- S poslednou verziou Flash 10 pre Mac prišli aj výkonnostné testy porovnávajúce výkon Flashu medzi platformami. Na hárdverovo rovnakých počítačoch je Windows Vista oproti Mac OS X stále minimálne dvakrát rýchlejší. Aj to je/môže byť jeden z dôvodov, prečo Flash v iPhone OS X nie je implementovaný.
- Snow Leopard má údajne okrem iných noviniek priniesť aj kompletne prepísaný Finder v Cocoa. Nielen Finder, ale aj ostatné Apple aplikácie by mali opustiť Carbon, ktorý je s Macom spätý prakticky od jeho počiatkov. Podpora Carbonu takmer určite zo Snow Leoparda nebude odstránená, keďže veľa profi aplikácií je napísaných v Carbone.
- Podľa skúseností prvých majiteľov nových MacBookov v nich už Apple pravdepodobne aktivoval GPU akceleráciu h.264 videa. Pri priamych porovnaniach prehrávania FULL HD (1080p) videa na novom hliníkovom MacBooku a MacBooku Pro predchádzajúcej generácie využíva nový MB len 28% výkonu procesora, zatiaľčo starší MacBook Pro až 100%. Obidva notebooky pritom majú rovnaký takt procesora, no MB má novú NVIDIA 9400M integrovanú grafickú kartu. MBP použitý pri porovnaní má samostatný akcelerátor 8600M GT. Využitie možnosti grafickej akcelerácie už karty NVIDIA ponúkajú dlhšie, no Apple to doteraz nevyužil. Plná podpora aj pre ostatné notebooky by mohla prísť s QuickTime X v Snow Leopardovi.
- Majitelia nových MacBookov by si určite mali dávať pozor na displej. Ak sa vám podarí nejakým spôsobom poškodiť sklo na jeho povrchu, v servise bude nutné vymeniť celý displej, nie len ochrannú vrstvu skla.
- Indikátor stavu batérie, doteraz umiestnený na spodnej strane MB, sa presunul na bočnú hranu. Je tak ľahšie dostupný a čitateľný.
- Nové MacBooky (Pro) patria k prvým od Apple, ktoré používajú SATA optické mechaniky. Ak sa rozhodnete, že optickú mechaniku nepotrebujete, môžete namiesto nej do MacBooku vložiť ďalší pevný disk. Spolu s jednoduchou výmenou základného harddisku tak môžete mať až 2×500 GB mobilných dát priamo vo vašom MB (Pro), bez potreby externého disku. Zdroj.
- Len vyššia verzia nového MacBooku má podsvietenú klávesnicu. Toto neplatí pre nižšiu – základnú verziu za nižšiu cenu.
- Apple zatiaľ neponúka potrebnú redukciu pre nový Apple Cinema Display 24″ LED s konektorom Mini DisplayPort, preto ho nie je možné pripojiť k štarším MacBookom s DVI. Naopak, na nové MacBooky môžete pripojiť aj staršie displeje (klasické Apple Cinema Display) cez DVI pomocou dostupnej redukcie. Nájdete ju v oficiálnom Apple Store. V ponuke je aj Mini DisplayPort konektor na VGA či Dual-link DVI (pre 30″ Apple Cinema Display). V balení nových notebookov tieto redukcie pribalené nie sú.
- Mnoho užívateľov zaujímalo, či nový NVIDIA čipset podporuje ako hornú hranicu 4 alebo 8 GB pamäte. Aj keď maximálna možná konfigurácia je v Apple Store 4 GB, podľa oficiálneho tvrdenia manažéra NVIDIE je možné osadiť dva dostupné sloty dvoma 4 GB pamäťovými modulmi, a mať tak 8 GB pamäte RAM.
- Pamäť RAM sa v novej hliníkovej unibody enclosure upgraduje o niečo (na pohľad) komplikovanejšie, ako to bolo pri predošlých modeloch – musíte odmontovať celú spodnú časť notebooku. Fotografie z rozoberania nových notebookov priniesol server iFixIt.
- Obľúbený plugin do QuickTime Perian bol aktualizovaný. Perian umožňuje prehrávanie väčšiny obľúbených video formátov priamo cez QT. Posledná verzia 1.1.2 opravuje problémy s kontrolou aktualizácie (musí byť nainštalovaný manuálne), zlepšuje podporu Apple TV a odstraňuje ffmpeg nestabilitu na G3 Macoch. Sťahovať môžete priamo z oficiálnej stránky.
- Aperture bol aktualizovaný na verziu 2.1.2. Podľa poznámok Apple update prináša zlepšenie kvality tlače kníh objednaných cez Aperture tlačiaci servis. Túto službu u nás pravdepodobne nevyužijete. Sťahovať však môžete už tradične cez Software Update.
- Apple vydal ďalšie dve reklamy Get a Mac. Obzvlášť zaujímavá je reklama V Word. Pod povrchom tradičnej Get a Mac reklamy sa skrýva odkaz na reklamy Microsoftu, ktoré mali zlepšiť imidž spoločnosti. Faktom je, že z nich Microsoft vypúšťa slovo Vista a sústreďuje sa hlavne na Windows, keďže so slovom Vista sa mnohým vybavujú dosť nepríjemné skúsenosti.
komentárov
Ako pripojim moj LCD Samsung k novemu Macbooku?
Samsung ma DVI a VGA.
Musim si zakupit redukciu od Apple?
no tak kombinacia 8gb+1tb je cool. uz sa neviem dockat na moj novy mbp :)
skoda ze nie je aj 17″ verzia
Áno, Áno.
2 Novacik: Ano. Dokoupení redukce je de-facto nezbytné.
K indikátoru stavu baterie bych dodal, že je sice dostupnější, zato už si nemůžete zkontrolovat stav nabití u vyjmuté baterie.
Novacik: Ano, musíš. I když Steve tvrdil, že to je „new industry standard“, takže časem se snad objeví levnější redukce jiných značek – narozdíl od starších modelů MB, pro kterou byla vždycky nutná redukce od Applu.
hehe to mi tak trosku pripomina casy ADC :)
minidisplay port
tak to vyzera,ze v Apple zase raz nieco velmi mudro vymysleli. Okrem toho,ze na rozdiel od HDMI cez minidisplay port zvuk nehrozi, je to este trochu viac komplikovane, ved Apple :)
But the main adaptor is still missing, a mini Displayport -> Displayport (standard format). In other words without such adaptor you simply can not use any other Displayport-enable LCD display than the new 24″ Apple Cinema display. So, no chance to use the 30″ Dell or Samsung displays, and all future models which should be released for Christmas time. Let’s hope that Apple will quickly correct this mistake, or ask the VESA consortium to certify the mini Displayport as a new standard in order to get any other manufacturers to offer the missing adaptor. Otherwise, users and analysts will quickly conclude that, as in the past, Apple decided to create a proprietary port based on a standard format in order to lock Mac users to a limited number of display models all featuring an Apple logo…
Len tak dalej Apple, mame ta vsetci velmi radi :)
k těm redukcím – někde jsem četl že redukce z MiniDisplay port (na noťasu) na DVI (na monitoru) jde, ale opačným směrem je to technicky nemožné. jinými slovy, nový 24″ cinema display nikdy nebude možné připojit k starým macbookům. truth is out there.. víte někdo jak to teda je?
s tou 100% zatazou u MBP je to nejaka blbost… pred chvilou som to skusal a max. 55%. Video malo 1888×1062, H.264 a AAC zvuk (http://www.apple.com/quicktime/guide/hd/bbc_earth.html)
Ja myslim, ze MiniDisplayPort je dobra volba. DisplayPort je novy a zatim ho podporuje jen velmi malo vyrobcu a je mozne, ze prave sahnou po Mini verzi, protoze je mensi a nic ji nechybi, proti velke verzi.
Clovek bude asi jeste nejakou chvili potrebovat redukce, uz kvuli projektorum, ale snad se to casem srovna. Jsem rad, ze Apple nedal na modni vlnu kolem HDMI a vybral neco se svetlejsi budoucnosti (podporou velmi vysokych rozliseni). DisplayPort samozrejme muze nest i audio (az 8 kanalu), dokonce muze nest i jina data na obe strany (zaznam z kamery, touchscreen informace apod.).
Jedine v cem ma DisplayPort nevyhodu je, ze redukce na stare standardy (DVI, VGA, HDMI) je aktivni (hodne pocita), proto je draha a proto budou existovat jen redukce DP->neco, ale ne opacne.
rad by som sa opýtal, ci bude mozne pouzivat mb pro s novym monitorom a dokovanim aj v uzavretom stave, alebo bude musiet byt otvorený?