Tip: OS X Lion už môžete virtualizovať

Príchodom nového systému sa zmenila aj licenčná zmluva (EULA) pre OS X Lion. V Apple sa rozhodli povoliť virtualizáciu už aj pre klientskú verziu OS X. Po zakúpení z Mac App Storu má užívateľ právo mať jednu kópiu systému na hardvéri od Apple a jeho dve ďalšie kópie môže používať vo virtualizovaných prostrediach, ako napríklad VMWare Fusion, Parallels Desktop alebo iných.

Výňatok z EULA OS X Lion, časť 2B, Zdroj: http://images.apple.com/…107.pdfFirmy môžu navyše vrámci jednej licencie poskytovať kópie pre viaceré firemné zariadenia jedného zamestnanca. Vzdelávacie inštitúcie môžu poskytovať systém vrámci jednej licencie aj pre viacero študentov (napríklad v knižnici, študovni, atď.).

V minulosti povoľovala jedna licencia na OS X práve jednu inštaláciu výhradne na hardvér od Applu. V servrovej verzii Leopard a Snow Leopard už bolo možné virtualizovať a najnovšie to už je možné aj v klientskej verzii.

Špekulácie o tom, že je legálne na Macu pod Linuxom, FreeBSD, atď. virtualizovať OS X v Xen nie sú pravdivé, lebo aj keď sa jedná o hardvér od Applu, EULA k OS X Lion špecifikuje virtualizáciu na hardvéri od Apple, ktorý beží na Mac OS X. V minulosti to možno bolo dotknuteľné, lebo licencie neobsahovali časti o virtualizácii.

Virtualizačné nástroje

Aktuálne verzie najpopulárnejších nástrojov na virtualizáciu pod OS X zatiaľ nepodporujú inštaláciu Mac OS X Lion, ale toto sa určite čoskoro zmení, vzhľadom na nové voľnejšie licečné podmienky. Najnovšie verzie sú: VMWare Fusion 3.1.3 (416484), Parallels Desktop 6.0 (12094), VirtualBox 4.1 (73009).

VMWare Fusion podporuje inštaláciu servrového Snow Leoparda aj Leoparda, ale sám si pred a počas inštalácie zisťuje či inštalované OS X systémy sú naozaj servrové verzie. Ak by neboli, tak by ich odmietol nainštalovať alebo spustiť. Toto zisťovanie sa však dá celkom jednoducho obísť vytvorením súboru ServerVersion.plist v System/Libra­ry/CoreServices/ na inštalačnom médiu a po nainštalovaní aj na disku virtuálnej mašiny. Keďže to už je legálne (len aktuálna verzia VMWare to zatiaľ nevie), podrobný návod na nainštalovanie môžete zhliadnuť tu.

Zaujímavé je, že už len po vytvorení súboru ServerVersion.plist na inštalačke klientskej verzie Lionu sa objavili stopy po servrovosti. Napríklad sprievodca inštaláciou píše, že ‚Install Mac OS X Server‘ aj keď to nie je servrová verzia. V System Preferences bol odkaz na Xsan alebo v Docku bola aplikácia Server (ale nespustiteľná). A iné.

Mission Control v Lion pod VMWare v Mission Control v Lion
Lion pod VMWare Fusion

Virtuálny Mac OS X Lion pod VMWare Fusion, dnes už legálne…

komentárov
  1. Pokial sa neda Lion Server virtualizovat na inych OS a inom HW tak je to velka skoda. Pretoze Apple nema momentalne vhodny HW do serverovne.

    0
    0
  2. to laik :) – v sukromi asi nic, ale firmy ktore potrebuju testovat nove verzie mimo produkcnych systemov to nahodia najskor na virtualku a testuju… idealne pri vyvoji software, nebudes si predsa testovat na svojom systeme, a virtual je lacnejsi ako cele zelezo na testovanie. A videl by som aj prinos virtualizovaneho lion servera, vela firiem uz prechadza na virtual servery. Myslim ale ze uz SL server sa dal virtualizovat ci?

    0
    0
  3. zbytocne to nie je ak mas mac pro ako sranicu v ktorej mas viac virtualnych masin teraz mozes mat legalne spristupnene aj Liony ktore mozu cez remote pouzivat iny pouzivatelia zo svojich desktopov alebo ti tam mozu bezat ine sluzby.

    0
    0
  4. Ak myslite virtulizovat OSX pod OSX, tak to nie je zbytocne. Napriklad, ak niekto vyvija veci do systemu, skusa aplikacie atd, nerozbije si OS.

    0
    0
  5. tiez nechapem. vo virtualke vacsinou skusam OS-y, s ktorymi bezne nerobim. jedine vyuzitie je bezpecnostne:
    1. testovanie noveho softveru – nainstalujes najprv vo virtualke az neskor do hlavneho systemu
    2. internet banking

    0
    0
  6. Zbytecne to neni, pujde spustit Mac OS uvnitr Windows coz mnozi (treba ja) oceni.

    Ono to slo i ted ale chtelo to nejakou pohackouvanou verzi Mac OS a to nebylo moc pohodlne.

    0
    0
  7. Podla mna je to dobre, mozeme si konecne instalnut Mac OS X (legalne) aj do virtualnej masiny…

    napr v robote pouzivam linux a teraz si budem moct vytvorit aj virtualneho LION-a na experimenty :-)

    0
    0
  8. no vacsine ludi to bude na dve veci… fakt ze to musis virtualizovat na Apple HW ti neprinesie ziadnu vyhodu.

    Mozno developerom – ktori mozu skusat viacero konfiguracii instalacii a pod…. Fakt celkom dobre nechapem naco budem virtualizovat dalsiu instanciu MacOS na niecom co uz MacOS ma…. – a este raz / beriem to z pohladu bezneho cloveka… Aj u takej kniznice si to celkom dobre neviem predstavit…

    0
    0
  9. Mozes si nechat zatial SL ale pod VMware ci Paralells si mozes nainstalovat Liona a si mozes odskusat ci SW bezi pod nim bez problemov. Alebo aj naopak, prejdes na Lion ale SL mozes nadalej spustat virtualne. Developeri casto vyuzivaju tuto moznost.

    0
    0
  10. no vidim, ze tu v tom ma vacsina citatelov vo virtualiazacii „jasno“.

    Legalne samozrejme Lion pobezi ako „guest“ operating (virutalne) len na MAC OS „host“ operacnom systeme. Ide samozrejme primarne o hardware, keby apple pripustil legane vyuzivanie MAC OS na inom ako apple hardware, hardware by sa stal prakticky nepredajny.
    Ale myslim, ze to nebude dlho trvat, kym sa najdu recepty, ako oklamat vo VMWARE, ci VirtualBox vstupnu kontrolu a fakt sa to bude dat nainstalovat aj vo Win alebo Linux host operacnom systeme (aspon si to teda myslim).

    akonahle pride VMWARE alebo VirtualBox s updatom a moznostou instalovania Liona, ihned si Liona kupujem a zacinam presne testy. Som si isty, ze niekolko aplikacii pod nim nepojde (napriklad na VPN do prace som cakal dva roky, kym ju spravili na Snow Leopard), ale rad si Liona vyskusam a pohram sa s nim.

    Zmysel virtualizacie okrem takychto testov je hlavne na serveroch, kde sa za istych okolnosti oplati kupit silnejsie zelezo a spravit na nom viacero mensih virtualne oddeleneych serverov (trebars Actvie Directory Domain Controller Windows, potom File Server tiez wndows, ale Print server Linux, proxy tiez LInux atd.). Osobne to ale tiez pokladam za hracky, skutocne virtualizacne nastroje su v IBM na P7xx serveroch, alebo na mainframes zOS, to uz su vsak trochu ine cenove relacie…

    0
    0
  11. Mac na Win – NIE , NIE a este raz NIE! Nepojde to.

    Precitajte si tu cast v EULA poriadne, prosim:
    (iii) to install, use and run up to two (2) additional copies or instances of the Apple Software within virtual operating system environments on each Mac Computer you own or control that is already running the Apple Software.

    zdoraznujem tu cast:
    „within virtual operating system environments on each Mac Computer you own or control that is already running the Apple Software“

    On each MAC COMPUTER.

    0
    0
  12. este dodam, ze v sucasnosti ani jeden produkt, ci Parallels ci VMWare Fusion for Mac nepodporuju instalaciu a spustenie Mac OS X 10.7 Lion. Proste to tam nespustite. Aktualizacia sa caka v dohlade par mesiacov.

    Vo Virtualboxe to ide (na Macu) ale chybaju ovladace, takze cele to je nepouzitelne (ventilator huci, grafika seka, zvuk nejde)

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Apple iPhone 14
pokračovanie článku

Apple už o niekoľko dní ukončí predaj starších iPhonov v EÚ

Januárom 2025 nevstupujeme len do nového kalendárneho roka, ale aj do novej etapy fungovania v EÚ. Počnúc prvým dňom budúceho roka vstupuje do platnosti nariadenie, ktoré zakazuje predávať mobilnú elektroniku s inou koncovkou ako je USB-C. A teda to znamená, že Apple oficiálne bude nútený ukončiť predaj starších iPhonov v EÚ.
pokračovanie článku

Apple zvažuje 5G pripojenie pre MacBook a Vision Pro

Písal sa rok 2008 a na internete sa objavili prvé fámy, že Apple pripravuje MacBook s mobilným dátovým pripojením. Správy vtedy komentoval aj Steve Jobs, keď potvrdil, že napokon sa rozhodli nepokračovať v tejto iniciatíve.