Dodávateľ Apple bol obvinený pre nízke mzdy a nebezpečné podmienky v továrni

Napriek vyhláseniam Apple, že bude dbať na zlepšenie pracovných podmienok u svojich dodávateľov, čínska kontrola práce obvinila šanghajskú továreň firmy Pegatron z platenia príliš nízkych miezd, povolovania obrovských nadčasov a ubytovávania zamestnancov v žalostných podmienkach.

Robotník v továrni má v prepočte na eurá plat 1,66 eur na hodinu, čo je približne 305 eur mesačne, ak nerobí nadčasy. Pokiaľ pracuje viac ako 8 hodín denne, plat sa môže pohybovať okolo sumy 715 eur. Pracovníci v továrni sú nútení robiť aspň 20 hodín navyše každý týždeň. Počas zisťovania dôkazov sa vyšetrovateľ, ktorý bol v továrni v utajení, dozvedel od trénera továrne, že osem hodinová pracovná doba počas pracovných dní nespĺňa ich požiadavky na prijatie zamestnanca.

Čínska kontrola práce tiež zistila, že len 42 % pracovníkov tejto továrne splnilo nariadenie, ktoré povoluje maximálne 60 odpracovaných hodín za týždeň. Továreň takisto nespĺňa bezpečnostné normy. Chýbajú jej núdzové východy a bezpečnostný výcvik trvá len 8 hodín, pričom podľa čínskeho právneho poriadku má trvať aspoň 24 hodín.

Zamestnanci továrne sú upozornení na nebezpečné chemikálie používané pri výrobe iPhonov a iPadov, ako sú napríklad arzén alebo ortuť, ale nie sú inštruovaný ako sa proti ním chrániť. Takisto je problémom ubytovanie, kde sú často aj 14-ti robotníci na jednej izbe, ktoré sú navyše napadnuté plesňami a plošticami.

Napriek tomuto všetkému, oproti kontrole z roku 2013 nastalo zlepšenie napríklad v nemocenskej dovolenke alebo v pravidlách odstúpenia od pracovnej zmluvy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple predstavil iPhone 16e

Tak ako sa čakalo, Apple naozaj predstavil nový vstupný model do svojej ponuky. Firma ho však začala predávať pod menom iPhone 16e.
Apple Maps
pokračovanie článku

Apple Maps možno začnú zobrazovať reklamy

Niet divu, že Apple sa eventuálne pokúsi monetizovať väčšinu svojich služieb. No zatiaľ čo niektoré služby vyslovene vyžadujú aktívne predplatné, iné si budú musieť na seba zarobiť same, v záujme zachovania bezplatnosti.