Právě jsem byl svědkem zajímavé situace. Jsem ve Vídni. Zemi jiných mravů. Zákazník si přišel na vyzvednout opravený počítač. Slečna z recepce ho posadila a s úsměvem mu řekla: „Počkejte prosím chvilku, zavolám vedoucího“. Za chvíli přišel vedoucí a zákazníkovi řekl: „Bohužel Vám počítač nemůžeme vrátit. Je na seznamu ukradených počítačů. Zavolal jsem policii, za 15 minut tu bude. Prosím dejte si kávu a počkejte“. Dovoluji si tvrdit, že v České republice to takto nefunguje. Pro zákazníky, kteří mají zájem zvýšit pravděpodobnost návratu svého ukradeného počítače z nenechavých rukou zloděje nabízíme, že číslo jeho počítače zdarma zapíšeme do celosvětové servisní sítě GSX. Kdykoliv se takový počítač dostane do kteréhokoliv servisu na celém světě, servis zjistí, že je počítač ukraden. Původní majitel pak bude velmi pravděpodobně informován a počítač zabaven.
Autorom tohto príspevku je Petr Cihlář zo spoločnosti MacServis s.r.o. S touto firmou nie sme v žiadnom kontakte, ale pripadalo mi to ako zaujímavá informácia pre našich čitateľov z ČR. Ak kupujete notebook, možno by ste mohli pouvažovať nad touto ponukou firmy MacServis so sídlom Brne.
komentárov
Slovenskí predajcovia tak nerobia? :)
nepochopil som ci je to len reklama ci co? ved to tak funguje skoro u vsetkych znaciek notebookov…
Miroslav: Skus si zavolat na SR Apple a opytat sa, ci ti to zaregistruju :)
Daniel Kacer, kedze som kupoval v rakusku (nie som masochista aby som kupoval tu) volal by som do rakuska, a myslim ze tam by som to mal v pohode ;-).
skor by ma zaujimala moznost nechat si overit ci dany notebook nie je kradnuty (podla SN)… povedzme pred kupou….
Miroslav: Ty nie si masochista ale nie kazdy spotrebitel ma moznost nakupovat v Rakusku a nie kazdy vie anglicky/nemecky. Treba brat ohlad nie len na seba, ale skusit sa vzit aj do situacie inych ludi.
A k tomu overeniu.. ked tak isto tvrdis, ze by si v Rakusku nemal problem, tak preco sa pytas na sposob, ako overit kupovany notebook, ci nie je kradnuty. To by ti uz v Rakusku neoverili ?
V GSX databaze sa nachadza kazdy notebook, ktory je predany cez oficialnych predajcov Apple v SR. Takze nie je problem zistit, ci reklamovany pocitac je este v zaruke a rovnako sa da zistit cez koho a kedy bol predany.
Kazdy zakaznik, ktoremu bol na uzemi SR odcudzeny pocitac Apple, ma moznost okamzite kontaktovat ktorehokolvek predajcu Apple alebo priame zastupenie apple, napr. cez mail na http://www.apple.sk a S/N cislo odcudzeneho pocitaca nahlasit. Tuto moznost aj zakaznici velmi casto vyuzivaju.
Takisto je mozne kupovany notebook z druhej ruky dat preverit, cim sa pomoze uzivatelovi, ktoremu mohol byt notebook odcudzeny a zaroven sa snizi chut kradnut pocitace Apple na dalsi cierny predaj.
Takze ta informacia od Pana Cihlare je zavadzajuca a skreslena ?
Káčer: Není zkreslená, aspoň dle situace v ČR. V ČR také teoreticky existují různé (a v tom to je = nesjednocené, nepropojené) databáze čísel ukradených strojů (má je třeba každý slušný bazar). Ale zkuste zvolat na CDS a zeptat se na číslo stroje, u něhož máte podezření. Vysmějou se vám.
Rybar: Ja velmi dobre poznam situaciu v CR, nakolko tu zijem uz 4 roky a svoj MBP som kupoval tak isto v CR. Viem velmi dobre, ake sluzby poskytuje Cesky Servis a ako sa sprava CDS k zakaznikom, preto som sa pytal usera Apple, aby mi teda potvrdil, ze tie tvrdenia Petra Cihlare su zkreslene.
no ja neviem, ja som kupoval obyčajny iPod Shuffle 2G v iStyle Košice a pytali odomna kontaktne udaje pre pripad kradeže…
Pablos: To je samozrejme, ze si zakaznika pri predaji zaregistruju do zakaznickej databazy. Ale my tu riesime nahlasenie kradeze a nie vyhladanie majitela zadrzaneho tovaru, ktory bol nahlaseny ako ukradnuty.
sorry… tak sa uz nemiesam :-D
Daniel Kacer: pytal som sa preto, lebo je jasne ze nahlasit kradnuty notebook je mozne. nebolo ale jasne ci je mozne si (bezplatne) overit ci dane seriove cislo nezodpoveda odcudzenemu notebooku a vyhnutym sa tym kupe cierneho tovaru, ktory by mi neskor mohol byt zabaveny.
odpovede na obe moje otazky som dostal. dakujem :-)
A co se děje při registraci při prvním spuštění? Neodesílá se S/N do centrály Apple?
Este na margo CDS v CR offtopic: ale musim to napisat, lebo to uzko suvisi s centralnou servisnou databazou … som zaciatkom tohoto tyzdna dozvedel, po ziskani informacii o mojom notebooku, ze na moj notebook bola zaevidovana oprava, ktora realne neprebehla a to konkretne vymena ventilatoru. Viem dolozit mailovu komunikaciu s Cesky Servis a.s., kde som sa koli hlucnejsiemu ventilatoru dohadoval, ze by som chcel tuto zavadu chcel odstranit, ale na koniec z toho zislo .. lebo moja dovera k Ceskemu Servisu klesla a po ziskani informacii, ako Cesky Servis pristupuje k svojim zakaznikom som to uz neriesil. Ale teraz som sa dozvedel, ze oni si tu opravu normalne pravdepodobne nauctovali u Apple (predpokladam, kedze je zapisana v servisnej databaze ako uskotocnena oprava) .. co mi k tomuto kto povie ?? .. Nezda sa vam to ako drzost ? Ako sa moze proti tomuto obycajny spotrebitel branit ?
Daniel Káčer: hmm. no pekne. tu už prestáva sranda. niekto ma tvoj nový ventilátor… :-(
Káčer: Hned bych psal ČS doporučený dopis s žádostí o vysvětlení.
Miroslav: co k otmu dodat ?
Honza: myslis si, ze cokolvek riesit s Ceskym Servisom ma vyznam .. ?
A hlavne, co som sa dozvedel, tak ventilator vtedy stal cca 5.000 Kc (ak si to dobre pamatam) .. takze nebolo to len par stoviek korun, co si prilepsili.
Daniel Káčer: ono problém teraz môže nastať ak tvoj ventilátor naozaj odíde, a budeš ho chcieť vymeniť a povedia ti že ti ho menili prednedávnom. Síce mali by byť povinní ho vymeniť aj 5x po sebe….
Daniel: Jasně, má to smysl. Pokud něco takového udělali, nesmí jim to projít podruhé! Jsi spotřebitel, trvej na svých právech!
na stranke http://www.secondhandmac.com je tiez zoznam ukradnuteho hardware od apple .. registroval som tam ipod, ktory mi pred rokom ukradli v manchestri, no bezvysledne, takymi drobnostami sa asi nebude nikto zaoberat;(
Neviem, ako to funguje v Čechách a nemôžem písať ani za mojich kolegov predajcov na Slovensku, ale ubezpečujem vás, že sa prevencii proti krádežiam venujeme u nás vo firme Software Partner veľmi intenzívne. Všetky nám nahlásené krádeže hlásime do celej predajnej siete a niekedy ich tiež aj zverejňujeme na našom poráli http://www.macstore.sk. Posledná takáto udalosť sa žiaľ stala 22. 3. 2007, teda deň pred uverejnením tohto článku. Vďaka našej aktivite sa nám už veľakrát podarilo zadržať mnoho ukradnutých produktov. V krátkom čase prinesieme vlastnú overovaciu službu, pretože do GSX nemá prístup bežný užívateľ. Ak však kupujete z druhej ruky počítač a nemáte istotu, či nebol ukradnutý, vyžiadajte si od predávajúceho doklady o pôvode zariadenia. Spýtajte sa ho odkiaľ ho má. Ak vám nevie pôvod rozumne vysvetliť, je to s najväčšou pravdepodobnosťou lopata. Viete si predstaviť, že si kúpite čosi za niekoľko desiatok tisíc korún a nebudete si vedieť spomenúť ako a kde ste sa k tomu dostali, či nebude mať o tom žiadny doklad? Navyše nám kľudne môžte zaslať výrobné číslo a my ho porovnáme s číslami, ktoré boli nahlásené ako ukradnuté. Všetkých majiteľov pekných vecí od Apple chcem tiež informovať o tom, že väčšina krádeží je vďaka nepozornosti. Tento rok zmizli počítače z aut, zle zabezpečených firiem, zo stola na veľtrhu. Mnohým sa dalo predísť. Za pár stovák predávame napríklad zámok od Case Logic – aj v našej novej predajni v Polus City Center. Sami ich tam používame.
Mimochodom, pan Bakoš, ako ste to mysleli s tým masochizmom? Kde beriete istotu, že v Rakúsku sa o vás lepšie postarajú. Ja sa poznám s mojimi rakúskymi kolegami a nemyslím si, že sme tu od nich hlúpejší. Riešime problémy aj pre rakúskych zákazníkov a chodia k nám zákazníci, ktorí to môžu porovnať. To nie je o tom, či v Rakúsku a či na Slovensku. Ak narážate na ceny, tak o tom sa už asi zrejme dosť popísalo aj na macblogu, ale aj na iných fórach. My nemôžme zato, že na Slovensku uzákonili dvojročnú záruku. Apple za ňu chce zaplatiť a preto je to v cene pre spotrebiteľa zahrnuté. Rozšírenie záruky z jedného na 3 roky na MacBook stojí 319 Euro. Zhruba polovicu z tejto čiastky pripočítavame teda k cene so štandardnou Apple zárukou, ktorá je všade v EU rovnaká a tak naše produkty predávame spotrebiteľom. Firmy a živnostníci platia rovnaké ceny ako kamaráti v Rakúsku, pokiaľ si neželajú prolongovať záruku na dlhšie obdobie. Bežne to po nás žiadajú však aj firmy a ja to môžem len odporučiť. Veď je to fajn, že sa 2 alebo 3 roky môžete pýtať zadarmo na hocičo a mať istotu, že keď sa Vám ničo (nemechanické) s počítačom stane, tak to nepocítite na budgete. Ak máte chuť, napíšte mi na môj e-mail, čo je to ten masochiznus: kluvanek@swp.sk. Myslíte si, že v Rakúsku teraz v nedeľu nejaky predajca zachraňuje zákazníkom dáta z diskov, ktoré si zabudli klienti odzálohovať. No verte, že nie! My však áno a omnoho viac.
Na margo toho ventilatoru, co som tu pisal, ako to asi moze byt:
http://forum.www.macblog.sk/discussion/104/zaruka-apple-1-rok-vs-2-roky-predajca/#Item_7