Nový OS X Lion tu máme už o pár týždňov. Popri novinkách, ktorých systém poskytuje nemalé množstvo, vám mohla s veľkou pravdepodobnosťou jedna celkom ľahko ujsť. Novému systému chýba Rosetta, teda emulačná vrstva, ktorá zabezpečovala na Macoch s procesorom Intel to, že dokázali spustiť aj programy skompilované pre PowerPC.
Najprv krátke historické okienko — keď Apple v roku 2006 učinil prechod svojich počítačov z doterajších procesorov IBM PowerPC na procesory firmy Intel, musel zaručiť, že staré programy budú stále spustiteľné. Postaral sa o to neviditeľný softvér menom Rosetta, ktorý dokázal — síce s určitým výkonovým hendikepom, ale inak bezproblémov — spustiť na Macoch s CPU od Intelu programy pre úplne iný procesor.Rosetta bola štandardnou súčasťou systému štyri roky. Na konci roka 2009, keď prišiel systém Mac OS X Snow Leopard, menežéri zrejme vyhodnotili, že pre väčšinu zaberá len miesto na disku, a spolu s ovládačmi na tlačiarne a rozhraním X11 spravili z Rosetty voliteľnú inštaláciu. Ak by ste aj stratili DVD so systémom, akonáhle ste spustili program pre PowerPC, otvoril sa Software Update, ktorý Rosettu nainštaloval z internetu. Betaverzia systému Lion však už emulačnú vrstvu nemá a po otvorení PowerPC programu jednoducho oznámi, že tento softvér už nie je podporovaný.
Bolo by naivné myslieť si, že podporovať programy staré päť rokov je pre Apple neriešiteľná úloha. Keď mohli PowerPC programy fungovať pod Snow Leopardom, nie je dôvod, aby nemohli fungovať v nie až tak odlišnom Lione. Apple podporu odstránil s plným vedomím a schválne, tak, ako za posledné roky odstránil napríklad v iOS-e 5 podporu pre iPhone 3G alebo v roku 2007 podporu pre aplikácie z éry systému Mac OS 9.
[* /files/pictures/lion_norosetta.jpg .(Programy vyvinuté pre platformu PowerPC na najnovšom Mac OS-e už neotvoríte.)[noborder] >]Z akého dôvodu? Kalifornská firma uteká prirýchlo a nikdy sa neobzerá dozadu. Robí všetko preto, aby stále aktualizovala nielen seba, ale zároveň do toho tlačí aj ostatných. Má to svoju výhodu: tým, že odstraňuje staré technológie, núti lenivé spoločnosti, aby konečne začali využívať moderné postupy. Microsoft napríklad svoj Office 2008 naprogramoval pre Intel aj PowerPC, inštalátor bol však len vo forme PowerPC aplikácie. Aj keď ho nebolo problém spustiť pod Rosettou, bolo absurdné, že aplikácia vyvinutá dva roky po prechode Macov na Intel, bola navrhnutá pre starú platformu, nie pre novú. Vďaka tomu, že Apple Rosettu vynechal, Office 2012 už takto jednoducho spravený nebude môcť byť.
Zároveň však vynútený progres, ktorý Apple zastáva, so sebou prináša mnoho nepríjemného. Nájde sa veľa takých, ktorí používajú staršie verzie softvéru, lebo jednoducho nemajú na to aby updatovali drahé softvérové balíky každé dva roky: Adobe Creative Suite 2 sa predával medzi rokmi 2005 a 2007, Microsoft Office 2004 bol na policiach obchodov až do roku 2008. Ani jeden z týchto balíkov už nebude na Lione spustiteľný.
Ešte väčší problém ako staršie verzie softvéru predstavuje softvér, ktorého vývoj bol zastavený, ale stále sa na neho mnoho ľudí spolieha. Nejeden grafický dizajnér nedá dopustiť na vektorový editor Freehand, ktorého posledná verzia síce bola vypustená v roku 2004, ale napriek tomu je perfektne využiteľný aj dnes a ponúka zrejme lepšie rozhranie ako Adobe Illustrator. Do zoznamu týchto aplikácii radíme aj Quicken 2007, MacTheRipper a ďalšie. Ak chcete updatovať na Lion, tomuto softvéru musíte navždy zamávať.
Najhorší dopad bude mať chýbajúca emulačná vrstva na spoločnosti, ktoré majú obrovský počet zamestnancov a počítačov. Aj keď asi nenájdeme takú, ktorá by mala spred roku 2005 väčšinu používaného softvéru, stačí jedna podstatná aplikácia a celá firma je odrezaná od toho, aby držala krok a updatla sa na Lion, ak chce byť vnútorne kompatibilná. Firmy však nie sú jediné, Rosetta môže chýbať aj jednotlivcom, ktorí profesionálny softvér vôbec nepoužívajú. Veď ktože by si nechcel oživiť spomienky z prvého Maca s nejakou staršiou hrou? 4×4 EVO, Battlefield 1942, Deimos Rising, Return to Castle Wolfenstein, Age of Empires II, posledné diely série Myst a Star Wars Battlefront je len pár príkladov hier zo začiatku tretieho tisícročia, ktoré už nespustíte.
Apple to zrejme nemyslí zle, ale vďaka svojmu prístupu — napredovať za každú cenu — zákazník pri kúpe Maca musí rátať s tým, že starší ako päťročný softvér spúšťať zrejme nikdy nebude, čo predstavuje celkom veľký problém. Zároveň to vysvetľuje, prečo sa v segmente veľkých firiem Apple na Windows nedoťahuje. Obzvlášť, keď uvážime, že aj na najnovšom Windowse 7 môžete spustiť v režime kompatibility windowsový softvér spred pätnástich rokov.
komentárov
ja chapem ze podpora starsich verzii SW je dost dolezita pre niekoho, zas na druhu stranu osobne nechcem aby osx skoncil ako win … ved komu vyhovuje ze kazdy den ma 10 novych updatov koli ktorym musim system restartovat …
Cital som, ze pre Quicken 2007 budu upravene specificke Rosetta kniznice, aby mohol bezat pod Lionom.
Vzdy tu musia byt dve firmy …
1. Microsoft … orientuje sa na “chudobnejsich” a masovo vyuzivany soft pre velke korporacie atd atd …
2. Apple pre bohatsich s umyslom tlacit dopredu vyvoj … co pri microsofte obcas nie je …
Nech sa nikto na mňa nehnevá, ale čo tu stále riešite, aj na zahraničných weboch? Tieto programy sú staré v priemere 5r. Ak ich firma dlhodobo používa tak má minimálne starší hardware, alebo aspoň Snow leopard. Pre firmu to znamená iba to že nebude prechádzať na Lion a problém vyriešený. Pre domácnosti to znamená dve varianty, buď si nechá jeden starý mac pre daný software, alebo neprejde na nový systém čo si myslím, že väčšine ľudí trhať žily nebude ak budú potrebovať nejaký program bez ktorého nemôžu spávať.
No, na druhou stranu Snow Leopard je dobrý systém a nevidím vážný důvod ho opuštět. Stejně tak Leopard je pořád použitelný, no a co si budeme povídat, někteří lidi fungují i na Tigerovi (kdyby tomu tak nebylo, byly by bazary plné krásných, levných macbooků na PowePC).
Pokud firma používá nějaký software, může ho používat dál, dokud neobmění stroje. Pokud vyvíjí software, tak musí důsledně překládat binárku pro obě platformy, což je věc administrativního rázu.
Mne sa nezdá, že by nejako na užívateľov tlačil. Štyri roky sú dosť dlhá doba na aklimatizáciu a nikto nikoho nenúti aktualizovať na najnovšiu verziu systému ak mu vyhovuje stará platforma a zastaralé aplikácie.
V článku sa tiež spomína, že najväčší problém s týmto budú mať veľké firmy s väčším počtom zamestnancov, ale ani tieto korporácie sa hneď nebudú hrnúť do aktualizácie všetkých svojich strojov na novú verziu OS.
Mne sa myšlienka modernizácie a očisty softvérového podhubia od zastaralých praktík a technológií každých 4-5 rokov. Potom sa nám tu aspoň nezrodí nejaká taká nočná mora ako IE6, ktorej sme sa veľmi ťažko zbavovali.
Okrem toho si myslím, že nejaký spôsob emulácie pre spustenie takéhoto softvéru tu bude, či už priamo od Apple alebo sa na to podujmú nejaký iný vývojári.
ad Tomáš:
presne tak
1. nevidim dovod opustat Snow Leopard
2. mam ibook s MacOS9.2 a ide ako hodinky
je dobre optimalizovany a decka si ho nemozu vynchvalit
podotykam ze ma uz dobrych 10rokov a jeidne co je mala puklinka ktoru vidim asi len ja! (ale to je o inom)
Presne jako prispevky nademnou. Apple ma celkem konzistentni cyklus obmeny HW a SW a je jen na uzivateli, kdy se rozhodne k tomu pristoupit. Navic by si mel pisatel clanku uvedomit, ze rosetu Apple predstavil spolu s prvnim OSX a jasne tim dal najevo, ze stare programy nemaji budoucnost. To, ze umoznoval jejich spousteni az do 10.7 je spis plus. Kor kdyz vidim kolik winxp programu nebezi na win7. Osobne mi prijde, ze Apple nasel velmi dobry bod, pri kterem uzivatelum vcas nabidne nove technologie a nechava zcela na uzivateli jestli se rozhodne nejakou technologii koupit, nebo mu to nestoji za to.
ziadne prirychlo. SW spolocnosti mali dost casu na to, aby si pozmenili svoj SW, hlavne ak vedeli ze bude pouzivany. Apple bol IMO dost trpezlivy s Rosettou a dokonca aj Carbonom. Myslim, ze ked oznamili, ze koncia s PPC arch, bol to jasny signal, co maju vyvojari robit. Rosetta bolo len take akoze +, aby prechod nebolel, a pre pana, 3 generacie OS (10.4-10.6) s5nej kompatibility a moznosti sa preorientovat je az az!
Apple je jedna z mala spolocnosti, ktora dokaze povedat nie, co je v tomto odvetvi nesmierne dolezite pre pokrok. Neustale sa tieto veci riesia a zatial sa to vzdy preukazalo ako lepsia moznost.
Zas na to su tu virtualizacne programy typu vmware alebo parallels, kto si to bude chciet zachovat, tak moze investovat smerom sem. Presne podobne som riesil na novom zeleze software pre pozicovnu napisany este v MS-DOS. Bohuzial nefungoval ani pod Windows 7. Tak sup VMWARE + MS-DOS 6.22 a software stary uz niekolko xy rokov slape nadalej ako hodinky.
Dúfam, že nezrusia podporu pre iLife 09 v 10.7. Aj keď update stojí malo, tak si to zatiaľ nechcem kupovať.
Argumentovat tym, ze to postihne vela firiem je scestne. Ak niekto neaktualizuje software, je uplne MIMO predpokladat, ze budu „jazdit“ na najnovsom OS a najnovsom HW.
Takze taketo firmy nic nepostrehnu.
Nuz a ze by to nebolo pre Apple problemove ponechat podporu pre Rosettu? Ale bolo. V ramci cistenia systemu do buducna, aby bolo na com dalej stavat by to problem bol.
Rosetta totiz nie je len nejaky 1 subor pre binarny preklad, toto musia podporovat aj systemove frameworky a kniznice, co pochopitelne ponechava bordel v systeme. Potom system na seba nabaluje a nabaluje az je casom obrovsky problem udrziavat ho.
Snow leopard bol prve masivne vycistenie od stareho kodu, Lion je „docistovak“.
Dalej, nove verzie iOS a iPhone 3G – nonsens, aby to na nom slo. Obmedzena pamat len 128 MB, data proste nie je kam pchat. Slaby vykon flash pamate – vyrazne spomalenie vsetkeho. A napokon, zastarala architektura ARM 11. 3G S (napriek „len“ tomu S v nazve) je o generaciu novsi HW, nova architektura ARM, vyrazne viac RAM (2x tolko) a vyrazne rychlejsi (az 3-5x) pristup na flash. Preto nema zasadny problem podporovat iOS 5 na takej istej urovni, ako iPhone 4. S vynimkou HDR fotografii, samozrejme – optika to neumoznuje.
Citam, citam a ten styl uz poznam. Presne to iste ako minule. Odporúčam autorovi (napr. “Apple vykráda svojich najlojálnejších”) aby predal svoj mac, ked mu tak strasne vadi, presiel na windows a presunul svoje staznosti inam. Prospeje to vsetkym…
Nejde jen o firmy a kompatibilitu nějakých drahých produkčních aplikací. Mě třeba strašně štve, že už si nemůžu nikde zajezdit svůj oblíbený Star Wars Racer, a není to žádná nostalgie, taková hra prostě žádná podobná není. Kdyby bylo cokoli srovnatelného, hned po tom skočím. Už vážně zvažuju, že si jeden starší PowerBook přeinstaluju do OS9, jen kvůli téhle hře… Přitom by stačila nějaká emulace Classicu v okně, podobná Parallels… :(
Podla mna je to so strany Apple spravny krok, viem ze technicky by to este bolo mozne no ide o to ze vseobecne udrziavanie spetnej kompatibility brzdi vyvoj HW aj SW, len preto aby bolo nejaky soft mozne pustat aj na starsom PC sa musi casto na ukor vykonu pouzit nejaka starsia no rozsirenejsia technologia a to viac skodi ako pomaha. Tak isto HW by mohol byt upne inde keby sa nehladelo az tak na kompatibilitu. Staci aby presli CPU na uplne novu architekturu a vykon by sa mohol niekolko znasobit ale firmy stale len tlacia peniaze do vyvoja x86 kompatibilnych CPU lebo vedia ze keby vyvinuli cosi uplne nove nezarobili by na tom az tolko pretoze by to bolo len pre ludi co chcu kupit nove PC a nie vhodne na upgrade starsieho. Vyvoj je potrebny a spetna kompatibilita ho iba zbytocne brzdi.
Odporúčam ti rešpektovať každého názor, nech je akýkoľvek.. Máš argumenty daj, ako dali iný, môžeš názor autora zmeniť.. (a aj tak to je len úvaha toto) .. a nie tu machrovať s windowsom.. je to trápne
Uzivatelia co maju uz kupeny mac s Leopardom nebudu mat problem lebo je to ich volba ci si kupia Liona ale pokial bude Lion napchany v kazdom novom macu tak to uz bude problem lebo je to dost nezmyselne kupit si new mac a dokupovat starsu verziu OS len kvoli tomu ze chcem rozchodit aplikacie z pred par rokov.
Úplne súhlasím s rackom. Na mopedy Manet už tiež nedostať náhradné diely. Keby sme sa stali otrokmi “Widlákov” dodnes by sme hrešili na nezmyselné vybehujúce okná, “že sa to nedá”. Trend Apple sa mi páči
pixy: virtualizacia nie je mozna?
Pomaly dalej zajdes, ale rychlejsie si tam skor…
Skor ci neskor sa vymeni cely HW a nahradi sa cely SW… je nemyslitelne aby nove “stroje” podporovali neustale ten isty soft. Ked to urobi Apple, je z toho velke halo… ale ked to spravia aj vsetky ostatne firmy, tak sa to bude brat ako normalna vec… ved ideme dopredu… nie? :)
Ja suhlasim s autorovov myslienkou. Uzivatel by sa mal rozhodnut. Mal by sa rozhodnut ci si to chce dat alebo nie. Warcraft 3 DOTA bezi pod rosettou. O to mam prist v lione? Hadam si nebudem kupovat starsi macbook kvoli tomu. Alebo spustat virusi ako vmware alebo parallels.
Ja som napriklad nikdy nemal maca s ppc, ale soft ku kolorimetru na kalibraciu monitorov je skompilovany iba pre ppc. Najhorsie na tom je, ze po nejakom zase dobabranom update na 10.6 mi ten soft uz nejde a pise nejaky problem prave s rosettou. Konkretne sa jedna o X-Rite i1Match… Na webe sice pisu podporu 10.6 a intel mac, ale stale to je ppc kompilat beziaci (teraz uz nebeziaci) pod rosettou.
Problém je v tom, že nový notebook si koupíte s 10.7 a systém na něm už nedowngradujete, takže si ani starší soft nepustíte.
Rosseta stone je samotny ma okolo 3GB takze ak by ho checeli integrovat do OS x Lion instalacia by mala 7-8GB co je dost vela. Toto je jeden z hlavnych dovodov. Ak sa to niekomu nepaci este stale ma moznost emulacie pomocou Vm ware fusian alebo virtual box. Tento clanok nema vyznam ak chcete napiste allmighty steavovy jobsovi [myslim ze uz to niekto urobil ale ziadna resphonce]
Mne skôr ako rosseta (ani neviem, že či niečo okrem Corelu mám také staré) vadí, že na Tiger a Leopard nepôjde inštalácia Lion. Chápem zložitosť update, ale je mi divné, že ani čistá inštalácia zatiaľ nevyzerá dobre (legálne?). Apple mi v posledných dobách príde, že im nevadí, ak znepríjemnia život časti používateľov.