Spustenie App Store so sebou prinieslo okrem množstva skvelých a praktických aplikácií aj priestor pre snahu vývojárov nájsť si cestičky k čo najrýchlejšiemu zisku. Prvým výraznejším pokusom bol trik s použitím medzier pred názvom aplikácií. Tie sa tak dostali medzi prvé v zozname, čím si tvorcovia zabezpečili, že si ich aplikáciu všimne naozaj každý.
S ďalším ešte kurióznejším pokusom rýchlo si zarobiť prišiel nemecký vývojár Armin Heinrich. Vytvoril aplikáciu s príznačným názvom „I Am Rich“, ktorá však za 999.99 USD nemala prakticky žiadnu funkciu. Autorovi sa podarilo predať až 8 kópií – 6 si kúpili občania USA, jednu Nemecka a jednu Francúzska. Armin Heinrich tak na aplikácii rýchlo zarobil až 5 600 USD z čoho 2 400 USD dostal ako zisk Apple. Aplikácia bola po sťažnostiach z App Store stiahnutá. V staršom článku si môžete pozrieť priemerné ceny bežných aplikácií.
V rozhovore s Los Angeles Times tvrdí, že dostal niekoľko mailov od spokojných kupujúcich, ktorí si aplikáciu nemôžu vynachváliť a nemali s minutím peňazí žiaden problém. Nie je isté, či sú tieto tvrdenia pravdivé, keďže aj Apple vrátil minimálne dvom kupujúcim po sťažnostiach peniaze. K tomuto Armin dodáva, že je spokojný s krokmi Apple, a že si neželá zarábať na ľuďoch, ktorí aplikáciu kúpili nechtiac, prípadne sa cítia oklamaní.
Na internete sa vytvorili dva tábory ľudí. Prvý si myslí, že ide o podarený žart a ľudia, ktorí si túto aplikáciu zakúpili len platia za svoju hlúposť. Druhý má presne opačný názor. Užívatelia boli oklamaní a takéto praktiky by v žiadnom prípade nemali byť tolerované. Každopádne bude zaujímavé sledovať s akými nápadmi s vidinou zisku ešte vývojári prídu a nakoľko sa im podarí nájsť medzery v App Store. Heinrich tvrdí, že peniaze od Apple (vyplácané stále koncom mesiaca) ešte nedostal, a nie je si istý ako odstránenie aplikácie z App Store ovplyvní vyplatenie zisku.
Anglicky hovoriacim odporúčam pozrieť video z tejto aplikácie. Ukáže vám všetky jej funkcie – pozor, aj tie skryté!
Je už na vás či túto aplikáciu beriete ako žart alebo veľký podvod a klamanie užívateľov. Svoj názor môžete vyjadriť v diskusii.
komentárov
Podľa mňa je to celkom správne. ŽIadne právny predpis neustanovoval, aká je maximálna cena aplikácie. Ak si to kúpil niekto, kto nechcel, bola to jeho vlastná hlúposť, respektíve recesia. Je dobre známe, že recesisti za svoju zábavu platia…
Zřejmě se mezi kupujícími našel někdo, kdo je hloupý, má peníze a nemá smysl pro humor.
Perfektní nápad, akorát by se brzy objevily levné „čínské“ napodobeniny. :-D
Ako si to mohol kúpiť niekto keď to nechcel? AppStore jasne hovorí $999.99 … Kto náhodou kúpi niečo za $1000? Náhoda to určite nebola, lebo po kliknutí na „Get App“ sa otvorí ďalšie okno potvrdzujúce kúpu aplikácie za penize.
Jano: Úplne s tebou súhlasím čo sa týka „maximálnej ceny applikácie“
Podľa mňa, táto aplikácia mala ostať na AppStore. Veď sa len zamyslite, a porovnajte ju s reálnymi vecami. I-am-Rich stojí 20 000sk a nerobí nič. Jediný jej účel je možnost povedať „Fakt som bohatý keď si kúpim blbosť čo nič nerobí za 20K“ … A čo diamantové náhrdelníky, prstene a iné blbosti? Ten istý princíp – nič to nerobí, stojí to šialené peniaze a dá sa kúpiť aj tak isto vyzerajúca (funkčná) náhrada …
a PS: síce niesom bohatý, ale spomínaná aplikácia sa nejako zjavila na springboarde mojho iPhonu ;)
No mne sa ten napad paci. Vela ludi si kupuje rozne veci, len aby boli „in“ alebo aby ukazali, ze na to maju. Vo vela pripadoch je vsak vsetko na uver ( Slovensko :-)). Takze mne sa napad paci a velmi
Mě to nepřijde ani jako klamání ani jako legrace, já bych uvítal kontrolu aplikací applem, protože pokud se na iTunes store bude vyskytovat čím dál tím víc aplikací, který uměj třeba jen rozsvítit displej červenou barvou a podobných kravin, tak za nedlouho v tom bude pěknej bordel.
ano, tiez nechapem preco to stiahli.nikde nie je urcena maximalna cena, a ten kto je ochotny dat za to tolko penazi, je to jeho volba.ale chlapik sa pekne nabalil, a tym aj apple :D
Avsak mali by sme sa zamysliet, kolko je uz aplikacii k dispozicii po kratkom case sprovoznenia app store. Minimalne polovica z nich je uplny „trash“ a ked si chcem prezriet aplikacie tak mam 2 moznosti:
1. Pozriet si „Top paid apps“ alebo „Top free apps“
2. Alebo postupne sa prehrabavat stovkami aplikacii, kde je vacsina nepouzitelnych a zbytocnych.
Chapem, ze regulacia by mala byt na poslednom mieste, mala by tam predsa existovat urcita volnost a konkurencia vyvojarov aplikacii, no pre nas „spotrebitelov“ je to len chaos a to sme este len na zaciatku, kolko tam toho bude o taky rok?
:D podla mna, by nemali nikomu vraciat peniaze !!
kazda aplikacia ma na app store popis, skrinsoty a vacsina aj komentare a hodnotenia od inych uzivatelov. cize omylom by nikto nemal stiahnut nic, navyse nie za tisicku dolarov. predpokladam, ze sa stava, ak niekto chce nejake funkcie a nevie sa z opisu rozhodnut, tak si musi kupit aj dve-tri aplikacie, kym najde tu lepsiu. (preto by sa hodili aj nejake dema)
Kamarád udělal něco podobného na Palm.. taky hodil nesmyslnou cenu a aplikace zobrazovala 2 body na ploše :-) Nic to nedělalo. Koupila si to jedna němka.. když ji psal, že ji vrátí peníze, tak mu odepsala, že nich nechce, že se jí jeho aplikace líbí včetně humoru a že ho ráda podpořila, aby napsal další super soft….. Tak jen trošku jiný pohled na kupující takových aplikací….
Páni a dámy,
píše sa rok 2035, staručkých iPhone 3G už vlastna iba tí, čo ho používali do poslednej chvíle a bolo im ho ľuto vrátiť apple na dokonalú recykláciu. Pripisuje sa mu minimálne rovnaká vážnosť ako telefónu, slávnemu banánu, od fínskeho výrobcu. Ten sa preslávil najmä vo filme Matrix. Dokonca sa stále dobre draží na enákup.com, aj keď sa už 3G a HSDPA dávno nepoužívajú a 1,8GHz je už v mobiloch prekonaná technológia.
Objavili sa správy, podobné tým o modrom mauritiusovy. Spoločnosti, ktorá vytvorila iPhone sa darilo dobre a ich mobilný telefón dosiahol vysoké čísla predajnosti a dostal túto spoločnosť ďaleko pred konkurenciu – výrobcu pračiek, walkmanov a aj televízorov. V minulosti, v roku 2008 sa na Jablkovom obchode objavila aplikácia, ktorej sa predalo len 8 licencii. Z toho sa počas ďalších desaťročí zachovali len dva. Obidva skončili v zbierkach zberateľov pre ich vysokú cenu. Rovnako ako modrý mauricius aj tento skvost sa zaradil medzi vysoko cenené a aplikácia, do ktorej investovali $999 má dnes oveľa vyššiu zberateľskú cenu.
Myslim, ze je to vyraz svobody. Nic nevracet! Nabidnul bych jim I am rich 2 :)
Filipp: ??? Menej sedieť pri televízore. Taký nezmysel som počul naposledy na dni robotníkov.
Tato aplikacia je krasny priklad toho, ze niekto aj s minimom programatorskeho usilia dokaze vytvorit originalnu a vtipnu aplikaciu na ktorej este aj dokaze zarobit vdaka bohatym, alebo blbym. Ako druhu verziu by som uviedol prave „I Am Stupid“ za 999 999,- a verim tomu, ze by sa minimalne jeden nasiel .)
Ján Hruška: Aby ses nedivil. Kopíruji část jednoho komentáře z YouTube:
–By possibility of purchase—
1. Common Macs and Apple II: Possible
2. LISA: bit of a challenge to acquire
3. TAM: if you are lucky.
4. Apple I: Keep dreaming!
Pochybuji, že by iPhone za 30 let sběratelé nechtěli.
Eyo: Dobrý nápad. :-D
Suhlasim s vratenim aplikacie na Appstore. Ved keby sa pravidlo „blbost za vela penazi do obchodu nepatri“ pouzilo aj v beznom obchode, tak veela veci by sa predavat nemohlo.
Kazdy kto si blbost kupi tak predsa vie co robi a kolko ho to stoji. Na druhej strane by som to vsak „ak nepocitam recesiu“ nedokazal, resp. peniaze by som vratil. Aspon moju cast zisku :) kedze to bola recesia …
Melebius: Dobre, aj Porsche z roku 1950 by niekto chcel, to je jasné. Lenže ja som sa vyjadroval k tomu zasnenému slohovému štýlu, čo ste Vy zjavne nepochopili.
ja som sa na tom tiez pekne zabavil :) Je jasne, ze milionari vyhadzuju peniaze za „zbytocne“ veci.. ako tu niekto spominal diamanty a pod. Lenze tie maju aspon nejaku cenu. Nevidim ziadne porusenie pravidiel predaja aplikacii, ale myslim, ze toto je moc aj ked je to vtipne :) Takze ja naopak ako vacsina suhlasim so stiahnutim aplikacie alebo aspon vytvorenie nejakej extra sekcie pre tuto aplikaciu a dalsie jej podobnym :) …samozrejme s patricnym nazvom :)
Je to super nápad. Když se obraz může prodat za miliony nebo dokonce miliardy dolarů, proč by se nemohly prodávat ikony?!