ponúkajú až o 70% viac výkonu oproti svojim predchodcom v čipe A10 Fusion, zatiaľ čo dvojica výkonných jadier je oproti tým v iPhone 7 výkonnejšia o 25%. Procesor Apple tiež navrhol vlastnú trojjadrovú GPU, ktorá je o 30% výkonnejšia oproti tej v čipe A10 Fusion. Podpora pre Metal 2 je samozrejmosťou, takže hráči budú mať radosť nielen v hrách, ktoré využívajú len displej, ale aj v AR zážitkoch ako bude nový Warhammer 40,000 projekt dostupný exkluzívne pre iPhone.
Čo sa úložiska týka, iPhone X je dostupný v 64GB a 256GB verzii. Batéria ponúka o 2 hodiny dlhšiu výdrž oproti iPhone 7. Nabíjať ju je možné pomocou Lightning konektoru, a po novom aj bezdrôtovo pomocou Qi. Apple tiež vyvíja pokročilejšiu verziu technológie, schopnú indukčne nabíjať iPhone, Apple Watch aj AirPods súčasne. Nabíjačka ponesie názov AirPower a chce ju zdieľať s ostatnými partnermi z Qi konzorcia, kam patria aj iní výrobcovia telefónov.
Design
Viacmenej sa potvrdili doterajšie špekulácie, navyše však Apple prekvapil skutočne prémiovými materiálmi. iPhone X má totiž telo zo skla a chirurgickej nehrdzavejúcej ocele, vďaka čomu svojim designom celkom odpovedajú starším konceptom Martina Hajeka a hodinkám Apple Watch v ich štandardnej oceľovej edícii. Z telefónu zmizol Home Button s Touch ID, aplikácie sa budú vypínať ich „odsunutím“ smerom zdola nahor. Kvôli tomuto bude na displeji prítomná šedá lišta, ktorá umožní vykonať vypnutie tej-danej aplikácie, alebo umožní zobraziť prepínač otvorených aplikácií. Pravdepodobne sa k tomu využije 3D Touch technológia.
Fotoaparát
Fotoaparát si prešiel markantnou zmenou dizajnu. Kým doposiaľ bol umiestnený vždy horizontálne, nový duálny fotoaparát pri iPhone X je uložený vertikálne. Tento krok nie je až taký prekvapivý, naznačovali ho početné úniky a dokonca nám indíciu dal aj sám Apple pri druhej generácii iPadu Pro. Zadný fotoaparát disponuje dvojicou senzorov, medzi ktorými nájdeme štvoritý True Tone LED blesk. Obe kamery snímajú v rozlíšení 12 megapixelov – základný fotoaparát má clonu f/1.8, zatiaľ čo telephoto modul bol vylepšený aj oproti iPhonu 8 a ponúka clonu f/2.4 versus f/2.8 pri iP8.
To samozrejme zabezpečí krajšiu kvalitu priblížených fotiek v tme, keďže pomôže lepšia clona umožní lepšie eliminovať artefakty a šum vo videách; prepustí o 36% viac svetla. Čerešničkou na torte je duálna optická stabilizácia obrazu, čo tiež zlepší kvalitu videa točeného obomi kamerami. Predný fotoaparát je 7-megapixelový a ponúka napríklad nové selfie režimy Portrait Mode a Portrait Lightning. Predná kamera má však pred sebou oveľa významnejšiu rolu.
Bezpečnosť
iPhone X totiž prináša nový spôsob zabezpečenia, ktorý doslova nahradí Touch ID – Face ID. Technológia snímania tváre bola však oproti konkurencii poriadne vylepšená, vďaka čomu reaguje rýchlejšie a je precíznejšia, nedá sa oklamať priložením fotky ako snímač na Galaxy S8.
Pre maximálnu bezpečnosť totiž iPhone X využíva okrem prednej kamery a infračervenej kamery aj ďalšie senzory, z toho pár úplne nových. Z tých klasických využíva proximity senzor a ambient light senzor. Úplnou novinkou je Flood Illuminator, ktorý projektuje na tvár neviditeľné infračervené svetlo, aby Face ID vedelo rozpoznať tvár aj v úplnej tme.
Dopomáha tomu ešte Dot Projector, ktorý na tvár vysiela 30 000 miniatúrnych bodov, podľa ktorých vie Face ID identifikovať užívateľa. Vďaka tomu je technológia ešte bezpečnejšia než Touch ID. Totiž, kým pri Touch ID bola šanca nájdenia rovnakého odtlačku prstu 1:50 000, tváre máme oveľa odlišnejšie a preto je šanca 1:1 000 000, že by niekto cudzí odomkol váš iPhone. Teda ak nemáte dvojča :-).
3D sken tváre užívateľa je uložený v Secure Enclave čipe na základnej doske iPhonu a podobne ako odtlačky prstov, ani skeny tváre sa neukladajú na iCloud. Ostávajú uložené len v telefóne a v prípade jeho resetu sa z neho odstránia. Apple však posunul technológiu ešte ďalej a prepojil ju priamo s čipom A11 Bionic. Ten totiž obsahuje špeciálny neurálny engine, dvojjadrový self-learning modul vykonávajúci 600 miliárd operácií za sekundu. Vďaka nemu sa iPhone postupne učí rozpoznať svojho majiteľa na tej najpokročilejšej úrovni.
Dostupnosť a cena
Dostupnosť a cena je to, čo ostávalo až do poslednej minúty záhadou, ale teraz to už vieme. A ľudia, ktorí sa rozhodli stanovať pred obchodmi Apple Store čakajúc na vydanie iPhone X, si počkajú poriadne dlho. Apple totiž spustí predobjednávky nového iPhonu 27. októbra/října a začne ho predávať až 3. novembra/listopadu. Základný 64GB model bude stáť 999 dolárov, verzia s 256GB úložiskom stojí 1 149 dolárov. Dostupné sú vo dvojcii farieb – Space Grey a Silver.
komentárov
600 miliárd oprerácií za sekundu? Čo je to za blbosť?
Miroh: 600 miliárd operácií za sekundu, to je oficiálne info od Applu ;)
http://i.imgur.com/GIwkinL.png
Ten Apple už řídí samy idioti U telefonu za 1000 $ začínat na 64 GB
600 miliárd oprerácií za sekundu je vykon neuronovej siete pri rozoznavani tvare z fotaku
Dat 1200 resp. 1400 eur za telefon je poriadne zvratene…