Najočakávanejšou funkciou v iPade 3 je pre väčšinu Retina displej podobný tomu v iPhone 4/4S. Displej s tak vysokým rozlíšením však musí mať k dispozícii aj dostatok výkonu, ktorý zabezpečí plynulé používanie. Vo všeobecnosti sa preto v prípade iPadu 3 hovorí o tom, že Apple použije procesor A6. Nejde pritom o neopodstatnenú špekuláciu, ale logickú postupnosť. iPad a neskôr iPhone 4 používali procesor A4, iPad 2 a neskôr iPhone 4S procesor A5, a tak je logické, že iPad 3 bude s najväčšou pravdepodobnosťou používať procesor ďalšej generácie – A6. Okrem výkonu by sa mal opäť zvýšiť aj počet jadier – A4 mal jedno jadro, A5 dve a A6 by mohol byť štvorjadrovým procesorom.
Zdroj: WeiPhone
Ako však vidíte na vyššie uvedenej fotografii z čínskych stránok, na ktorej by mala byť Logic board z iPadu 3, namiesto procesora A6 je tu procesor A5X. Je možné, že sa Apple rozhodlo spomaliť vývoj modelov procesorov a namiesto vyššieho čísla každý rok bude podobne ako pri iPhone používať aj vývojové medzistupne ako A5X. Viac by sme sa o novom procesore v iPade 3 mali dozvedieť už 7. marca, kedy Apple podľa všetkého predstaví novinku svetu.
komentáre
hmmm, je to mozne a preto sa pokusim zhrnut ake procesory sa pouzili v iPadoch. V iPad 1 bol pouzity procesor Samsung-Intrinsity Apple A4 (S5PC110A01) RISC a jeho specifikacie boli Fully ARM Cortex-A8 compatible, 13-stage pipeline, 64/32-bit Multi-layer AHB/AXI bus, ARM TrustZone, 2x 128MB integrated DDR SDRAM, NEON SIMD engine, OneDRAM, mobile DDR, LP DDR2 interface, PowerVR SGX 535 3D graphics coprocessor, vector floating point coprocessor (VPU), 32-channel DMA, 1080p full HD codec engine, HDMI1.3 interface. V iPad 2 bol pouzity procesor Samsung Apple A5 RISC Multi-core microprocessor a jeho specifikacie boli dual ARM Cortex-A9 Harvard Superscalar processor core, 64/32-bit Multi-layer AHB/AXI bus, ARM TrustZone, ARM NEON SIMD engine, 512MB 533MHz LPDDR2 SDRAM, NAND flash, moviNAND, SATA, eMMC interface, embedded GPS module, HDMI, triple display controller, 1080p video encode, 1080p video decode, audio subsystem, PowerVR SGX543MP2. Ked sa vsak pozriete na stranku ARM zistime, ze Cortex A9 procesor je stvorjadrovy. A preto si myslim, ze ostavaju pri oznaceni A5X lebo nepouziju procesor Cortex A15 ale ostavaju pri Cortex A9 MPCore. A jeho specifikacie? 4 Cortex-A9 Harvard Superscalar processor, Configurable L1 and L2 cache sizes, FPU, MMU, 64 bit AMBA 3.0 AXI bus, NEON Media Processing technology, ARM Thumb-2 Technology, ARM TrustZone Technology, ARM CoreSight, ARM Jazelle RCT + DBX. nechajme sa prekvapit :)
moje predpoklady na ipad 3 su:
A6 1Ghz – quad core processor
1 GB of RAM
FHD video
1,3 Mpx front camera
5 Mpx photo camera
30 Watt hour battery
weight 620 grams at the same size like ipad 2
9,7´´ FHD display 264 ppi
iOS 5.0.2 – full hd display support for books and games
new collection of smart covers
ale oznacenie A5X ma vazne prekvapilo, teda A5X moze byt bud 1,4 GHz dvojjadro alebo trojjadro to bude prekvapenie
A4 = Fully ARM Cortex-A8 compatible
A5 = dual ARM Cortex-A9 Harvard Superscalar processor core
A5X = 4 Cortex-A9 Harvard Superscalar processor (Cortex A9 MPCore)
A6 = ARM Cortex-A15 MPCore ?? 2013 ??´
Čo si myslíte vy?
Amnart, A5X moze naozaj naznacovat to, ze ostavaju pri ARM Cortex-A9 ale tento krat pouziju 4 jadra a nie okliestenu veriu ako pri iPade 2. A kedze ostavaju pri tom istom procesore nema zmysel menit oznacenie z A5 na A6. na ARM stranke si mozes pozriet architekturu procesora Cortex-A9 a zistis, ze ide o stvorjadro. A4 pouzivala ARM Cortex-A8 takze pri prechode na Cortex-A9 na iPade2 bola zmena procesora a tak sa zmenilo aj oznacenie z A4 na A5. ale mozno je tato fotka len sikovna praca grafika. :)