Apple čelí žalobe, údajne poškodil iOS 6 aby ušetril na poplatkoch za FaceTime

Apple má vďaka FaceTime v podstate samé problémy. Najprv kvôli nemu musel niekoľkokrát čeliť žalobám od firmy VirnetX, ktoré preň skončili prehrou a Apple musel zaplatiť pokutu. Firma to neskôr riešila prechodom na iné rozhranie, no ani tu nemá pokoja.

Tentoraz čelí žalobe za to, že údajne naschvál pokazil FaceTime v iOS 6, aby donútil užívateľov prejsť na iOS 7. Dôvodom pre údajné poškodenie FaceTime na iOS 6 je vraj snaha Applu ušetriť na novej zmluve s firmou Akamai, tvrdí žalobkyňa Christina Grace z Kalifornie. Tá si zároveň naštudovala problematiku, ktorá súvisela s obsiahlym patentovým sporom medzi Applom a firmou VirnetX a práve verejne dostupnými informáciami zo sporu podložila svoje tvrdenie.

Celá situácia siaha až do roku 2010, kedy Apple predstavil iPhone 4 a spolu s ním aj službu FaceTime. Tá fungovala dvojako, jednak využívala Peer-to-Peer rozhranie medzi dvomi iPhonmi a jednak používala dátový prenos cez servery Akamai, ktoré využíva aj iTunes a ďalšie služby Applu. Neskôr sa ukázalo, že P2P technológia porušovala patenty firmy VirnetX, ktorá v roku 2012 podala na Apple žalobu. V roku 2016 potom VirnetX úspešne vysúdil 302 miliónov dolárov. Apple však už medzitým začal prechádzať výhradne na prenos cez Akamai, ktorému Apple platil 50 miliónov dolárov.

E-mailová komunikácia z tej doby uvádza, že sa manažment Applu začal obávať vysokých poplatkov za prenos cez Akamai, čo v konečnom dôsledku znamenalo, že Apple s iOS 7 priniesol novú P2P technológiu. Podľa žaloby však Apple umelo vytvoril bug, ktorý mal spôsobiť, že službe FaceTime na iOS 6 skončí digitálny certifikát 16. apríla/dubna 2014, čím Apple predíde nutnosti platiť poplatky za užívateľov, ktorí používajú starý systém. O tomto bugu Apple však informoval verejnosť a na support stránke vyhlásil, že užívatelia, ktorí majú problém s FaceTime po 16. 4. 2014, by mali aktualizovať systém. Neskôr bol tento dátum odstránený.

Pravdivosť tvrdenia navrhovateľky však môže dosvedčiť aj komunikácia medzi dvoma pracovníkmi Applu. Istý manažér v nej spomínal, že Apple hľadá spôsob ako obnoviť kontrakt s Akamai na ďalší rok a Apple spravil niečo, aby znížil spotrebu na serveroch. Istý inžinier na to v komunikácii zareagoval tým, že iOS 6 sa vo veľkom spoliehal na servery Akamai a že Apple naschvál pokazil iOS 6 a jediným spôsobom na opravu je upgrade na iOS 7. S novým systémom však začali mať telefóny ako iPhone 4 a iPhone 4s problémy, najmä čo sa týka sekania a padania softvéru.

Žalobkyňa v konečnom dôsledku podala skupinovú žalobu a žiada odškodné v neznámej výške a tvrdí, že Apple porušil zákon o nespravodlivej konkurencii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple predstavil iPhone 16e

Tak ako sa čakalo, Apple naozaj predstavil nový vstupný model do svojej ponuky. Firma ho však začala predávať pod menom iPhone 16e.
Apple Maps
pokračovanie článku

Apple Maps možno začnú zobrazovať reklamy

Niet divu, že Apple sa eventuálne pokúsi monetizovať väčšinu svojich služieb. No zatiaľ čo niektoré služby vyslovene vyžadujú aktívne predplatné, iné si budú musieť na seba zarobiť same, v záujme zachovania bezplatnosti.