Kontroverzná dohoda ACTA už dlhší čas zaplavuje stránky novín. Rázne sa proti nej stavajú nie len hard-core počítačoví nadšenci, ale stále viac aj široká verejnosť. Pozrime sa bližšie na to, či opatrenia navrhované v tejto zmluve dávajú zmysel z pohľadu bežného používateľa internetu a či sú aj iné možnosti, ako vyriešiť problém so šírením nelegálneho obsahu na internete.
Zdroj: International Business Times
Čo je ACTA
Wikipédia uvádza, že ACTA je: ~~… multilaterálna obchodná dohoda, majúca za cieľ zavedenie medzinárodných noriem v oblasti vynucovania práv duševného vlastníctva.~~
Je to teda obchodná dohoda medzi štátmi, ktorá ale zároveň obsahuje trestnoprávne prvky pri vynucovaní práv, o ktorých ochranu usiluje.
Záber ACTA je veľmi široký. Vzťahuje sa na falšovanie hmotného tovaru (oblečenie, lieky, pamäťové médiá) a ochranu digitálnych produktov (hudby, programov a pod.). Po schválení by mala figurovať ako medzištátna dohoda nezávislá od ostatných medzinárodných inštitúcií ako WTO či OSN, ale napríklad aj od Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO).
Medzištátne rozhovory o ACTA oficiálne prebiehajú od roku 2007. Prvých sedem štátov: USA, Austrália, Kanada, Japonsko, Maroko, Singapur a Kórejská republika dohodu podpísalo v októbri 2011. EÚ, Švajčiarsko a Mexiko prisľúbili, že dohodu taktiež podpíšu hneď, ako to bude možné. V súčasnosti prebieha schvaľovanie dohody v jednotlivých štátoch EÚ, pričom viaceré jej schvaľovanie už pozastavili.
Proti ACTA sa zdvihla masívna vlna odporu. Taká, ktorá dokonca dokázala prerušiť jej prijímanie v niektorých krajinách (Poľsko či Česká republika). Na slovenskej stránke iniciatívy na jej zastavenie sa objavilo niekoľko bodov, ktoré by nás mali znepokojovať.
Predtým táto iniciatívna operovala aj s bodmi, ktoré medzičasom z aktuálnej dohody ACTA vypadli. Naďalej v nej však zostáva mnoho sporných prvkov, na ktoré organizátori iniciatívy Zastavme ACTA upozorňujú. Okrem iného varujú pred neurčitosťou formulácií tejto dohody.
~~Ak vám politik povie, že o nič nejde, tak neklame. Samotný text dohody sa môže vyložiť aj veľmi mierne, ale aj zničujúco. Ako si ho asi korporácie vyložia, keď ACTA nadobudne platnosť?~~
Milan Čupka v Pravde v dlhšom článku o ACTA uviedol niekoľko rôznych názorov na túto zmluvu. Advokát Ján Korecký z advokátskej kancelárie MAPLE & FISH, inak vyvracajúci viaceré body iniciatívy Zastavme ACTA uznal, že:
~~Problematické sú podľa neho ustanovenia o náhrade škody a trestnoprávnych sankciách, ktoré by mohli znamenať značné sprísnenie postihov za porušovanie práv duševného vlastníctva, alebo časť dohody upravujúcej obchádzanie účinných technických opatrení na ochranu práv duševného vlastníctva, ktorá majiteľovi teoreticky znemožňuje kopírovať legálne vlastnené dielo pre vlastnú potrebu.~~
Na konci Čupka rozoberá možné scenáre, ako to celé s ACTA dopadne, od úspešného presadenia zmluvy až po jej pád a prakticky zrušenie možnosti efektívne vynucovať autorské práva na internete. Riešenie je podľa neho kdesi uprostred medzi týmito dvoma možnosťami, hoci sám ho celkom presne neformuloval.
Možné riešenia
Nemyslím si, že presadenie dohody ACTA bude z dlhodobého hľadiska pre vydavateľstvá prínosom. Zrejme sa im podarí odsúdiť pár ľudí a efektívne znepríjemniť život veľkej časti používateľov internetu – prinajmenšom na istý čas.
Používatelia si však vždy nájdu cesty, ako dáta získať. Zákaz všetkého, čo aspoň teoreticky môže byť zdrojom internetového pirátstva, by mohlo mať nanajvýš podobný efekt ako zavedenie prohibície v USA. Je naivné očakávať, že ľudia na internete sklopia uši a začnú nakupovať filmy za 30 eur, lebo si ich už nebudú môcť tak ľahko stiahnuť.
Vždy sa nájdu spôsoby, ako kontroly obchádzať. Viac sa budú využívať šifrované prenosy, proxy servery a podobne. Bittorrent už dlhší čas podporuje SSL kódovanie prenášaných dát. Ak aj bude mať poskytovateľ internetu možnosť tieto dáta odchytávať, sledovať a ukladať, veľa z nich nezistí. Ak samozrejme nezakážu torrent prenosy ako také. A ak by urobili aj to, používatelia budú využívať sťahovanie z pirátskych serverov atď. Jediné, k čomu presadenie ACTA povedie, bude zvýšenie gramotnosti používateľov v oblasti zaistenia si anonymity pri všetkom, čo na internete robia.
Je však aj opačná možnosť. Nahrávacie štúdiá sa proti internetovému pirátstvu prvýkrát zmobilizovali po rozmachu služby Napster, ktorá odkryla potenciál zdieľania súborov cez internet, ale aj možnej legálnej distribúcie obsahu týmto spôsobom. Chytilo sa jej hneď niekoľko spoločností, no žiadna z nich neponúkla také komplexné a jednoduché riešenie ako práve Apple so službou iTunes Store.
Apple dokázalo ponúknuť službu, ktorá zahŕňala online obchod na nákup hudby, s ktorým spolupracovali prakticky všetky kľúčové hudobné vydavateľstvá v USA. Nákup prebiehal priamo z prostredia prehrávača, ktorý bol súčasťou Mac OS X vtedy už dva roky a hudbu bolo možno z toho istého prehrávača jednoducho synchronizovať s iPodom, ktorý bol na trhu rovnako dva roky.
Hoci za úspechom Apple stálo viac faktorov, o ktorých poradí a dôležitosti sa dodnes vedú vášnivé diskusie, isté je to, že nikto predtým neponúkol komplexný ekosystém zahŕňajúci obchod, program a zariadenie na prehrávanie. Takéto riešenie v praxi znamenalo, že kúpiť si skladbu cez iTunes bolo nie len jednoduchšie, ako ísť do obchodu a kúpiť si CD, bolo to dokonca ešte jednoduchšie, ako ju stiahnuť nelegálne, keďže celý proces vyžadoval len niekoľko kliknutí. Navyše, takto si skladbu vedel kúpiť prakticky každý, kto vedel aspoň trochu ovládať iTunes. A to už nehovorím o tom, že každá skladba sa vtedy predávala za jednotnú cenu 99 centov, čiže používateľ častokrát aj ušetril.
Vydavateľské spoločnosti by mali energiu, ktorú investujú do ACTA, zamerať radšej na vybudovanie distribučných kanálov, ktorými by konkurovali tým pirátskym. Že by to používatelia ocenili, dokazujú aj štatistiky. 29 % prenesených dát v USA tvorí obsah služby Netflix, ktorá za poplatok umožňuje sledovanie širokej ponuky filmov a seriálov. EÚ takúto službu na celoeurópskej úrovni neponúka a najviac preneseného obsahu (28 %) sú bittorent súbory.
Boli to práve ekonomické záujmy, ktoré boli za vznikom ES a tie isté záujmy priviedli európsku integráciu do dnešnej podoby spoločenstva, ktorého sme súčasťou. Preto nerozumiem, prečo sa radšej miesto presadzovania dohody obsahujúcej trestnoprávne prvky nezameriava na čo najrýchlejšie vyriešenie licenčných a iných bariér brániacich vstupu služieb podobných Netflixu na celoeurópsky trh.
~~Fakt, že aspoň časť slovenskej populácie je ochotná za obsah na webe platiť dokazuje napríklad aj fungujúci systém Piano, cez ktorý si ľudia predplácajú prístup k viacerým médiám. (Milan Čupka)~~
Klasické modely šírenia obsahu vo svete internetu už viac neplatia a nevyhnutne ich musia nahradiť modely nové. Buď sa im vydavateľstvá a iné spoločnosti podieľajúce sa na tomto biznise prispôsobia, alebo ich nahradí niekto iný. Doba sa zmenila. Na nikoho, kto zostane pozadu, sa ohľad brať nebude.
komentárov
ACTA je nezmysel, iTunes a pod. je riesenim, s tym s Vami suhlasim,odkedy je na Slovensku, mam iba kupene veci.
Inak ze vraj fungujúci systém Piano je podla mna fail, nakolko vobec neponuka adekvatne sluzby za dany poplatok.Nikdy by som si ho v sucastnej podobe nepredplatil.Nastastie mame este stale alternativne zdroje spravodajstva, ktore „iba“ otravuju reklamou.
Plne suhlasim. Som ochotny dat primerane penize za legalne kupenu hudbu alebo film. Pokial tu nebo iTunes Store tak tu nebolo nic. Ale stale chcu za film 15€ co je podla mojho nazoru vela.
Časť slovenskej populácie je ochotná platiť za Piano? Ale aká?! Teším sa na deň, kedy sa konečne dozvieme, aká je to blamáž. Niektoré médiá už začínajú chápať, že neponúkajú nič, za čo by sa malo platiť. Zopár pseudointeligentných komentárov, „exkluzívne“ články a možnosť prispievania do diskusii? Ak dá niekto za to peniaze…
Napriek tomu mám Piano celkom rád. Pomáha predchádzať degenerácii nášho národa tak, že namiesto toho, aby ľudia čítali bulvár alebo diskusie na veľmi nízkej úrovni, radšej sa venujú niečomu inému.
Nedovolí mi nereagovať na ACTA. Deje sa tu prinajmenšom niečo veľmi nelogické. Predkladá sa štátom sveta represívne opatrenie vo forme ACTA skôr než by sa vybudovali distribučné kanály s ktorými by užívatelia súhlasili. Píše sa rok 2012 a asi každý z nás si všimol akou cestou sa uberajú technológie, možnosti streamovania akéhokoľvek obsahu po internete alebo existujúcej domácej sieti. Každý si už určite všimol, že walkmany a magnetofónové pásky sa už nenosia, tak ako sa vytráca aj obľuba užívania CD a DVD nosičov. Už aj High-Endové firmy pochopili akým smerom sa uberá potreba užívateľov a aké začínajú byť štandardy komfortnej obsluhy. Sme v dobe kde sa televízory alebo AV receivery obsluhujú iPadom alebo iPhonom a podobnými zariadeniami. Sme v dobe kedy nechcete mať doma plné police CD obalov a DVD obalov. Sme v dobe kedy si chce komforte z pohodlia svojej sedačky pustiť to na čo máte chuť. Verím, že viete kam smerujem. Ja viem, sú medzi nami aj taký ktorý vedia oceniť Vinylovú platňu a jej kvalitu analógového záznamu a ja patrím k ním. Ale v prvom rade si treba uvedomiť kto tvorí masu, tú masu kvôli ktorej možno iniciatíva ACTA vznikla. ALE !!! Predkladatelia ACTA by si mali najprv uvedomiť to, že ak chce represívne hájiť duševné vlastníctvo, musí vybudovať distribučné servery odkiaľ sa budú dať legálne za poplatok sťahovať online to o čo každý z nás bude mať záujem. No a tu narážame na ďalšiu podmienku. Technikom asi nemusím vysvetľovať aký je rozdiel medzi CD formátom a MP3 a preto ak by aj chceli distribuovať musí byť jasné za akú cenu akú kvalitu. A aj tu musí platiť ak by existovala bez kompresná distribúcia, ako jedna z možností, stále to musí byť výhodnejšie ako keď si človek ide kúpiť CD do obchodu. Už len kvôli tomu, že sa šetria náklady na samotnú výrobu nosiča, jeho obalu, cena jeho distribúcie formou pultového predaja, a koniec koncom aj ekológie. Dtto platí aj pri filmovej distribúcii, ak by sme sa priklonili aj ku kompresnej distribúcii kódekom H.264, tak musí byť pribalený rovnaký obsah čo sa týka zvuku a titulkov. Nie je mysliteľné aby vám bol ponúknutý film v 720p len s jednou zvukovou mutáciou. A čo ak by ste si chceli pozrieť s pôvodnou zvukovou mutáciou film (Eng) ale so slovenskými titulkami? A za akú cenu? Nie raz to už bolo rozoberané na rôznych recenziách po príchode iTunes storu v CZ a SK. Na záver, je nutné aby tí čo rozhodujú o podpore ACTA nezabúdali na to, že nie je ponúknutá možnosť ako si legálne stiahnuť požadovaný obsah v požadovanej kvalite a za reálnu hodnotu. Je predsa nepredstaviteľné aby ľudia tohto sveta platili nadmerne vysoké pokuty za to, že používajú nahrávky v nižšej kvalite než v akej ju hudobne a filmové spoločnosti distribuujú na pultoch ?! Zaspali dobu a je to ich problém. Veď už pred viac ako 5 rokmi bolo úplne jasné akým smerom sa bude potreba uberať. Bolo to jasné už pri prvých MP3 prehrávačoch, iPodoch, HTPC a mediaplayeroch. Tak nechápem prečo ACTA teraz a tu?
Souhlasim, ze sluzby typu iTunes/Netflix muzou s piratstvim pomoct. Vidim to n asobe, ze mne uz davno nebavi hledat funkcni linky a stahovat pochybny obsah. Radeji si koupim, co mne opravdu zajima a chci to. Ale i tak bude velka skupina lidi, kteri budou veci krast proste z principu. Stejne jako je nekomu moc zaplatit za appku 0.99 a resi to JB a kradenim apps. Proste proto, ze to jde. Druhy problem je, ze iTunes uz tu sice mame, ale proti US/UK iTunes mame jen zlomek obsahu. Nejdou serialy, plno filmu u nas clovek vubec nekoupi a to ani nezminuju lokalizovane veci! A o netflix si muzeme nechat jen zdat. Takze dokud se nahravaci spolecnosti nevykaslou na prodej autorskych del na zaklade regionu, a nesnizi ceny, tak se proste bude vesele krast dal.
http://www.youtube.com/watch?v=citzRjwk-sQ
Uplne suhlasim s odklizecom.
Treba odstranit regionalne rozdiely v distribucii. V dnesnej dobe nieco nepredstavitelne aby nieco v anglicku bolo o mesiac skor na trhu ako v nemecku alebo na slovensku (bezne to zistujem v iTunes Store). Potom je jasne, ze ti nedockavi to budu stahovat.
K tym kradeziam – vzdy a v kazdom spolocenskom zriadeni bude urcite percento ludi, ktory budu kradnut stale.
Najhorsie na ACTA je bod o dokazovani. Je tam totiz uvedene, ze ja ako uzivatel mam dokazat, ze napr obsah mojho iPad-u mam legalne zakupeny. (to mam akoze cestovat na dovolenku so sanonom, v ktorom budem mat doklady o kupe ?)
Toto je uplny opak toho, co funguje u nas. Koli tomuto podla mna ACTA ani neprejde vo vacsine statov EU, pretoze v „normalnom“ prave musi byt bremeno dokazovania na tom, kto ma obvini (a ja mam pravo sa branit), nie naopak…
Presne tak ACTA je nezmysel a každý kto im dá za pravdu „nezná mapu“. Tu totiž niekto zlyhal a vôbec tu nejde o nejaké duševné vlastníctvo. Zlyhali hudobné a filmové distribučné spoločnosti pretože zaspali dobu. Našťastie existuje zdroj kde si viete zakúpiť aj nahrávky v 96kHz/24 (www.hdtracks.com), problém je, že tam nenájdete všetko. Tak ako aj na iTunes nenájdete všetko. Ale existuje tu riešenie. Nech si všetky spoločnosti vybudujú úložiska odkiaľ si každý bude môcť legálne sťahovať to čo chce a v akej kvalite chce. Nech si stanovia finančnú politiku v závislosti od stiahnutej kvality. Ale hlavne nech je umožnené sťahovať obsah odkiaľkoľvek nech sme nelimitovaný regiónom. Prečo? Lebo je rozdiel v kvalite keď počúvate napr. to isté CD vydané spoločnosťou Motown alebo Sony Records. A potom po niekoľkých rokoch náprav a funkčnej multimediálnej diaľnice môže prísť na rad ACTA. Pretože to o čo sa snažia teraz je vlastne protiprávne. prečo? No preto lebo ak vám predajca alebo vydavateľ nevie ponúknuť to čo chcete a vy si to pracne zoženiete, alebo ripnete a prekonvertujete pre svoju potrebu a ešte vás za to chce niekto žalovať, udelovať pokuty … je to obmedzovanie osobnej slobody. To je presne tak ako keby ste si pestovali na záhradke jablká pre vlastnú potrebu a veľkopestovateľ alebo obchodne reťazce by vás žalovali, že ste si od nich nekúpili ich jablká a pestujete ich na čierno. Lenže vaše jablká sú Bio a tie v obchode sú také aké sú. Ak by ste v obchode dostali to na čo máte chuť a dosahovali vami požadovanú kvalitu, pestovali by ste ich v záhrade? asi nie, že? Je predsa jednoduchšie si pozrieť film online, alebo si ho stiahnuť do archívu pre vlastnú potrebu za rozumný poplatok ako pracne ho dolovať niekde z webu, nie? Ale ponúka nám ACTA niečo z toho?
jak itunes ved to je joke
horsi kus software asi nenajdete.
anyways hociaka forma predaju pre koncoveho uzivatela je riesenim vela problemov.
Dôvod, prečo som „pirátom“ je ten, že na Slovensku nič nie je dostupné. A ak je, tak to má idiotský dubbing. Pirátstvo robí veci dostupnými.
Plne súhlasím, aj keď ani nemusia nútiť iné firmy na vstup na slovenský trh: je tu napríklad topfun.sk, ktorý síce nie je najkvalitnejší, no funguje. Prečo im tam nenarvú všetky filmy,čo kedy vyrobili?
na iTunes ma desi jeho diktatorska pozicia, nemoznost pouzivania alternativnych poskytovatelov obsahu.
Apple je uz ako velky brat – vsetko o Vasom telefone + pohybe + cojaviem este vie.
Preco sa musia vydavatelia SW nechavat obrat o 30 percent zisku ked by to mozno niekto iny urobil za 15 percent?
bol by som rad keby som si vsetku hudbu ktoru stahujem mohol kupovat na cd (najvysia kvalita obal ,proste pridana hodnota ) ale pokial org cd budu stat ako stoja tak budem pyrat a hlavne ak aj za mp3 mam platit skoro ako za org cd.(co sa tyka hudby a filmou ale podobne aj softwerou atd)spolocnosti by nemali bojovat proti pyractvu takymto sposobom ale ubrat troska na lakomosti a znizit ceny produktou a ked bude stat cd 3 eura tak ani nebudem rotzmyslat ze ho budem stahovat ale si ich budem rovno a s radostou objednavat a myslim ze by tak urobila vecina pyratou a pyractvo by tak uz nebolo kvoli cenam ale len kvoli adrenalinu …
pre Psittacula Derbiana
mas uplnu pravdu :D