Nové MacBooky Air síce prinášajú Thunderbolt aj do tejto vstupnej rady prenosných počítačov od Apple, stará sa oň však odlišný riadiaci obvod, tzv. Eagle Ridge. Ten je oproti čipom použitým v iMacoch, MacBookoch Pro a Mac mini (Light Ridge), menší a hlavne lacnejší. Polovičná veľkosť síce ponúka polovičné možnosti pripojenia – dva kanály Thunderbolt (2× 10 Gbps v oboch smeroch, priepustnosť 40 Gbps) a len jeden DisplayPort výstup oproti štyrom kanálom Thunderbolt (4× 10 Gbps v oboch smeroch, priepustnosť 80 Gbps) a dvom DisplayPort výstupom s Light Ridge – na druhej strane však nemusí predstavovať žiadne reálne obmedzenie. Grafická karta použitá v MacBookoch Air (Intel HD Graphics 3000) by na používanie dvoch externých displejov aj tak nestačila. Nižšia cena čipu tak umožňuje prenikať Thunderboltu aj do lacnejších počítačov.
Zdroj: iFixit
komentárov
A je to tu! Zase bude po svete pobehovat X roznych implementacii tohto rozhrania… Nestaci, ze USB je tak univerzalne, ze potrebujete doma za priehrstie kablov, aby ste pripojili vsetky zariadenia s roznymi konektormi?
Uz sa tesim na nejaky ten skvostny apple minithunderbolt konektor. Hlavne nech vypadava aspon tak dobre, ako minidvi!
riso: Cože? Jaký jiný konektor? Prostě je to menší čip s méně kanály, které by se stejně nevyužily. Nevím proč by se měl měnit konektor.
4riso: v clanku sa nepise o mensom konektore ale cipe
riso, akosi si nepochopil. Port je ten isty, funguje uplne rovnako, je plne kompatibilny, neuveritelne rychly (rychlejsi nez vies vyuzit). Clanok hovori o tom, ze na slabsich notebookoch bude pomalsi (aj tak tolko nevyuzijes).
Vy ste bohuzial nepochopili moju analogiu s USB. Je nehovorim, ze zmenia konektor, aspon nie teraz, ale aby to nedopadlo ako s USB, ktore ma v dnesnej dobe 7 roznych konektorov v standarde a kopu nestandardnych, pre kazdeho vyrobcu aspon po jednom kuse…