Prečítajte si pár zaujímavých faktov o spoločnosti Apple, o ktorých ste možno ani nevedeli.
Nie je to fór, ani žiadny z prvo aprílových žartov, ale v tento deň Steve Jobs, Steve Wozniak a Ron Wayne založili spoločnosť Apple. V súvislosti so 40. výročím, ktoré sme si pripomenuli pred pár dňami, prinášame vám niekoľko zaujímavých faktov o tejto spoločnosti.
Jazda na horskej dráhe: z garáže v Silicon Valley až po najhodnotnejšiu spoločnosť na svete
Ako vznikol názov spoločnosti?
Pomenovať firmu podľa jablka (ang. Apple) bol nápad Steva Jobsa, ktorý sa vyjadril aj v jednom interview, ako vlastne vznikol tento názov :
“Držal som ovocnú diétu a išiel som z jablkového sadu. Názov Apple znel zábavne, temperamentne a nebol zastrašujúci. Navyše by sme v budúcnosti boli v telefónnom zozname pred spoločnosťou Atari.”
Logo spoločnosti
Prvé logo spoločnosti znázorňovalo fyzika Isaaca Newtona, ktorý sedí a číta pod jabloňou. Na strome stále visí jablko, ktoré neskôr padá na jeho hlavu a tak dokazuje gravitáciu.
Logo, ktoré poznáme v súčasnosti s nahryznutým jablkom navrhol v roku 1977 Rob Janoff, v tom čase bolo vo farbách dúhy.
Kto je to John Appleseed?
Počul niekto z vás už toto meno? Ak sledujete Keynote tak ste si mohli všimnúť, že niekedy zavolal Jobsovi, prípadne inému manažérovi počas prezentácie a dokonca sa jeho meno nachádza aj v staršej ikone programu TextEdit. Ale kto je to vlastne?
Faktom je, že k tomuto menu sa Apple nikdy oficiálne nevyjadril. Je to postava záhradníka z histórie USA ktorý mal rád jablká, ale to je asi jediné spojenie so spoločnosťou.
Starý Vollkswagen a kalkulačka
Zakladatelia firmy Jobs a Wozniak nemali na začiatku svojej kariéry potrebný kapitál, aby mohli založiť spoločnosť. Preto sa rozhodli predať svoje auto, starý Volskwagen a kalkulačku HP. Išlo o model HP – 65, predstavená bola v roku 1974 a v tej dobe stála neuveriteľných 795 dolárov, bola to prvá programovateľná kalkulačka.
Apple a garážový mýtus
To, že spoločnosť Apple bola založená v garáži domu rodičov Steva Jobsa je jedným z mýtov, avšak spoluzakladateľ Steve Woznaik sa k nemu už niekoľkokrát vyjadril. V podstate bola garáž neproduktívne miesto, väčšinou tam boli maximálne dvaja ľudia a keď tam boli aj viacerí, tak len tak posedávali.
“Garáž nás predstavuje lepšie, ako čokoľvek iné, avšak nič sme v nej nezostrojili. Len sme tam nosili hotové produkty, ktoré sme potom ďalej predávali do obchodov, aby sme zarobili peniaze.”
Spoločnosti, ktoré boli založené v garáži sú okrem Applu aj HP, Ford, Harley-Davidson, Walt Disney, Delta Airlines, Mattel, Cisco a Google.
Móda v spoločnosti Apple
Vysoko postavený manažéri nestíhajú popri práci sledovať módne trendy. Steve Jobs bol na svojich prezentáciách rovnako oblečený, mal čierny rolák značky St. Croix, modré rifle Levis a botasky New Balance 993.
Podobne je napríklad na tom aj hlavný dizajnér Johny Ive, ktorý vymenil košeľu za tričko.
Digitálny fotoaparát s logom Apple
Vedeli ste, že Apple v roku 1984 predstavil digitálny fotoaparát? Niesol označenie QuickTake 100 a predával sa za 749 dolárov. Do jeho pamäte ste si mohli uložiť osem fotografií. O tri roky neskôr sa prestal predávať.
Ako vznikol názov iPod
Steve Jobs najal pred predstavením prvého iPodu v roku 2001 skupinku textárov, aby vytvorili názov práve pre tento mp3 prehrávač. Názov vymyslel Vinnie Chieco a pre magazín Wired sa vyjadril, ako naň prišiel:
“Keď som videl biely iPod, okamžite som si spomenul na film 2001: Vesmírna odysea a na vetu z filmu: Open the pod bay door, Hal! Potom stačilo pridať len “i” z názvu iMac.”
672 000 dolárov za jednu akciu
Keby ste si v roku 1984, keď Apple predstavil prvý Macintosh, kúpili jednu akciu, dnes by mala hodnotu 672 00 dolárov. Čo poviete, dobrá investícia …
Apple iPhone nebol celkom tak prvý iPhone
Prvý telefón pomenovaný iPhone, predstavila spoločnosť Cisco 22 dní pred predstavením Apple iPhone. Išlo o IP telefón. Telekomunikačná spoločnosť zažalovala Apple kvôli názvu, avšak súd rozhodol, že obidve firmy môžu používať pomenovanie iPhone.
Projekt Purple
Prvý iPhone bol vyvíjaný pod kódovým označením “Projekt Purple”. Dokonca aj v sídle spoločnosti sa nachádzal extra priestor, označený ako “Purple Dorm”. Na stene visel plagát s citátom z filmu Klub bitkárov: “Prvé pravidlo klubu bitkárov: O klube bitkárov sa nehovorí”.
“Prvé pravidlo klubu bitkárov: O klube bitkárov sa nehovorí”.
Pirátska vlajka
V sídle spoločnosti je vztýčená pirátska vlajka. Pýtate sa prečo? Je to na pamiatku bývalého týmu, ktorý vyvíjal prvý Macintosh. Inžinieri v tej dobe pracovali v samostatnej budove a práve pri nej viala táto vlajka. Steve Jobs ju spomenul aj v jednom z jeho príhovorov: “ Je lepšie byť pirátom, ako sa pripojiť k námorníctvu”. Apple a piráti – celkom zvláštny vzťah.
“ Je lepšie byť pirátom, ako sa pripojiť k námorníctvu”.
Easteregg v prvom iPode
Vedeli ste, že na prvom iPode ste si mohli zahrať hru Pong? Hra bola ukrytá v skrytom menu a pre jej spustenie ste museli približne na tri sekundy držať Click Wheel tlačidlo.
Polovica zamestnancov sú predajcovia
Apple zamestnáva približne 110 000 zamestnancov a približne polovica z nich pracuje v maloobchodnom sektore. Kamenné obchody predstavujú podstatnú časť podnikania a v priemere ma každý z nich za štrťrok 250 000 návštevníkov a obrat 13 miliónov dolárov.
Ďalšie zaujímavé maličkosti
Apple Store na 5th Avenue v New Yorku je najfotografovanejšia stavba na svete.
Steve Jobs a Jony Ive majú rovnaké stredné meno: Paul.
Doména apple.com patrí medzi 50 najnavštevovanejších webových stránok na svete.
Apple najskôr zostrojil tablet, z ktorého neskôr vznikol iPhone. IPad bol predstavený až o tri roky neskôr.
Po vydaní prvého iPhonu ho dostal každý zamestnanec ako darček, ale v spoločnosti ste museli pracovať aspoň jeden rok.