Spoločnosť Apple zažila vo svojej histórií vzostupy aj pády. V roku 1997 bola na pokraji krachu, avšak po návrate Steva Jobsa sa dostala na samotný vrchol a stala sa z nej najhodnotnejšia spoločnosť sveta.
Náhodné stretnutie zmenilo zásadným spôsobom históriu počítačov. V roku 1971 sa spoznali 15 ročný študent strednej školy Steve Jobs a o päť rokov starší vysokoškolák Steve Wozniak. Obidvaja Stevovia zdieľali nadšenie pre elektroniku a napriek vekovému rozdielu sa z nich stali blízky priatelia.
Wozniak, ktorého všetci volali len “Woz” bol samotár a zanietený vynálezca, avšak mladí počítačoví fanatici zo Silicon Valley ho považovali za génia. Jobs nemal tento talent ale mal jasnú víziu. Víziu, ako môže technológia zmeniť svet a zarábať pritom peniaze.
V tej dobe sa objavil v časopise Esquire článok, že hacker “Captain Crunch”našiel spôsob, ako bezplatne telefonovať. Zostrojil zariadenie, ktoré nazval “Blue Box” (modrá skrinka). Potreboval k tomu len píšťalku, ktorá bola v balení od cereálií. Vďaka určitým tónom sa dalo jednoducho manipulovať so systémami telekomunikačného operátora AT&T, čo umožňovalo bezplatne telefonovať. Steve a Woz z toho boli nadšení.
Woz zostrojil z lacných elektronických súčiastok a malého reproduktoru zariadenie, vďaka ktorému sa dalo jednoduchšie a elegantnejšie manipulovať so systémami AT&T. Vďaka “Blue Boxu” ste mohli zavolať susedovi tak, že signál išiel cez Európu, Turecko a naspäť do USA. Hovory sa dali dokonca prepojiť tak, že signál obišiel trikrát okolo Zeme. Keď ste niečo povedali do slúchadla, signál dorazil do druhého telefónu aj o 30 sekúnd neskôr.
Manipulácia so systémom operátora bola samozrejme ilegálna. Dvaja tínedžeri dokázali so skrinkou, ktorú neskôr predávali za 100 dolárov, “hacknúť” infraštruktúru v hodnote niekoľko miliárd dolárov. Pri “Blue Boxe” sa prejavil Jobsov obchodný talent a prezieravosť. Kým Wozniak chcel zapôsobiť na svojich kamarátov v počítačovom klube, Jobs ju mal v pláne predávať.
“Táto skúsenosť nám ukázala, akú silu môže mať myšlienka. Keby sme nezostrojili Blue Box, potom by sme nikdy nezaložili Apple”
O niekoľko rokov neskôr, 1.apríla 1976, založili Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne spoločnosť Apple. Po 12 dňoch sa Wayne rozhodol opustiť firmu, pretože mal obavu, že ako spoločník by musel platiť jej dlhy. Za 800 dolárov predal svoj 10% podiel. Aby sa spoločnosť Apple stala tým, čím je dnes, muselo prísť k ďalšiemu stretnutiu. V roku 1977 investor Mike Markkula navštívil dvoch dlhovlasých mladíkov v garáži v Los Altos. V tom čase pracovali na svojom prvom počítači.
Aby mohla mladá spoločnosť napredovať, potrebovala kapitál. Ten priniesol Markkula, ktorý bol vo svojich tridsiatich dvoch rokoch v podstate na dôchodku, milióny dolárov zarobil na akciách. Do Applu investoval 250 000 dolárov ( 80 000$ ako investíciu do firmy a 170 000$ ako pôžičku) a stal sa tretinovým vlastníkov a zamestnancom číslo 3.
Jobs mal víziu osobného počítača určeného pre masy oveľa skôr ako IBM alebo Microsoft. Jeho sen sa napĺňal a v roku 1978 mala spoločnosť Apple hodnotu 7,8 milióna dolárov a o dva roky neskôr dokonca až 117 miliónov.
Mladému Jobsovi správna rada Applu neverila a preto sa stal generálnym riaditeľom John Sculley, ktorý pracoval na rovnakej pozícií pre spoločnosť Pepsi. V roku 1983 sa ho Jobs snažil presvedčiť a položil mu dnes už legendárnu otázku:
“Chceš po zvyšok svojho života predávať sladkú vodu, alebo pracovať so mnou a pomôcť mi zmeniť svet?”
Avšak v “due snov”, medzi Jobsom a Sculleym to začalo škrípať. Počítač Lisa bol prepadák a predaje Macintoshu boli tiež slabé. V roku 1985 odchádza Jobs so svojej spoločnosti a predáva aj jej akcie. Zakladá novú spoločnosť NeXT a od Georga Lucasa kupuje štúdio Pixar Animation.
Po jeho odchode Apple neprišiel so žiadnym produktom, ktorý by oslovil masy ľudí a nedokázal konkurovať spoločnosti Microsoft a jeho novému systému pre osobné počítače. S príchodom OS Windows 95 sa trhový podiel Applu zmenšil pod jedno percento a v roku 1996 zaznamenala spoločnosť stratu vo výške jednej miliardy dolárov.
Steve Jobs sa už v tomto období mohol vrátiť naspäť do Applu. Mal mu s tým pomôcť jeho priateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Oracle Larry Ellison. On ale ponuku odmietol.
“Nie som typ nepriateľských prevzatí. Keby sa ma spýtali, či sa chcem vrátiť, bolo by to niečo iné.”
Jobs si musel počkať ešte niekoľko týždňov, kým neprišiel osudný telefonát z jeho starej firmy. Ich operačný systém pre počítače bol už zastaraný a vývoj nového zlyhal. Apple sa ocitol tesne pred kolapsom a bývalý generálny riaditeľ Applu Gilbert Amelio hľadal východisko z tejto situácie. Záchrancom nebol nikto iný ako Steve Jobs a jeho spoločnosť NeXT Computer. Apple ju prevzal v roku 1996, 11 rokov po jej založení. Mali v pláne priniesť operačný systém budúcnosti. Steve Jobs ihneď odštartoval nový projekt, ktorý bol prezentovaný ako Mac OS X. Jobsa menovali najskôr ako poradcu a o rok neskôr vystriedal na pozícií generálneho riaditeľa práve Amelia.
iMac (1998)
Steve Jobs najskôr zredukoval počet produktov a v roku 1998 predstavil iMac. Bol to počítač typu “všetko v jednom”. IMac sa predával veľmi dobre a bol to jeden z produktov, ktorý zachránil Apple.
iPod (2001)
V roku 2001 prerazil Jobs so svojim tímom v hudobnom priemysle. Predstavili iPod. Hoci už v tej dobe existovali MP3 prehrávače, nikdy nebolo tak ľahké zbaliť tisíce skladieb do vrecka. Nahrávacie štúdia si uvedomili, že digitálny obchod s hudbou iTunes môže predstavovať alternatívu k ilegálnemu sťahovaniu.
iPhone (2007)
Svoje majstrovské dielo predstavil Steve Jobs počas špeciálnej konferencie v januári 2007. IPhone zmenil celý mobilný priemysel.
Apple spolu so svojím mobilným telefónom deklasovali konkurenciu. Priekopníci ako Nokia alebo BlackBerry strácali dych a krok dokázal držať len Google s jeho operačným systémom Android.
iPad (2010)
V roku 2010 predstavil Jobs svoj posledný veľký produkt, iPad. Prvé tri roky sa zariadenie predávalo veľmi dobre, avšak neskôr mu pomaly začala dochádzať para.
https://youtu.be/FtBpZltfR7o
24. augusta 2011 oznámil Steve Jobs v krátkom liste rezignáciu na post šéfa spoločnosti Apple, kvôli zdravotným problémom. Nahradil ho Tim Cook, ktorého sám odporučil. Nastala nová éra. Tim Cook sa vo väčšej miere vyjadruje k politickej situácii, stará sa o pracovné podmienky v čínskych fabrikách, o životné prostredie a o bezpečnosť dát používateľov. Na rozdiel od Jobsovej éry impulz pri vyvíjaní nových produktov prešiel od generálneho riaditeľa k hlavným manažérom spoločnosti.
Po veľmi úspešnom roku 2015 stratila spoločnosť Apple vo februári tohto roku na jeden deň titul najhodnotnejšej spoločnosti sveta. Predbehol ju Google so svojou novou firmou Alphabet, avšak po 24. hodinách sa všetko vrátilo do starých koľají.
Či si Apple aj naďalej udrží tento post je otázne, ale pravdepodobne sa to v blízkej budúcnosti nezmení. Uvidíme akým novým produktom nás Tim Cook aj so svojím kolektívom prekvapí, či po desiatich rokov od uvedenia prvého iPhonu predstaví očakávaný elektrický automobil.