Kto je Sir Jonathan Ive, hlavný dizajnér spoločnosti Apple

Včera sme Vás na MacBlogu informovali o tom, že Jonathan Ive, starší viceprezident Apple pre produktový dizajn, bol menovaný rytierom britského impéria, keď sa ocitol na novoročnom zozname šľachtických ocenení. Jonathana tak teraz možno oslovovať Sir. Táto správa je viac ako vhodnou príležitosťou povedať si niečo viac o tomto veľmi zaujímavom zamestnancovi Ap­ple.

Zdroj: N-TV.deIve vyštudoval priemyselný dizajn na Northumbrianskej univerzite. Po štúdiu pracoval ako dizajnér v Anglicku a založil si dizajnérsku firmu. Spoločnosť Apple si ju svojho času najala na istú prácu a bola tak unesená výsledkami, že mu bolo poúknuté pre Apple pracovať na plný úväzok. Ive to prijal a od 1992 pracuje v Apple. Stojí za dizajnom prakticky všetkých kľúčových produktov od návratu Steva Jobsa do vedenia firmy v roku 1997. Ive pracoval na dizajne pôvodného iMacu, iPodu, iPhone či iPadu a je spolu s Jobsom podpísaný pod viac ako 200 registrovanými patentami Apple.

Ive vedie dizajnérsky tím tvorený asi tuctom ľudí, z ktroých niektorí v ňom boli už pred jeho príchodom a povráva sa, že začínajúci plat v tomto tíme je okolo 200 tisíc dolárov (ročne). Dizajn produktov Apple vzniká vo veľkom otvorenom štúdiu vybavenom kvalitnou hudobnou aparatúrou, do ktorého má prístup len veľmi málo iných zamestnancov. Narozdiel od dizajnérskych tímov iných firiem však nepracujú oddelene, ale úzko spolupracujú s inžiniermi, predajcami a dokonca s externými výrobcami v Ázii. Práve vďaka tomu Apple dokáže vo svojich zariadeniach efektívne skĺbiť estetickú a funkčnú stránku produktu do jednoliateho celku.

Vo februári 2011 Sunday Times priniesol informácie o tom, že Ive údajne zvažuje odchod z Apple a návrat späť do Anglicka. Od vtedy sa o tom nehovorilo, takže ťažko povedať, či to vôbec niekedy bolo alebo ešte je aktuálne, no nech je ako chce, všetko naznačuje tomu, že hoci do vedenia sa postavil Tim Cook, práve odchod Jonathana Iva by pre Apple znamenal snáď najväčšiu stratu vzhľadom na to, akú dôležitú úlohu zohráva dizajn v celkovom úspechu tejto firmy.

Ive a Jobs

Ive bol čosi ako Jobsov obľúbenec pre jeho vyberané estetické cítenie, ktoré Jobsovi veľmi imponovalo. Ive sám pred niekoľkými rokmi povedal, že sa s Jobsom rozprával minimálne jeden krát denne. O svojom vzťahu s Jobsom hovoril aj vo svojej rozlúčkovej reči po Jobsovej smrti.

Jobs vo svojej biografii uviedol, že sa osobne postaral o to, aby Ive disponoval väčšími rozhodovacími právomocami pri návrhu produktov, ako ktokoľvek iný v Apple a že ak o nejakom dizajnovom riešení rozhodne, v Apple nie je nikto, kto by mohol jeho rozhodnutie zrušiť. „Nikto mu nesmie prikázať, čo má robiť.“ Povedal Jobs Issacsonovi. „Zariadil som to tak.“ V rozhovore s Issacsonom Jobs dokonca Iva nazval svojim „duchovným partnerom“.

Medzinárodné uznanie

Ive obdržal ako dizajnér viacero ocenení. V roku 1999 ho Technology Review zaradilo medzi 100 najlepších inovátorov do 35 rokov, Múzeum dizajnu v Londýne mu udelilo cenu dizajnér roku 2003, v roku 2007 získal za prvý iPhone národnú dizajnovú cenu v kategórii produktový dizajn a v roku 2008 rovnako za iPhone čestné uznanie od britskej Mobile Data Association. V máji 2009 mu bol udelený čestný doktorát na Rhode Island School of Design a v júni toho istého roku tiež doktorát na Royal College of Art. V roku 2010 dostal cenu najšikovnejšieho technického dizajnéra časopisu Fortune a teraz k tomu možno pridať už aj titul Knight Commander of the Most Excellent Order of the British Empire (KBE).

V roku 2011 usporiadalo Nemecké múzeum umenia v Hamburgu výstavu jeho produktov. Výstava nazvaná „Stylectrical: O Elektro-dizajne, ktorý tvorí históriu“ zahŕňala diela viacerých vplyvných dizajnérov súčastnosti, vrátane diel Dietera Ramsa, dizajnéra spoločnosti Braun a predstaviteľa tzv. funkcionalistickej školy priemyselného dizajnu. Rams bol pre Iva v minulosti veľkou inšpiráciou a v dokumente Garyho Hustwita Objectified povedal, že Apple je jednou z mála spoločností, ktorej produkty spĺňajú jeho 10 princípov dobrého dizajnu. O podobnostiach medzi Ramsovim a Ivovim dizajnom sa toho už popísalo veľa.

V súvislosti s menovaním Iva za zmienku stojí aj to, že aj samotný Steve Jobs bol podľa The Telegraph v roku 2009 britskou kráľovnou navrhnutý na udelenie titulu Sir, no jej návrh zamietol bývalý premiér Gordon Brown, lebo Jobs odmietol mať reč na zasadnutí Labouristickej strany. Bill Gates bol menovaný rytierom v roku 2005.

Braun

Kalkulačka Braun (1977) a iPhone Calculator App (2007). Zdroj: Wired.com

komentárov
  1. Az taky genius zas neni. Praskajuce panty na Titaniu, Airu, praskajuci plast na MB White, mys k prvemu iMacu, trhajuce sa kable k nabijackam a iPhonom, mys MM po case s nefunkcnym snimacom. praskajuce plasty na iPhonoch, lahko poskriabatelne iPody, antena na iPhone 4, biele klavesnice ku stolovemu a cierne na bookoch, biely povrch dotykovej mysky, ked touch. je v alu farbe/ kde je zmysel pre estetiku a jednotny dizajn /. A naslo by sa toho viac aj v dizajne. Je a nieco co je dobre – unibody, iMac G4, iMac G3, panty na MBPro, Magsafe.

    0
    0
  2. PET-ove recenzie svedčia o jeho šlendriánstve voči výrobkom, ktoré možno nadobudol z rozkoše. Praskajúce, poškriabané a podobne sa stane iba v prípade neváženia si výrobkov.Keď si človek sporí na Maca 5 rokov tak si ho nielen váži, ale aj pristupuje k nemu s úctou. Lacno nedobudnuté „hračky“sú pre neho skúškou čo to vydržía.Chcel by som vidieť jeho dizajnérske čudá v rukách nespratných detí. To , že ten človek si to zaslúžil je iba tŕňom v jeho očiach-ľudovo povedané slepá závisť. A je to typicky Slovenské !!!!! Bohužiaľ

    0
    0
  3. Osobne by som ho rad videl na tej najvyssej pozicii v Apple. Tento clovek ma v sebe jednoznacne kusok Jobsa, co by firme len prospelo. Nebavi ma velmi pocuvat teraz tie nudne predstavovacky.

    0
    0
  4. Apple produkuje špičkový dizajn, ktorý ovplyvňuje celú zemegulu a PET nech si kúpi Ericsson R250 PRO. Ten toho vydrží…

    0
    0
  5. no PET ma rozosmial. co ma spolocne praskanie plastu alebo trhanie kablov s dizajnom? :D to potom mozno Ive moze aj za globalne oteplovanie :D

    0
    0
  6. jumpersk:
    ocuj fesak, to, ze ty si este nevidel zazultnuty dopraskany macbook nie je PETov problem ale tvoj. kecy o zavisti a nevazeni su smiesne. takisto o ucte k spotrebnej elektronike.
    wake up, sheep!

    0
    0
  7. myslim ze PET ale aj Jumpersk obaja prehanaju

    nie je dovod na uctievanie a vynasanie na akysi piedestal akekolvek produkty, su to vacsinou veci na kazdodenne pouzivanie a tak k nim aj treba pristupovat.

    btw, neuznavam obaly, puzdra na iphone ci ipod napriklad, ktore maju za ciel chranit, je to bullshit, zakryvat nieco tak umne spravene mi pride barbarstvo, nekupujem si veci kvoli tomu aby som ich nasledne opatroval ako v bavlnke kdesi v akvariu, ale aby som ich pouzival, a ci su na nich skrabacnce ci ine znamky pouzivania je mi uplne jedno, pretoze veci sa proste opotrebuvaju.
    biely ,iPhone 3G som mal tri roky, bez obalu, sice prvy rok so ZAGG foliou, ktoru som vsak potom strhol, pretoze ten display je proste ovela lepsi, ked nie je nicim zakryty, nech si vravia co chcu, invisible shileds nie je vobec invisible a hlavne je citit ze je to cudzi element. telefon zil spokojne a bez vaznejsiej ujmy na zdravi i po niekolkych padoch na beton az kym som ho nesratil…

    0
    0
  8. lak na nechty…konecne tu niekto ma pravdu, teraz ved jumpersk, to su iba obycajne veci neviem ako uctivo by som sa k nim mal spravat.
    btw: Co je to za logiku setrit si 5rokov na pocitac :D..ked na to nemam tak si to nekupujem ;)

    0
    0
  9. Pet: Uz ti niekto vysvetlil rozdiel medzi knstrukterom a dizajnerom? Jedine co z tvojich vycitiek patri dizajnu je ta okruhla myska.. Ostatne veci su zalezitostou konstrukterov.. Dizajner navrhuje tvar, vonkajsi vzhlad… To ci sa to bude skriabat, lamat a pod. je uz vecou konstrukterov ktory maju za ulohu navrhnut take materialy a konstrukciu aby sa co najviac podobali navrhnutemu dizajnu a zaroven splnali ergonomicke, pevnoste, bezpecnostne podmienky.. Ak nedokazu spravit vernu kopiu dizajnu tak, aby boli schopny tieto podmienky dodrzat, idu za dizajnerom aby dizajn zmenil.. Potom sa do toho samozrejmne zapaja vyroba, lebo nie vsetko co konstrukter navrhne sa da vyrobit, popripade je vyroba draha.. Dizajn, konstrukcia a vyroba spolu neustale komunikuju a spolu sa snazia vytvorit kompromis aby bol vyrobok pekny, ergonomicky, splnal dopredu stanovenu konstrukcnu kvalitu, bol lahko a rychlo vyrobitelny a to vsetko co mozno najlacnejsie.. Toto nikdy nebude a ani nedokaze robit jeden clovek.. Ive sa zaobera dizajnom.. Komunikuje s vyrobou aj konstruktermi ale jeho parketa je dizajn.

    0
    0
  10. Takze mal som uz dost Macov sukromne aj v praci. Ja si davam pozor na svoje aj na firemne stroje pozor / o firemne sa staram este viac a celkovo ich je momentalne 13 KS+ 4 KS ACD a 10 iPhonov / Videl som uz vselico co sa tyka APPLE. Aj vydarene kusky aj nepodarky. Ani jeden sa neposkodil zlym zaobchadzanim. Vsetky spomenute chyby som zazil a vacsinu som musel riesit este v zaruke. Takze ziadna zavist ani nic ine. A ani sa s APPLE nehrali ziadne deti. Mame dokonca aj take veterany ako 1 Titanium,1 iPhone, 1 iPod a su v pohode. Najnovsie sa riesi iMac 27 s prachom za LCD a tie mysky s tym klitakom sme uz nahradily s BT myskou Touch ani jedna nefungovala pocas zaruky bez chyby. iPhone 4 radsej pomlcim a koncim mam APPLE rad a nechcem na nich hladat len chyby. Len som chcel povedat, ze Ive a Jobs mozu za vela tych problemov az moc velkou snahou za krasou a zabudli na trvacnost a funkcnost. Proste to niekedy prestrelili a mensiu facku dostali az z iPhonom 4. Hawk….

    0
    0
  11. ja si myslim ze jediny skutocny dizajner ktory existuje uz bol najaty slovenskou narodnou galeriou aby urobil ich stranku

    0
    0
  12. Ive je brutalista, keď som čítal knihu o Stevovi to bol top človek na dizajne, ako klobúk dolu pred ním. Veľa ľudí v Appli je geniálnych.

    0
    0
  13. Tak ešte raz.

    „… Steve Jobs bol podľa The Telegraph v roku 2009 britskou kráľovnou navrhnutý na udelenie titulu Sir, …“

    Z akého zdroja to je? V článku, na ktorý odkazujete, nie je uvedené, že išlo o návrh kráľovnej.

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť