15 rokov iPodu v 15-tich obrázkoch

Presne pred pätnástimi rokmi, 23. októbra 2001, Steve Jobs predstavil prvý iPod. A dodnes si ho pamätáme ako prelomový produkt v histórii spoločnosti. Nielen, že sa z iPodu stal najobľúbenejší MP3 prehrávač na svete, poslúžil aj ako základ pre produkty, s ktorými ho Apple dobyl – iPhone a iPad.

Aj keď v dnešnom portfóliu spoločnosti je iPod skôr len do počtu – poriadny update nedostal už štyri roky a čoskoro môžeme zrejme čakať jeho odchod do dôchodku – má za sebou bohatú históriu. Za 15 rokov, počas ktorých je prehrávač na trhu niekoľkokrát zmenil svoj tvar, farbu, materiály a v neposlednom rade aj technológie.

Z jedného modelu sa stala celá rodina. Z bieleho kvádra farebné placky a z maličkého displeja obrovský dotykový panel. Pozrite si vizuálnu prehliadku všetkých modelov iPodu, ktoré Apple za tie roky predstavil.

iPod (prvá generácia) – 2001

ipod-first-generation

Historicky prvý model iPodu stál 399 dolárov, mal 5 GB pevný disk, FireWire port na synchronizáciu hudby a rotačné koliesko na navigáciu rozhraním. Rok na to prišla na trh jeho druhá generácia, vymenila fyzické koliesko za kapacitné a pridala podporu pre Windows.

iPod (tretia generácia) – 2003

ipod-third-generation

Prvý redizajn iPodu zmenil rozmiestnenie ovládacích prvkov. Skrolovacie koliesko teraz dopĺňala štvorica kapacitných tlačidiel pod displejom. Tretia generácia taktiež priniesla 30-pinový dokovací konektor, ktorý sme dôverne poznali až do roku 2012, kedy ho nahradil súčasný Lightning port.

iPod Mini – 2004

ipod-mini

Mini bol menší, tenší a farebnejší. Predával sa v dvoch veľkostiach – 4 GB a 6 GB, a v piatich rôznych farebných prevedeniach. Taktiež svetu predstavil ikonické koliesko click wheel, ktoré s iPodom ostalo až do jeho konca o desať rokov neskôr.

iPod (štvrtá generácia) – 2004

ipod-fourth-generation

Vlajkový model prehrávača si po čase taktiež osvojil click wheel z iPodu Mini. Štvrtý iPod sa najprv predával s čiernobielym displejom, neskôr sa na trhu objavila aj farebná verzia s podporou pre prezeranie obrázkov.

iPod (U2 edícia) – 2004

ipod-u2-edition

Štvrtá (a neskôr aj piata) generácia iPodu bola v rámci špeciálnej U2 edície zabalená do červeno-čierneho kabátika. Na zadnej strane sme mohli nájsť laserom vyrezané podpisy štyroch členov kapely.

iPod Shuffle (prvá generácia) – 2005

ipod-shuffle-first-gen

Prvý iPod bez displeja a s flash pamäťou. Tento budgetový model sa predával za nižšiu cenu a s menšou kapacitou – obsahoval 512 MB alebo 1 GB úložiska. Pod odnímateľnou krytkou sa schovával USB port, podobne ako na klasickom USB kľúči.

iPod Nano (prvá generácia) – 2005

ipod-nano-first-gen

Nový Nano nahradil predošlý model Mini, a bol skutočne tenký – jeho hrúbka bola 6,9 mm. Spočiatku sa predával len v čiernej a bielej, s druhou generáciou sa však vrátili späť pestré farby.

iPod (piata generácia) – 2005

ipod-fifth-generation

V poradí druhý redizajn iPodu priniesol tenšie telo a široký displej na pozeranie videa a neskôr aj plných filmov z iTunes.

iPod Touch (prvá generácia) – 2007

ipod-touch-first-gen

Touch prišiel len niekoľko mesiacov po predstavená prvého iPhonu. Ponúkal rovnaké revolučné ovládanie a systém iOS, avšak bez mobilného pripojenia a ostatných vymožeností.

iPod Classic – 2007

ipod-classic

Posledný model pôvodného iPodu, aký uzrel svetlo sveta. V jeho hliníkovom tele sa schovával pevný disk s kapacitou až 160 GB. Rovnaký model sa bez akýchkoľvek zmien predával nasledujúcich sedem (!) rokov, až do septembra 2014.

Tim Cook jeho stiahnutie z predaja odôvodnil tým, že im už nikto nedokázal poskytnúť potrebné komponenty na jeho výrobu.

iPod Nano (šiesta generácia) – 2010

ipod-nano-sixth-gen

Apple s dizajnom iPodu Nano počas rokov skutočne experimentoval. Nebolo nezvyčajné, že sa jeho tvar a rozmery rapídne menili z generácie na generáciu.

Najzaujímavejším modelom bola rozhodne šiesta generácia, ktorej dominoval štvorcový dotykový displej. Apple odobral reproduktory, prehrávanie videa a foťák. Pribudlo niekoľko softvérových ciferníkov a niektorí výrobcovia dokonca ponúkali náramky na zápästie, vďaka čomu ste Nano mohli použiť ako hodinky.

Recenzia: iPod nano ako náramkové hodinky

Kto vie, možno práve tu sa zrodila prvotná myšlienka na tvorbu samostatných hodiniek Apple Watch, ktoré Apple predstavil o štyri roky neskôr.

iPod Touch (štvrtá generácia) – 2010

ipod-touch-fourth-gen

Už druhá a tretia generácia iPodu Touch ponúkala zúžený dizajn zadnej strany. So štvrtou generáciou ho však Apple ešte viac stenšil, pridal Retina displej a prednú a zadnú kameru. Rýchly vývoj iPhonu sa prejavil aj tu, Touch dostával čoraz rýchlejšie procesory.

iPod Shuffle (štvrtá generácia) – 2010

ipod-shuffle-fourth-gen

Apple trochu experimentoval aj s maličkým Shufflom. Po podivnej tretej generácii, ktorá okrem displeju neobsahovala ani žiadne tlačidlá (ovládať ste ho museli výhradne pomocou slúchadiel), sa vrátil späť k hardvérovým ovládacím prvkom. Rovnaký Shuffle sa predáva dodnes.

iPod Nano (siedma generácia) – 2012

ipod-nano-seventh-gen

Po rôznych tvaroch a dizajnoch sa iPod Nano usadil na akejsi zmenšenine modelu Touch. Ponúka podlhovastý dotykový displej a home button na prednej strane. Chýba mu však iOS a jeho pokročilejšie funkcie. V ponuke spoločnosti ho nájdeme aj dnes.

iPod Touch (šiesta generácia) – 2015

ipod-touch-2015-gallery1

Najnovší iPod bol predstavený len minulý rok. Spolieha sa však na identický dizajn, aký priniesla predošlá generácia v roku 2012. Vizuálne so svojimi krivkami pripomína iPhone 6 a využíva aj jeho čip A8, ktorý je však dnes už dve generácie pozadu. Predáva sa v pätici rôznych farieb.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple predstavil iPhone 16e

Tak ako sa čakalo, Apple naozaj predstavil nový vstupný model do svojej ponuky. Firma ho však začala predávať pod menom iPhone 16e.
Apple Maps
pokračovanie článku

Apple Maps možno začnú zobrazovať reklamy

Niet divu, že Apple sa eventuálne pokúsi monetizovať väčšinu svojich služieb. No zatiaľ čo niektoré služby vyslovene vyžadujú aktívne predplatné, iné si budú musieť na seba zarobiť same, v záujme zachovania bezplatnosti.