Apple nakoniec vyhral ďalší súdny spor

Súd v Pekingu zmenil rozsudok z roku 2016, v ktorom bola spoločnosť Apple a jej iPhone 6 obvinená z krádeže patentu a následne uznaná vinnou. 

Čínska spoločnosť, ktorá sa cítila okradnutá, obvinila Apple z krádeže patentu, ktorý mal zároveň za následok zníženie predajnosti čínskeho výrobcu, ešte k tomu v čase, kedy sa mu moc nedarilo svoje zariadenie predať.

Okradnutá spoločnosť Shenzhen Baili v júni 2016 vzniesla obvinenie voči spoločnosti Apple, pretože Apple údajne ukradol patent ich mobilného telefónu 100C. Krátko po vznesení obvinenia Beijing Intellectual Property Office vyniesol rozsudok, v ktorom uznal, že spoločnosť Apple je vinná a ukradla dizajn exteriéru mobilného telefónu 100c a privlastnila si ho ako svoj. Terčom útoku sa teda stal iPhone 6 a jeho externý dizajn.

Applu bolo nariadené stiahnuť všetky iPhone 6 z predaja. Avšak Apple podal odvolanie a tak sa mohli iPhone 6 a iPhone 6 Plus naďalej v krajine predávať. Avšak až včera bol vynesený platný a konečný rozsudok. Podľa súdu Apple žiadny patent neporušil a teda sa nedopustil žiadnej krádeže. Súd odôvodnil svoje rozhodnutie takto:

“Funkcie a výzor iPhonu 6 úplne menia efekt celkového produktu. Vďaka tomu sú v očiach zákazníka tieto zariadenia ľahko rozlíšiteľné.”

Jedná sa teda o ďaľší klinec do hrobu pre Baili, ktorý je podľa posledných informácií stále menej a menej populárny a známy a ledva existuje. Shenzhen Baili už nemá žiadne dohody ani kontrakty s inými firmami a pri pohľade na ich stále menší význam a meno na trhu, môžeme onedlho očakávať ukončenie činnosti tejto spoločnosti. Taktiež nepomáha ani vlna kritiky na túto značku a označenie ich produktov ako nekvalitné.

Musíme podotknúť, že sa nejedná o prvý a určite ani posledný súdny spor Apple v tejto krajine. Oproti iným štátom, kde táto spoločnosť pôsobí a je relatívne veľmi obľúbená, nemá také množstvo súdnych sporov ako práve v Číne. Mnohí analytici ale aj verejnosť sú toho názoru, že menšie spoločnosti v Číne, ktoré sa zoberajú výrobou elektroniky závidia a berú Apple ako veľkú hrozbu pre svoje produkty a služby. Súdnymi spormi sa podľa nich snažia vytlačiť Apple zo svojho trhu. Avšak jedná sa iba o názor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Apple Intelligence
pokračovanie článku

Apple Intelligence vstúpi do EÚ v apríli 2025

Zdá sa, že redesignovaný Mac mini je najväčšou tohtoročnou novinkou, inak sa všetko nesie v duchu príprav na hardvér kompatibilný s Apple Intelligence. Lenže tá bola ohlásená iba pre krajiny mimo EÚ vzhľadom na lokálne regulácie.