Úspech vášho online biznisu závisí veľakrát od spoľahlivého poskytovateľa hostingu. Znamená totiž úsporu času, nervov a v neposlednom rade peňazí.
Nepodceňujte teda dôležitosť a silu webovej prezentácie. Ak aj vás zlákala neodolateľne nízka cena alebo ste si zle vybrali z množstva reklamných ponúk na zaručene najlepší hosting, čítate ten správny príspevok.
Váš web prezentuje Vašu firmu, dotvára jej prestíž, znamená konkurenčnú výhodu. Predstavuje často jedinú možnosť kontaktu s potenciálnym zákazníkom, ktorú môžete naplno využiť. Alebo aj celkom premárniť.
Zo skúseností možno viete, že úspešnosť webu býva priamoúmerná jeho návštevnosti. Ak je však jeho prevádzka neustále narúšaná výpadkami, zlou dostupnosťou a spomaleným reagovaním, odrádzate si značnú časť klientely.
Úspora na nesprávnych miestach sa nevypláca, váš poskytovateľ hostingu nemusí byť najlacnejší, ale čo najkvalitnejší so spoľahlivou a včasnou podporou.
V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako presťahovať svoj web inde – šťastne a bez problémov. Ak ste pasívnym používateľom internetu a na presun svojho webu si netrúfate, obráťte sa na odborníka – autora webu alebo oslovte nového poskytovateľa – Premium Hosting s 99.9 % garanciou dostupnosti ponúka kompletnú migráciu zdarma, naviac dostanete i webhosting na štvrť roka zdarma.
Ako prvé si zálohujte dáta do svojho počítača. Skopírujte dáta z FTP servera rovnako ako ste ich nahrávali na server. Zachovajte adresárovú štruktúru, a ak je to možné, aj atribúty súborov a adresárov. Ak používate databázy, vyexportujte si aj tie a uložte.
Môžete použiť program na vzdialenú administráciu databáz alebo on-line nástroj, ktorý vám ponúka váš poskytovateľ, najčastejšie to býva phpMyAdmin, phpPgAdmin, Adminer, atď.
Rovnako uložte aj e-maily, ak ich máte iba na mailovom serveri a pristupujete k nim cez protokol IMAP.
Dôležité upozornenie: Dáta si zazálohujte ešte skôr, než svoj zámer oznámite svojmu poskytovateľovi. Môžu vám totiž zablokovať prístup na server ešte skôr, než presun dokončíte, alebo vám výrazne znížia rýchlosť.
Keď máte stránku stiahnutú vo svojom v počítači, skontrolujte si v zdrojových kódoch, či v nich nie sú napevno uložené absolútne odkazy na stránky, obrázky a iné zdroje umiestnené na pôvodnom hostingu.
Treba ich zmeniť, aby fungovali aj po presune. Meniť ich netreba, ak používate vlastnú doménu a presúvate ju spolu s hostingom, pretože adresy vašich skriptov budú aj po presune rovnaké. Ak používate nejaký redakčný systém, budete musieť opraviť absolútne cesty a iné údaje v konfiguračných úboroch, najmä prístupové údaje do databázy.
V opačnom prípade sa budú dáta načítavať zo servera pôvodného poskytovateľa a po zrušení služby u neho stránka prestane fungovať. Každý redakčný systém má svoje špecifiká, ktoré treba pri migrácii dodržať. Vyhľadajte si na Googli návod na migráciu pre ten váš.
Požiadajte nového poskytovateľa, aby vám spustil hosting na jeho serveroch. Dbajte na to, aby podporoval skriptovacie jazyky a databázy, ktoré vaša stránka potrebuje. Pokiaľ je to možné, žiadajte hosting s rovnakými verziami skriptovacích jazykov a databáz, aké ste mali doteraz, predídete tak problémom vyplývajúcim z nekompatibility vašich skriptov s novšími verziami.
Pomocou nových prístupových údajov si môžete dáta nakopírovať na server, importovať databázy, povytvárať e-mailové schránky. Seriózny poskytovateľ vám cez dočasnú adresu v prehliadači umožní otvoriť vašu presunutú stránku, aby ste si mohli overiť, či stránka beží, a opraviť prípadné chyby. Tie sa zobrazia na stránke alebo ich nájdete v chybových logoch, zvyčajne v administrácii vášho hostingu.
Niektorí poskytovatelia majú vo svojom administračnom rozhraní aj veľmi užitočný migračný skript, ktorý sám skopíruje dáta od pôvodného poskytovateľa. Avšak uvedeným opravám konfiguračných údajov sa zrejme nevyhnete. Ak máte pri vykonávaní zmien nejaké pochybnosti, kontaktujte technickú podporu. Ľudia na dobrom helpdesku poznajú svoje servery dokonale a vedia vám rýchlo poradiť.
V ďalšom kroku nasmerujte svoju doménu na server nového poskytovateľa. Ak doména beží na DNS serveroch starého poskytovateľa, najľahšie je zmeniť smerovanie domény na DNS servery nového poskytovateľa, ktorý by už vtedy mal mať na svojich DNS serveroch všetko pripravené na prevádzku vašej domény.
DNS servery domény mení vždy jej registrátor. Ak je ním váš pôvodný poskytovateľ, požiadajte radšej svojho nového poskytovateľa, aby túto zmenu vykonal za vás. Nový poskytovateľ tak sám presmeruje doménu na svoje servery.
Doba presmerovania domény býva rôzna, spravidla však do 48 hodín. Počas prvých dvoch dní po vykonaní zmeny môžu niektorí návštevníci vidieť ešte stránku pôvodného poskytovateľa. Pošta môže byť taktiež doručená aj k pôvodnému, aj k novému poskytovateľovi.
Ide o bežný jav, chvíľku trvá, kým sa všetky záznamy DNS u jednotlivých poskytovateľov prístupu na internet zjednotia. Preto prvý týždeň nechajte v prevádzke oba hostingy paralelne. Po týždni by už určite mali všetci vidieť len stránku na novom hostingu.
Teraz svoje konto so všetkými záznamami u pôvodného poskytovateľa dôkladne zrušte. Nezabudnite si takisto skontrolovať nastavenia v programe, ktorý používate na čítanie a odosielanie pošty. Porovnajte ich s údajmi, ktoré nájdete vo svojom administračnom rozhraní.
Každý poskytovateľ hostingu môže mať trochu odlišné nastavenia a zvyklosti. V princípe však všetci používajú rovnaké protokoly, a teda po drobných úpravách bude aj mailová komunikácia fungovať bez problémov.