Vyhľadávací gigant Google dnes ohlásil, že odkupuje divíziu spoločnosti Motorola, zameriavajúcu sa na výrobu mobilných telefónov. Motorola je momentálne jedným z najväčších výrobcov zariadení so systémom Google Android. Stojí napríklad za populárnymi telefónmi Motorola Droid, Droid X a Droid 2, respektíve GSM verziami Milestone, Motorol X a Milestone 2.
Google odkúpil firmu za 12,5 miliardy amerických dolárov. Od akvizície si sľubuje „zosilnenie Android ekosystému a zlepšenie konkurencie vo svete mobilných telefónov.“ Aj keď Google vyvinul operačný systém Android, sám žiaden mobil s týmto systémom nepostavil. Brandované telefóny Google Nexus One a Nexus S vyrobili partneri HTC a Samsung. Vďaka Motorole teraz bude mať Google pod kontrolou aj výrobu hardvéru, rovnako ako Apple.
Neznamená to ale, že Android telefóny už nebudú môcť vyrábať aj ostatné firmy. Google tvrdí, že „Motorola Mobility zostane licenčným partnerom Androidu a Android ostane otvoreným. Google bude prevádzkovať firmu Motorola Mobility ako samostatný biznis.“ Okrem silnej pozície na trhu mobilných telefónov Google označuje za dôvod kúpy aj silnú pozíciu v „domácich zariadeniach a video riešeniach.“
Navyše svoju úlohu zohrali aj patenty, ktorých Motorola vlastní veľké množstvo. Spoluzakladateľ Larry Page píše na svojom blogu, že sa vďaka nim Google môže brániť proti patentovým útokom od Apple a Microsoftu. Niektorí odborníci dokonca naznačujú, že toto je hlavný dôvod kúpy.
Firma Motorola bola založená v roku 1928, čiže 68 rokov predtým, než Google. Na začiatku roku 2011 sa po dlhšom období straty rozdelila na Motorola Solutions, ktorá vyvíja neštandardné zariadenia pre firmy a vládu, a lepšie si počínajúcu Motorola Mobility, ktorá predáva mobilné telefóny. Telefón Motorola Droid, ktorý firma uviedla na trh na jeseň 2009, bol prvým komerčne úspešným Android telefónom a za 74 dní sa z neho predalo viac než milión kusov.
komentárov
Tak a Ameriku mame pod palcom,uz len zvysok sveta … hovori si Google.V apple musia penit.
Apple musi prejst na inu politiku.Ocakavam zmeny zo strany Apple.Toto je rana pod pas,hlavne v USA.
Kupil som si Motorolu Milestone a bol to zly tah, zanevrel som tymto padom na motorolu a aj na Android – velke sklamanie..
neskutočne sa teším na koniec ďalšieho roka. Zhrňme si históriu iPhone.
Vyšiel iPhone, bol to nový koncept, akurát v takmer nepoužiteľnej beta fáze. No koncept bol bezkonkurenčný.
iPhone 3G a 3GS (iOS 2, 3) – vychádzali “iPhone killeri”, ktorí proste nedokázali iPhone koncept dostatočne dobre okopírovať. iPhone medzitým doťahoval skvelý koncept do funkčnej podoby.
Potom prišiel Androidov prvý úspech s Motorolou Droid. Prvý reálny konkrent v “iPhone koncepte”. V Appli začali makať na plné obrátky. iOS bol ale už v pokročilej fáze vývoja, tam sa to ešte neprejavilo.
Potom prišiel iPhone 4. Po HW stránke, až na anténu, mu nebolo čo vyčítať.
iOS 5 je aspoň taký big leap forward, ako bol iPhone 4. Dostáva sa do top ligy a vyčítať je mu možné akurát tak widgety.
iCloud – výrazné odlíšenie od konkurencie.
Čo bude ďalej? Keďže iPhone 4 je už zastaralý, tak určite uvažovali nad iPhoneom 4S. Upgradnúť zastaralé komponenty (A5,8MPx foťák) a vrátiť ho do top ligy. No keďže Android rastie výrazne rýchlejšie ako oni, zjavne si to rozmysleli a uvažovali nad lacným iPhonom, väčším upgradom (iPhone 5). Onedlho uvidíme, ako to dopadlo.
Teraz Google kupuje Motorolu. V patentových bojoch sa Apple snažil zvýšiť cenu Androidu, aby mohli lepšie konkurovať. Zjavne nič z toho sa konať nebude.
Z toho vyplýva, že Apple nepôjde na 120% ako doteraz, ale aspoň na 150% :) Myslím si, že ak Steve Jobs bude ešte aspoň rok u kormidla, ďalší rok uvidíme veľa “kúziel”. Myslím si, že teraz sú extrémne blízko vrcholu a že ďalší rok uvidíme to najlepšie, čo sa v high-end segmente dá dosiahnúť. Podobne ako Windows XP bol vrchol Windowsov (nie, že by bol lepší ako 7, ale od vtedy už toho veľmi nemajú čo vymýšľať a tj ďalšie upgrady niesú tak zásadné), bude v priebehu roka vrchol high-end smartphonov. Potom ešte príde kopa updatov, no nič zásadné. Boje sa presunú do nižších segmentov, kde Apple nepríde len s lacnejším iPhonom, ale iným konceptom, pretože oni “lacňácke” telefóny robiť nebudú. Podobne ako nemajú lacný Mac, ale iPad..
cele vase uvahy chlapci su na nic. Android sice rastie, ale rastie co? Nuz, najlacnejsie braky s dotaciou za 1 €, ktore generuju mizive marze. Vid LG ci SE – strata, strata, strata.
Apple mieri do top segmentu a ma viac ako 50 % ziskov celeho trhu. A to sa pocita, nie predane kusy lacneho braku, neraz bez Google apps a Android marketu (rozumej, nelicencovany Android).
Mimochodom, dost ludi v mojom okoli si Android phone kupilo (hlavne HTC) a teda spokojni prilis nie su. Vykon (Android nema HW akcelerovane rozhranie), bateria (aplikacie nie su testovane na kvalitu kodu a vytazuju procesor) a stabilitu (blbosti dodane vyrobcom zasahuju do OS). Nehovoriac o kvalite rozhrania a samotneho HW, ktory je neraz na hrane aby to vobec bezalo a na urovni iPhone 3G.
Tupcek – uf ty jsi úžasný optimista :) Čím se i cloud výrazně liší od konkurence ? Tím že dává jen 1/5 volného místa zdarma oproti konkurenci ?
Do levných telefonů budou muset jít. Nebude trvale udržitelné aby stále prodávali o 30 až 40% předražené zboží.
Samsung vydal skvělý tablet, na který apple nemá tak se ho snaží zakázat.
Divné ne ?
Jožo už tě čtu asi deset let. Trochu brzdi, nebo zase budeš jíst ponožky :o)
no toto su presne veci preco si applaci kupuju iPhone.. Ja osobne som napriklad teraz riesil dilemu ci si koncom roku zoberiem LG optimus 2x alebo investujem peniaze do svojho 2 roky stareho 3GS.. asi si vyberiem tu druhu alternativu. Super moznosti Androida su len zdanlive, pouzitelnost je castokrat biedna.. Navyse aplikacie ktore mam a ktorych je stale viac a viac si mozem na Androide akurat tak cucat z prsta.. Pridem napriklad do nejakeho europskeho mesta hladam elektronickeho sprievodcu – vzdy mam v iOS-e k dipozcii niekolko docela slusnych free aplikacii. Android ich zdaleka nema tolko. A tak je to vo vsetkych oblastiach, iOS je proste dobre fungujuci standard. Android je “free” a tak to s nim aj vypada.
Ako spominal Jozo Remen, akceleracia prostredia – aj ta moja supa 3GS je rychla ako dvojjadrovy Android.
Na partnerstvo Google + Motorola som ale zvedavy. Nemam ale pocit, ze by Motorola bola najlepsim Androidom v poli…
Já sám jsem zvědavý jak se vším ještě zamíchá třetí hráč. Myslím oficielní představení Windows Mobile 7,5 Mango. Přátelé co dělají u microsoftu říkají, že je jednoduchý a úžasně svižný se spoustou vychytávek. Tvrdí, že je systém rozhodně dál než Android 2,3 i iOS4.
Navíc jestli se nemýlím, dává microsoft icloud 25G včetně domény – to si myslím bude nejen pro náš trh zajímavé.
iPhone je snad jediné zařízení , které od applu nepoužívám :)
Apple je Apple
PR: a v com co som napisal nie je pravda? Android rastie vdaka lacnym smejdom. Pravda. Rastie, lebo ludia vidia dotykovku, neriesia co tam je za SW. Odhadom tak 60-70 % Androidov (aj viac) nikdy nebolo pripojenych na internet a nikdy si ich pouzivatelia nestiahli ziadnu aplikaciu. Teda to nie su smart phony.
No a dalej plati tiez to, co som napisal o kvalite Androidu. HW narocnost (chyba akceleracia GUI, takze sa to dohana 2 jadrami), slaba vydrz na baterku po nainstalovani par apps, celkovo slaba ponuka na markete – chybaju kvalitne aplikacie od riadnych hracov (nie je ochota platit), akceptacia Androidu v enterprise je velmi nizka (centralna sprava, riadenie bezpecnostnej politiky atd.).
No a potom tu mame vesely nasup v podobe odmietnutia platit za licenciu na Javu – nechapem, preco sa o tomto NIKDE u nas nezjavil ani tuk. Google bude mat este velky, velky problem. Mam pocit, akoby nase IT media vedome ignorovali viacere pravne problemy Androidu a selektivne si vyberali len pozitivne spravy.
http://fosspatents.blogspot.com/2011/07/judge-orders-overhaul-of-oracles.html#sovietstyle
Vyzera to tak, ze Rubin priamo odporucil pouzit Javu bez zaplatenia licencie, skratka to risknut. A to moze byt pre Google vazny pruser.
Otvoreny OS? Nuz, nie tak celkom, ze…
http://www.computerworld.com/s/article/9219115/Google_claims_Microsoft_improperly_showed_Android_code_to_expert
The confidential source code improperly provided to Dr. Stevenson is highly proprietary source code that Google does not even share with its partners, such as Motorola,” Google said
Honeycomb zatvoreny, Android cely zatvoreny a otvoreny len kernel a par kniznic, nic viac. Fakt otvoreny OS :). Ale ako marketingovy blabol pre naivnych to funguje bombovo.
Bufobufo: a co maju tvrdit ze je nahovno?
Larry: Líbí se mi ta Motorola. Tonny, tady máš mojí kreditku, skoč mi ji koupit.
Tonny: OK, zařídím pane.
… druhý den …
Larry: Tonny! WTF, volaj mi lidi a ptají se mě na Motorolu. Proč je zajímá nějaký f*cking mobil, který jsem si chtěl koupit? Koupils ho? A kde ho máš?
Tonny: Ehm, pane, totiž … já myslel … vy jste chtěl jen jeden MOBIL???
Larry: Jasně! Moje HTC jsem si rozsedl.
Tonny: Hmm, pane, tak to máme problém. Já jsem koupil celou Motorolu.
Larry: Jak CELOU Motorolu?
Tonny: No, celou firmu. Motorola Mobility.
Larry: F*ck. Měl jsi koupit JEN mobil, ty hovado!! Co teď?
Tonny: Tak napíšeme tiskovou zprávu, že jsme koupili Motorolu ze strategických důvodu a pak vymyslíme, co s ní.
Larry: OK, to by šlo!
High-end segment nie je trvalé riešenie. Väčšina ľudí si high end kúpi len vtedy, ak je priepastný rozdiel medzi ním a nižšou triedou, čo v prípade iPhonu prestáva platiť. Na tom žije Android, je kúsok horší (a stále sa doťahuje), ale výrazne lacnejší. Apple nemôže kúzliť donekonečna a keď nebudú mať každý rok revolučný nápad, budú musieť prejsť do nižších segmentov, alebo začnú strácať.
WP Mango s Nokiou pekne zamiešajú trhom. Mango ich dostane na úroveň konkurencie, WP je viac-menej iOS pre ostatných výrobcov a Nokia je značka, keď bude mať schopné telefóny za dobré ceny tak pôjdu jak teplé rožky.
Ohľadom iCloudu: ono to je ako s iPhonom oproti ostatným dotykovkám v roku 2007. Nie sú prvý v cloud službách, no je to iná úroveň, iný koncept. Žiaden iný telefón neprichádza s predinštalovanou cloud automatickou synchronizáciou všetkého.Fungujúcej bez toho, aby sa človek musel starať. Napríklad si neviem predstaviť, že by moji rodičia uploadovali všetky fotky a dokumenty, hneď po ich vytvorení, na FTP, no viem si predstaviť, že si zapnú iCloud a budú príjemne prekvapený, keď svoje fotky hneď nájdu na PC. Skrátene: iCloud je viac než len online úložisko+email, snychronizácia kontaktov a kalendárov. Je to komplexná služba synchronizujúca všetko bez potreby zásahu používateľa. To je o generáciu ďalej, ako hocijaká konkurenčná služba. Akurát sa na to treba pozrieť vcelku a nie rozoberať každú službu zvlášť.
Myslím, že ve špičkách těchto velkých firem jsou i špičkoví zaměstnanci kteří musí obdobně jako v šachách myslet několik tahů dopředu. Osobně si nemyslím, že nákup Motorola je protiúder proti Apple. To je pouze pohled z našeho rybníčku. Google řešil dvě věci, patenty a konkurenci. Proto ten velký bonus nad burzovní cenu Motorola.
Google s androidem jde jinam než Apple, chtějí obsadit trh a pojistit si budoucí zisky, proto rozdávají Android skoro zadarmo a proto souhlasí se tolika výrobci a koncepcemi. Z hlediska programátora je to šílenství, ale oni chtějí napodobit MS s jeho Windows na PC. A tím pádem, co byla velká rána situace na kterou oni museli reagovat? Přece na jaře vyhlášené partnerství NOKIA – MS a upnutí se na Windows Mobile. Tudíž tam Google podjela půda pod nohama, největší výrobce mobilů, nejznámější značka. Tím pádem s MS je to vážnější konkurent než Apple. Ten obsazuje jinou kategorii nekonkuruje přímo Androidu.
Pavel: Je možné, že by mali stále o 30% drahšie zariadenia, ako konkurencia. Oni sa nikdy nebudú púšťať do cenových vojen a nikdy pre cenu neobetujú kvalitu.Zároveň, ako píšeš, budú musieť vydať lacnejší iPhone. Zároveň ten lacnejší iPhone bude musieť byť úspešný a keďže cenovo konkurovať nebude. Preto bude unikátny, iný koncept. Ako napríklad iPod nano. No a čo že pod ním nejdú iPhonové aplikácie a nemá navigáciu, však ani nemá mať. Tak isto lacnejší iPhone nebude mať niektoré funkcie, no ani nikto ich od neho nebude čakať a preto bude môcť byť prirodzene lacný a kvalitný
Tupcek: Žiaden iný telefón neprichádza s predinštalovanou cloud automatickou synchronizáciou všetkého? A google služby v android telefónoch sú čo? zadáš jden účet a všetko sa synchronizuje.
Google dava Android zadarmo? Ale no tak, to vobec nie je pravda. Kto chce mat plny Android s Marketom, s Google aplikaciami atd. a nie nepouzitelny odpad, musi platit za licenciu.
Ze je lacnejsi nez WP 7 a dostupny voci iOS inym vyrobcom? Ale to je jasne, Google vobec nejde o Android ani o vyhladavanie ani o dalsie sluzby. Tieto sluzby ani Android NIE SU co predavaju.
Google predava inzerciu, data o uzivateloch (enormne prepojene a ucelene), reklamu. To je ich produkt. Produktom Google je jeho uzivatel. To Google predava. Ludi, ich identitu na webe. Predava ju inzerentom. Ich zakaznikom nie je uzivatel, ale inzerent. Ziskovym produktom fakt nie je Android :)
Výchozí podmínky: Google vydělává na prodeji reklamy a TO je jeho zájem. A tento zájem podporuje např. tím, že dotuje vývoj Firefoxu a vyvíjí Chrome které pak rozdává zdarma (protože jinak by je MS mohl vyšachovat ze hry pomocí Internet Exploreru). Stejně tak jsou pro Google nepodstatné příjmy z Androidu, ale v zájmu své budoucí prosperity se nesmí nechat vyšachovat z mobilních telefonů. BTW ono i to sbírání informací o lidech není pro Google primární cíl, ale z velké části jen prostředek jak správně cílit reklamu.
Současnost: na Adroid jsou vedeny útoky ze všech stran, MS požaduje po výrobcích mobilů poplatky za své patenty, Apple požaduje zákazy prodejů (mimochodem argumentuje falšovanými fotografiemi) a také vyhrožuje patenty. A když se vyprodávaly relevantní patenty Nortelu, tak se smluvili všichni Google konkurenti a koupili je spolu jen aby se k nim nedostal Google a nemohl je použít k obraně Androidu.
Protitah Google: koupí Motoroly se dostává k hromadě patentů a je schopen velice efektivně začít bránit Android. A protože Motorola je i velkým výrobcem set top boxů, tak bude pravděpodobně schopen protlačit i Google TV (zde byl vyblokován filmovými studii kteří by nejraději všechnu kontrolu měli pro sebe – ostatně i iTunes by nejraději zlikvidovali ale iTunes je pro ně už příliš velké sousto a tak je Apple v bezpečí). Dokonce kdesi byla zmínka o značně nadstandardní licenci na javu kterou Motorola vlastní – toto by mohlo přijít docela vhod ve sporu s Oracle. Pokud Google všechno vyjde, tak se mu povedl zcela geniální tah.
Poznámky na závěr:
Dohledejte si příhozy Google při aukci Nortel patentů :-). Google přihazoval částky, které odpovídají různým fyzikálním a matematickým konstantám a skoro to vypadalo, že si dělá srandu.Dnes už se dá říci, že mu tento vtip vyšel na 200 procent – jeho konkurenti zaplatili nehorázné peníze za patenty a vyblokovat Google se jim stejně nepovedlo.
MS + Nokia opravdu dnes není relevantní konkurence, jejich podíl na trhu je mizivý a opravdu konkurenceschopný systém od nich na trhu zatím prostě není. Slušnou šanci mají na firemním trhu protože konkurence směřuje posílat data do cloudu a na to větší firmy reagují objednávkou svěcené vody a vymítače :-) a zde je MS relevantní. Ale jinde jsou obě dvě jména spíš symbolem něčeho, co je za zenitem.
Android a licence na javu – programy pro Android se sice píší v javě, ale následně se překlopí do formátu, který s javou nemá nic společného. Zda v takovém případě je nutné platit za licenci je otázka. Sun si to evidentně nemyslel, protože nic platit nechtěl. Oracle po koupi Sunu je jiného názoru. Rozhodnout ale bude muset až soud.
iCloud – zkuste nějaký ten telefon s Androidem a zjistíte, že spousta věcí a la iCloud funguje už dávno. Ale věřím, že Apple to bude mít opět nejlépe doladěné, aby vše fungovalo bez zádrhelů a bylo přístupné i pro neIT lidi. Toto Apple umí naprosto nejlépe. Ostatně proto také toto píši z počítače Mac a hodlám se vrátit k Iphone :-).