Každý nový užívateľ operačného systému Mac OS X si skôr či neskôr položí otázku, ako je možné odinštalovať aplikácie. Prvá odpoveď je jednoduchá. Tak jednoducho, ako sa aplikácie inštalujú, zvyčajne ich stačí preniesť do priečinka Applications, tak isto jednoducho sa aj odstraňujú, stačí ich preniesť do Trashu (koša). Zatiaľ čo bežnému užívateľovi tento spôsob odstraňovania aplikácií stačí, ostatným nemusí vyhovovať, že si systém automatický odkladá rôzne nastavenia a prídavné podporné súbory aj k odstráneným aplikáciám. Dôvod je jednoduchý, ide o to, že ak sa rozhodnete k aplikácii opäť vrátiť a nainštalovať ju, už nebude nutné opäť všetko odznova nastavovať, všetky nastavenia sa automaticky obnovia. Čo ak sa chceme aplikácie zbaviť nadobro, bez možnosti obnovenia jej nastavení? Jednou z možností je aplikácia App Zapper, ktorá okrem iného dospela už do verzie 2.0.
App Zapper slúži na uľahčenie odstraňovania nechcených aplikácií tak, aby po nich v systéme neostali žiadne stopy. Do okna aplikácie stačí preniesť ikonu akéhokoľvek programu a App Zapper automaticky dohľadá ďalšie súčasti, ktoré sú uložené na rôznych miestach systému. Nezabudne pritom ukázať ani ich umiestnenie a kapacitu. Samotné umiestnenie súborov si môže užívateľ pozrieť priamo vo Finderi. Po vybraní súčastí, ktoré chceme odstrániť, stačí kliknúť na tlačidlo „Zap!“. To prenesie aplikáciu a všetky jej súčasti do koša, kde ju už môžeme bezpečne odstrániť zo systému.
Hit List
App Zapper 2.0, kompatibilný už len so Snow Leopardom (10.6.2 a novšie), prináša nové zobrazenie s názvom Hit List. V tomto zobrazení máte možnosť vidieť všetky aplikácie nainštalované na Macu, pričom ich môžete triediť podľa kategórií ako Apps, Widgets, Preference Panes a Plug-ins, prípadne filtrovať podľa veľkosti alebo času otvorenia. Po kliknutí na aplikáciu sa v spodnej časti okna zobrazia všetky jej súčasti s možnosťou odstrániť ju.
My Apps
Ďalšou novinkou je funkcia MyApps umožňujúca ukladať informácie a licenčné údaje o zakúpených aplikáciách, vrátane možnosti vkladať licenčné súbory. Podobné funkcie poskytuje napríklad obľúbený 1Password.
Už v predchádzajúcej verzii 1.8 bol App Zapper praktickým pomocníkom pre jednoduché a rýchle odstraňovanie nechcených aplikácií. Nové funkcie možno priblížia aplikáciu ešte širšiemu publiku. Nesmieme zabúdať ani na konkurenciu ako napríklad AppDelete alebo CleanApp, ktorá však mnohokrát vyžaduje pokročilejšie znalosti, aby sa predišlo nechcenému odstráneniu potrebných súborov. App Zapper si svojich fanúšikov získa najmä jednoduchosťou a funkčnosťou.
App Zapper 2.0 je bezplatnou aktualizáciou pre všetkých majiteľov verzie 1.x, inak stojí 13 USD. Stiahnutie zaberie len 1,7 MB a k dispozícii je aj bezplatná demo verzia. Nakupovať môžete na oficiálnych stránkach.
komentárov
tento update ma potesil a bez clanku by som si ho ani nevsimol kedze sa appzapperu neuracilo samoupdateovat sa
Existuje podobná aplikace zdarma – AppCleaner, používám a je výborná
Tak nevím nevím, ale nijak užitečný mi App Zapper nepřijde. Stáhl jsem demo a zkusil odstranit 2 aplikace. Jednu nepoužívám, protože pod 10.6 nechodí ( má být ke konci ledna nová verze ) a u druhé už skončila zkušební doba a nechci si ji kupovat. Jsou to přesně ty aplikace, které po disku zanechají spoustu různých složek. Odstranil jsem je tedy a pak se podíval do Library/Application Support a Preferences a ejhle, stejně jsem musel spoustu smetí odstranit ručně. Pro zajímavost jsem zkusil opět nainstalovat demo té aplikace u které vypršela zkušební lhůta a samozřejmě po otevření mi bylo sděleno, že je zkušební lhůta u konce. Pokud by App Zapper odstranil opravdu všechno, jak by potom nově neinstalované aplikace věděla, že už na počítači byla? Nehledě na to, že jsem toho kupu odstranil sám. Nejdu až tak do hloubky, ale jistě někdy v systému se ukládají tyto informace které jsou skryté. Můj závěr je tedy takový, že App Zapper je celkem k ničemu.
Tiez pouzivam AppCleaner – uz asi 2 roky – vdaka jeho funkcii automaticky vyhladat vsetky komponenty pri samotnom odstranovani aplikacie vo Finderi. Takze vy iba hodite aplikaciu do kosa a AppCleaner vyhodi okienko ci chcete vymazat aj ostatne komponenty.
@ Martin: Čo sa týka neúpného odstraňovania súborov, tak to súhlasím. Ja som používal AppZapper, a teraz AppCleaner. Ale tiež mi plno všelijakých súborov ostalo po odstránení aplikácie v počítači. Nedá sa to VŠETKO nejako odstrániť? Aj keď tie súbory zaberajú len pár KB, tak aj tak mi to tam vadí :)
Pouzivam AppCleaner, ale stale smetie zostava. Je aj nieco dokonalejsie?
AppCleaner je free a postacuje..
Este je doplněk do systému, který po vyhození app do koše vyhodí okno jestli smazat přidružené a to povazuji za mnohem lepší.
Netmania.cz a sekce odinstalovani ve faq.
inac pre vsetkych macheist 2
je tento update free, frci pod povodnym licencnym cislom
:)
ja pouzivam cleanmymac a je to fakt dobry program
A co tak Sponge ?
Zmysluprazdna aplikacia (a to vlastnim licenciu – bola kedysi v balicku Macheist ci Macupdate). Jedina rozumna aplikacia na odstranovanie kompletne celych aplikacii je Cleanapp. Pre 100% vysledok je nutne ju nainstalovat do cisteho systemu a potom “instalovat” aplikacie. Cleanapp ma navyse daemona v pozadi, ktory cez dtrace sleduje udalosti na suborovom systeme a takto mate fakt istotu, ze vie o vsetkych suboroch, ku ktorym aplikacia pristupovala (samozrejme adresare s dokumentami a pod. su vynimkou /ignoruju sa/, kedze sa predpoklada ze dokumenty nebudete chciet zmazat ked si odinstalujete samotny softver).
Ak si v Cleanapp zvolite aplikaciu, ktoru chcete odstranit, tak vam da aj odporucania, ktore subory by ste mali odstranit a sucasne vam da vediet, ktore subory default neodstrani, pretoze do nich ukladalo data sucasne viac aplikacii (niektore .plist subory). Taktiez to ma “social” ficuriu, ktora vam bude odporucat co odstranit na zaklade toho, co ini odstranili.
@mate Uplne suhlasim!
Pouzivam Cleanapp a som spokojny. Aj ked ju nenainstalujete vopred (co je zrejme vacsina pripadov) daemon v pozadi sleduje ktore subory dana aplikacia vytvara, pouziva a modifikuje takze vam ich pri odinstalovani aplikacie ponukne na odstranenie – s prislusnymi odporucaniami.
Pomocou Cleanapp mozete taktiez cistit Cache Files.
A co iPhone?
Presne tak a čo iphone(
Takisto pouzivam AppCleaner , maximalna spokojnost.
jak mam odinstalovat este ktory je furt v používani? :(