Time Machine, Airport Extreme Base Station a USB disky, Time Capsule

Airport Extreme Base Station je jednoduchý domáci router resp. NAT zariadenie na zdieľanie pripojenia do internetu. Okrem zdieľania internetu poskytuje možnosť pripojenia externého pevného disku cez zabudovaný USB port. Na trhu je už viacero routrov rôznych značiek, ktoré ponúkajú rovnaké možnosti pripojenia disku, ktorý je následne prístupný zo siete užívateľom na ukladanie dát. Mohli by ste si myslieť, že v prípade Airport Extreme BS (ďalej len AEBS) je možné pripojený USB disk zároveň použiť aj ako zálohovacie médium pre zálohovací software Time Machine v Mac OS X Leopard.

Táto funkcionalita v Time Machine existuje, pravdepodobne na testovanie, oficiálne ju však Apple deaktivoval a Time Machine nedokáže zálohovať vaše dáta na USB pevný disk pripojený k AEBS. Nastane chyba a zálohovací proces kopírovania sa nezačne.

V januári 2008 na Macworlde 2008 predstavila spoločnosť Apple nové zariadenie Time Capsule, ktoré je vlastne AEBS s integrovaným pevným diskom priamo v tomto routri/NAT. Ak si teda kúpite Time Capsule, získate možnosti zdieľania internetu ako u AEBS a zároveň získate diskový priestor pre ukladanie dát zo siete. Time Capsule sa začal predávať v USA pred týždňom s 500 GB (Seagate) a 1000 GB (Hitachi) pevnými diskami. Použité disky sú podľa špecifikácií od ich výrobcov určené na dlhodobú prevádzku a teda spĺňajú marketingový parameter od Apple, „server-grade drive“.

Time Capsule má tiež USB port, takže kapacitu 500 alebo 1000 GB môžete ešte rozširovať ďalším externým diskom. Time Machine rozpozná Time Capsule ako zálohovacie médium a umožní zálohovať dáta na jeho disky.

O čo teda ide? Time Capsule aj Airport Extreme Base Station sú prakticky rovnaké zariadenia a používajú zrejme aj rovnaký hardware a čipy, ale u AEBS Apple vypol možnosť zálohovania.

S nezávislou utilitou iTimeMachine resp. príkazom v terminále, ktorý vykonáva, je možné sprístupniť pre Time Machine USB disk na AEBS či iné sieťové disky a zálohovať „neoficiálne“. Od verzie Leopard 10.5.2 už však táto utilita nefunguje, takže Apple pravdepodobne funkciu znova zabezpečil a zneprístupnil, alebo ide o nejaký softwarový bug, ktorý bude vyriešený neskôr. Apple však o pridaní plnej podpory podľa mojich vedomosti stále mlčí a taktiež je možné, že sa jedná o jeden z ďalších lacných ťahov, ako odtlačiť AEBS do úzadia a nútiť zákazníkov k nákupu nového Time Capsule.

Dúfajme, že nefunknčný Time Machine s AEBS je skutočne zatiaľ len neopravená chyba a nie úmysel, inak Apple znova nahnevá množstvo zákazníkov. AEBS je najdrahší domáci router/NAT, na aký si viem v rýchlosti spomenúť, takže rozhodne by ma absencia podpory Time Machine znervózňovala, ak by som ho vlastnil.

  • Cena AEBS sa pohybuje okolo 6 600 Sk (5 100 Kč), externý USB pevný disk 500 GB vás vyjde na 3 700 Sk (2 800 Kč)
  • Time Capsule 500 GB okolo 10 900 Sk (8 500 Kč)
  • Time Capsule 1000 GB okolo 18 200 Sk (14 100 Kč)

Ceny sú s dvojročnou zárukou a s DPH. Apple má evidentne u 1 TB modelu Time Capsule oveľa vyššiu maržu, pretože samostatne stojí 1 TB harddisk len okolo 7 000 Sk (5 500 Kč), nie 10–12 000.

UPDATE: Existujú určité triky, ako spojazdniť AEBS a Time Machine s USB diskom, ale zatiaľ nie 100% funkčné u každého užívateľa. Riešením môže byť vytvorenie prvej zálohy na lokálny disk, presunutie image súboru na cieľový externý disk a tento externý disk pripojiť k AEBS. Time Machine by mal potom vedieť pokračovať v aktualizova­ní záloh.

komentárov
  1. Cize ako som tomu dobre rozumel Time Capsule je vlastne Wifi router cize je donho mozne napojit napriklad kabel z chelackeho modemu a budem mat zariadenie:

    Internetovy Wifi router + Zalohovacie zariadenie ?

    0
    0
  2. Osobne mam dost problem so zalohovanim na zdielany disk cez WIFI ( teda na disk na G5 stroji pokial sa k nemi pripojim iba cez WIFI) – tak isto Backup vzdy spadne. A Powerbook G4 je horuci jak prasa…

    0
    0
  3. Applom je umelo nastavene na ktore konkretne zariadenia sa moze zalohovat cez Time Machine – defaults write com.apple.systempreferences TMShowUnsupportedNetworkVolumes 1 odomkne aj ostatne zariadenia ale podla prispevkov na roznych forach sa to sprava dost nestandartdne a hrozi aj strada zalohovanych dat

    0
    0
  4. mimochodom k Time Capsule su uz aj konkurencne vyrobky napriklad taky Asus 700gE – tiez wifi router s diskom (250GB) – cena okolo 8 tisic – bud sa cenovo konkurencia prisposobuje alebo fakt nie je ten Apple Time Capsule az taky predrazeny ako sa mi zdalo

    0
    0
  5. 2 trilobite – podla uzivatelov ktory odpovedali na forach na otazky zvedavcov :-) sa disk v Time Capsule ked sa nepouziva po case prestane tocit
    mimochodom koho zaujimaju vnutornosti TC – http://www.flickr.com/photos/24254876@N03/2301713346/in/set-72157604011791554/
    potesitelny je vetrak (ako pre koho – niekto mozno preferuje ticho pred uvarenym diskom) a standardne konektory na pripojenie disku takze teoreticky mozno bude casom mozny upgrade na vyssiu kapacitu

    0
    0
  6. 2mrzo:
    dik. prave o to ticho mi ide a ja ho potrebujem cisto ako backup disk, takze mi realne nebude vobec bezat; preto aj vetrak by som vypol

    0
    0
  7. Zkoušel jsem použít Time Machine s flashkou připojenou na AEBS, ale data se posílala velmi pomalu. Když jsem ji připojil k iMacu s Tigerem (zkoušený Time Machine samozřejmě běžel na Leopardu na MacBooku), fungovalo to mnohem rychleji. Tudíž jsem čekal, že Time Capsule bude mít lepší HW. A teď jste mi teda zamotali hlavu…

    0
    0
  8. Mna by zaujimalo co znamena “určené na dlhodobú prevádzku” – teda aku zivotnost by mal mat ten 1TB disk.

    0
    0
  9. Myslim, ze znefunkcneni zalohovani na AEBS je dano velice pomalym HW… Na supportu Apple jsou stovky zprav od majitelu AEBS o nemoznosti nahravat soubory vetsi nez 1GB a celkove velice pomalem pristupu – 3-4 MB/s, coz by aspon u me znamenalo, ze by Time Machine zalohovala nepretrziete 24 hodin….

    0
    0
  10. tie server grade disky tiez nie su az tak server grade
    pri 1tb ide o hitachi deskstar (zmizli mi linky, no niekto to mal uz rozobrate s foto na flickri)

    0
    0
  11. Mam AEBS a v jeho USB externi WD HDD 1TB. Prepl jsem WIFI na “n” prenos a dosahuji rychlosti kopirovani bezne 3-7 MB/s, obcas to skoci az na 10 MB/s, ale to jen na 1-2s.

    0
    0
  12. server grade disky su obycajne desktopove disky (1TB je deskstar), dobre ale je ze ten disk sa da takmer lubovlne vymenit.

    0
    0
  13. Len raz som skusal zalohovat cez ext.hdd pripojeny do AP Extreme, pod tigrom cez app iBackup, a mozem vam povedat, ze je to nepouzitelne… rychlost bola neskutocne pomala…

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť