Opera Mini pre iPhone podaná do App Store, 5x rýchlejšia ako Safari

Spoločnosť Opera Software dnes oznámila, že jej dlho očakávaný browser na iPhone, Opera Mini, bol podaný do App Store a čaká na odsúhlasenie Applom. O Opere a jej plánoch priniesť svoj browser na iPhone sa povrávalo dlho. Pôvodne sa predpokladalo, že podobná aplikácia zrejme schválená nebude, keďže naprogramovať vlastný interpreter Javascriptu je v rozpore s pravidlami. Ako sa však ukázalo na oficiálnej prezentácii aplikácie vo februári, toto Opera vôbec nemá v úmysle. Práve naopak, všetok kód prechádza cez servery spoločnosti, kde sa vykonávajú všetky scripty a renderuje sa hotová stránka, ktorá sa balí do vysoko komprimovaného formátu OBML (Opera Binary Markup Language) a posiela na iPhone. Stránka naďalej vyzerá a správa sa ako normálna stránka, no je podľa hovorcov Opery až o 90% menšia a načíta sa za pätinu času, ako môžete vidieť aj na nasledovnom videu.

V App Store sa nachádzajú desiatky alternatívnych prehliadačov, všetky sú však v podstate len mierne upravené verzie Safari, keďže používajú rovnaké renderovacie jadro aj Javascript interpreter. Veľkí hráči ako Mozilla (Firefox/Fennec) či Google, (Chrome/Android browser) sa iPhonu zatiaľ vyhýbali, a tak sa dá Opera Mini považovať za prvého reálneho konkurenta Safari na tejto platforme.

Rýchlosť pritom nie je to jediné v čom Opera vyniká. Narozdiel od Safari ponúka variáciu Top Sites s deviatimi stránkami pre rýchly prístup, rýchlejšie prepínanie a správu tabov a údajne aj rýchlejšiu odozvu aplikácie. Spoločnosť napríklad tvrdí, že nikdy pri skrolovaní nie je vidieť šachovnicovú textúru, čo však na iPhone 3GS, na ktorom je nová Opera predvádzaná, platí aj pre Safari. Komprimované stránky by vás mali ušetriť aj od častého opätovného načítavania pri návrate na starý tab, ktoré zažívajú všetci majitelia starších generácii iPhonu a iPodu touch. Ako to bude fungovať v reálnej prevádzke sa samozrejme ukáže až po prvých testoch a recenziách.

Opera Mini na iPhone Opera Mini na iPhone Opera Mini na iPhone na browser platia štandardné obmedzenia App Storu, bude mať samozrejme oproti Safari aj nevýhody. Nikde v iPhone totiž nie je možné nastaviť východzí browser, čiže všetky linky na ktoré kliknete v Maile či SMS-ke sa vám otvoria v Safari. Výrobcovia RSS čítačiek, Twitter a Facebook klientov túto možnosť samozrejme pridať môžu, no určite sa tak nestane pokiaľ Opera na iPhone nezíska výraznejšiu popularitu. Ďalšou vecou, ktorá bude Opere Applom odopretá je beh na pozadí. Aj keď si to možno ani neuvedomujete, Safari toto využíva veľmi efektívne. Keď si dáte načítať napríklad rozsiahlu stránku, môžete kľudne skontrolovať počasie či e-mail, a keď sa do Safari vrátite, stránka bude načítaná.

Do tretice je možné Opere vyčítať aj netypické a nie úplne pekné užívateľské rozhranie, ktoré je v niektorých bodoch oveľa menej praktické ako to v Safari (napr. hrubý a vždy prítomný červený titlebar). Treba upozorniť, že dáta prechádzajú cez proxy server a teda na online nákupy a iné webové služby kde sa prenášajú citlivé údaje môžete zabudnúť.

Napriek všetkému sa zdá byť Opera veľmi solídnym browserom a určite ju zvlášť ocenia užívatelia EDGE pripojenia, prípadne tí, čo majú internet dátovo limitovaný. Možno aj preto sa firma obáva, že Apple aplikáciu nebude chcieť kvôli strachu kvôli strachu z konkurencie ponúkať v App Store. Spoločnosť preto urobila stránku, kde odpočítava, koľko času už prešlo od podania aplikácie. Opera dokonca vyhlásila súťaž, v ktorej môžete tipovať, koľko bude Applu trvať kým aplikáciu povolí a ten, kto trafí najbližšie, získa nový iPhone 3GS. Aj keď sa firma vyslovene nevyjadrila, nie je dôvod sa domnievať, že aplikácia bude platená, keďže Opera Mini, rovnako ako Opera pre stolové počítače je na všetkých ostatných platformách zadarmo.

komentárov
  1. Neviem ci opatovne nacitavanie stranky pri funkcii spat je vysada len starsej generacie, mne na 3Gs to safari robi pravidelne. Takze u mna ma opera za toto +

    0
    0
  2. Pri normálnom použití šachovnicu vidieť nie je, 3GS stíha pri skrolovaní vykresľovať, rovnako je možné mať otvorené väčšie množstvo tabov bez opätovného načítavania (nepochybujem o tom, že sa nájde aj 9 natoľko náročných stránok, že sa v RAM neudržia, no veľmi zriedka). Aspoň toľko z mojích skúseností. 2G a 3G udržia ledva dva taby a šachovnicu je vidieť takmer stále.

    0
    0
  3. Juuuj, tesim sa.. Kludne by som si aj zaplatil.. Ak je pravda ze nacitava 5 krat rychlejsie (cize v reali ratam tak 2-3) tak uz aj moj mobilny internet bude pouzitelny… :)

    0
    0
  4. Tak ja neviem ako vy používate iPhone, ale na mojom 3GS vidím šachovnicu dosť často a tabov bez znovunačítania môžem mať otvorených tak 5.

    0
    0
  5. suhlasim, ze na 3gs-ku je uz safari dobre odladeny a aj hardware je dostacujuci na pohodlne surfovanie, nestretol som sa zatial zo ziadnymi tazkostami :)

    len taq mimochodom mame tu novy web browser Kylo urceny pre surfovanie na telkach ci inych podobne velkych monitoroch, z pohodlia gauca za pomoci iPhone mozte kludne prezerat web u vas doma na 127cm plazme ;) zalozeny je na mozile, stahujte tu http://kylo.tv/

    0
    0
  6. Alexander : tak, je pravda že oproti 2G je to načítavanie v menšom počte, ale stále tam je (nie že by mi to nejak vadilo :) )

    0
    0
  7. Pardon, ze to davam tu, ale moze mi niekto prosim pripomenut, kedy sa iPhone 3GS zacal na SR oficiálne predávat?

    -inak Operu stahujem okamzite po pridani do AppStore

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Apple Intelligence
pokračovanie článku

Apple Intelligence neláka zákazníkov prejsť na iPhone

Nástup pokročilých jazykových modelov typu ChatGPT prináša viacero benefitov pre ľudí pracujúcich v rôznych odvetviach. Je preto pochopiteľné, že firmy ako Meta, Google či Apple zacítili príležitosť využiť tieto technológie na vlastné obohatenie. Apple však naskočil na vlak neskoro a je to poznať.
pokračovanie článku

Sygic GPS Navigácia využíva inovatívnu lokalizačnú technológiu what3words – optimalizuje navigačné zážitky pre používateľov na celom svete

Spoločnosti Sygic a what3words na veľtrhu CES 2025 v Las Vegas oznámili integráciu so službou Sygic GPS Navigation. Po niekoľkých rokoch úspešných partnerstiev v oblasti navigačných riešení Sygic pre odvetvia verejnej dopravy, automobilového priemyslu, doručovania a stavebníctva, je teraz inovatívna lokalizačná technológia what3words k dispozícii pre používateľov aplikácie Sygic GPS Navigation.