Prezentácia nových operačných systémov z dieľne spoločnosti Apple a súvisiacich softvérových noviniek je už každoročná povinná jazda počas WWDC, avšak čo hardvér? Pozrieme sa retrospektívne do minulosti a zrekapitulujeme si aký hardvér bol predstavený počas vývojárskych konferencií.
Vývojárska konferencia WWDC sa nám nezastaviteľne blíži a už 13. júna otvorí svoje brány v San Franciscu. Apple nám predstaví svoje nové operačné systémy a nové softvérové technológie. V tomto roku očakávame iOS 10, OS X 12.10 (možno MacOS), watchOS 3 a tvOS 10.
Okrem softvérových noviniek každý z nás dúfa, že Apple predstaví aj tie hardvérové, avšak ako už z názvu WWDC (Worldwide Developers Conference – vývojárska konferencia) vyplýva, táto konferencia je orientovaná najmä na vývojárov. Ale keď sa pozrieme do minulosti, výnimka potvrdzuje pravidlo a občas nás Apple prekvapil aj novým hardvérom.
V našej krátkej retrospektíve si priblížime hardvérové novinky predstavené počas WWDC:
1999: PowerBook G3 Lombard – prvý notebook od Applu, ktorý mal USB port. Svojho času to bol najtenší prenosný počítač.
2000, 2001 a 2002: Apple počas WWDC nepredstavil žiadny nový hardvér.
2003: Štyri roky po predstavení Power Mac G4 nasledoval dlho očakávaný Power Mac G5. Dizajn hliníkovej konštrukcie “prežil” 10 rokov. Ale procesor G5 už nemal toľko šťastia a v roku 2006 prešiel Apple od procesorov PowerPC k Intelu.
Okrem nového počítača bola predstavená aj iSight kamera – externá webkamera s hliníkovou konštrukciou, ktorá sa pripájala cez FireWire rozhranie. Slúžila na komunikáciu cez iChat AV, ktorý môžeme považovať za predchodcu FaceTime. Mimochodom, každý návštevník WWDC dostal iSight kameru ako darček.
2004: Apple predstavil nové monitory – Cinema Display. Prišli vo veľkosti 20, 23 a zlatým klincom bol 30 palcový displej, ktorý je doteraz stále najväčší monitor z dieľne Applu.
2005: Apple nepredstavil počas WWDC žiadny nový hardvér.
2006: Steve Jobs počas prebiehajúcej konferencie WWDC ohlásil prechod od PowerPC architektúre k procesorom od spoločnosti Intel typu x86. Predstavil modernizované rady počítačov, ktoré poháňali ale procesory Intel Xeon.
2007: Apple počas WWDC nepredstavil žiadny nový hardvér.
2008: rok po predstavení prvého iPhonu 2G nasledoval jeho nástupca – iPhone 3G, ktorý priniesol podporu pre 3G siete.
2009: počas WWDC bola predstavená nová generácia iPhonu, iPhone 3Gs. Nový smartfón prišiel s rovnakou konštrukciou ako predchodca, avšak vylepšený bol hardvér. Nový iPhone 3Gs bol v portfóliu spoločnosti až do septembra roku 2012.
2010: iPhone 4, možno najrevolučnejší smartfón od Applu. Priniesol Retina displej, FaceTime kameru, fotoaparát s bleskom a nadčasový dizajn. Známa je príhoda z baru, v ktorom jeden zo zamestnancov Applu stratil prototyp …
2011: v tomto roku poslednýkrát oficiálne vystúpil Steve Jobs. Apple nepredstavil žiadny nový hardvér.
2012: MacBook Air a MacBook Pro dostali veľkú aktualizáciu. Okrem nových procesoroch použil Apple prvýkrát aj USB 3.0. Najväčšou novinkou bol 15 palcový MacBook Pro, ktorý prišiel s Retina displejom.
2013: v tomto roku predstavil Apple revolučný Mac Pro s novým dizajnom. Mimochodom, počítač nedostal ani doteraz aktualizovaný hardvér.
V rokoch 2014 a 2015 nepredstavil Apple počas WWDC žiadny nový hardvér. Je to nový trend alebo nás Tim Cook so svojím tímom tento tok prekvapia?
Na túto otázku je tažké odpovedať. Apple má teraz veľa práce so svojím softvérom, okrem iOS a OS X tu máme tvOS a watchOS a pravdepodobne počas vývojárskej konferencie neostane čas na nové zariadenia.
Na druhej strane tohtoročná WWDC sa bude konať v Bill Graham Civic Auditorium a toto miesto si Apple v minulosti vybral špeciálne pre iPhone 6s, novú Apple TV alebo iPad Pro.
Konferencia začína v utorok 13.júna o 19:00 a tím MacBlogu vám ako každoročne prinesie zhrnutie všetkých dôležitých noviniek.